منشی صحنه سینمایی و تلوزیونی کیست و وظایف منشی صحنه چیست؟

منشی صحنه (Script Gril/Continutiy Person )

منشی صحنه بطور کلی نظر کارگردان را اجرا می کند و در واقع مددکار اوست. او باید اطلاعات لازم را در اختیار تصویربردارها،صدابردارها، مدیران صحنه، گریمورها، فیلمبرداران و سایر عوامل دست اندرکار تولید برنامه قرار دهد.

در این آموزش وظایف کلی منشی صحنه سینما و تلوزیون را بطور کلی توضیح می دهیم:

منشی صحنه سینمایی و تلوزیونی کیست و وظایف منشی صحنه چیست؟

۱-  منشی صحنه مسئول و کنترل کننده تداوم یک برنامه ، رابط بین اتاق فرمان و مرکز کنترل فنی و دستیار کارگردان در اتاق فرمان است.

۲- تمام جزییات صحنه را برای نگهداری وضعیت تمام اجزای آن و همچنین طول و زمان هر نمای فیلمبرداری یا تصویربرداری شده را بر روی ورقه ای برای تداوم بین نماها و همچنین هم شکلی آن ثبت می کند.

در طول روند تولید فیلم با بازگشت به این ورقه چنانچه اشتباهی از جهت بازیگران، مکان و دکور پیش آید ، این مورد را باید بلافاصله به آگاهی کارگردان برساند تا در کمترین زمان ممکن برای یکسان بودن نماهای گرفته شده، اقدام به تصحیح آن گردد.

۳-  این شخص رابط بین کارگردان و دیگر افراد گروه است. از طریق منشی صحنه کارگردان دستورات خود را به دیگران ابلاغ و آنها را مطلع می سازد. زمان صرف شده برای کارهای مختلف یک برنامه و فرمان گیری خود با منشی صحنه است (وقت گرفتن برای دکور، نور و…). در واقع دستیار اصلی کارگردان و مغز متفکر در موقع ضبط برنامه در کنار کارگردان است. برقراری ارتباط با قسمت ضبط مغناطیسی(امپکس)، کنترل مرکزی(نودال)، تله سینما و… نیز با منشی صحنه است،

گرفتن نماها و چگونگی تصاویر از روی تصویرنامه(دکوپاژ) با او است. به طور خلاصه مسئولیتهای او آن چنان متفاوت است که در برنامه های بزرگ، به منشی صحنه برای انجام تمامی وظایفش چندین دستیارداده می شود.

جایگاه منشی صحنه در روند تولید یک فیلم سینمایی یا تلوزیونی:

راکورد، حفظ تداوم در صحنه است که جزء وظایف اصلی او محسوب می شود. تداوم در صحنه از این نظر تماشاگر؛ پیوستگی لازم بین نماها را احساس کند، می بایست مورد توجه قرار گیرد. بنابراین منشی صحنه به عنوان حافظه کارگردان وظیفه حفظ ۱۲ نوع تداوم دارد که البته به فراخور تنوع ساختاری حفظ راکوردهد نیز در تعداد و نوع متفاوت خواهد بود.

بنابراین برای حفظ هر چه بیشتر تداوم اجرای تولید ، می بایست پبش زمینه ای از کار سایر عوامل تولید داشته باشد زیرا از دست رفتن راکوردها ممکن است بیننده را دچار اغتشاش ذهنی نماید و در نتیحه از علاقه اش نسبت به برنامه بکاهد.

همانطور که در این آموزش مشاهده کردید، منشی صحنه فردی است که از مرحله پیش تولید ، همراه کارگردان است. اولین وظیفه او تفکیک سناریو است و مسئولیت دیگر او نظارت بر تهیه شدن وسایل تهیه می باشد و در واقع نوعی آرشیو بندی کار است. سابقه کار تولید در دست اوست.

 

در این آموزش بطور کامل به وظایف منشی صحنه پرداختیم و خیلی خوشحال می شوم نظرات شما را در این مورد در پایین همین صفحه داشته باشم: