وظایف تهیه کننده سینما چیست و چطور تهیه‌کننده سینما شویم ؟

تهیه کننده صاحب یک اثر سینمایی است و تأمین تمامی امکانات مالی و غیر مالی  لازم برای تولید یک فیلم بر عهده تهیه‌کننده است.

در ادامه آموزشهای سینمایی و برای اینکه بدانید وظایف تهیه کننده چیست و چطور تهیه‌کننده سینما شویم ؟ ، ابتدا باید توجه داشته باشید که سینما ابعاد و وجوه مختلفی دارد و برای ساختن یک فیلم در یک کمپانی فیلم سازی باید تمامی موارد دست به دست هم بدهند تا اثری با کیفیت خلق شود، اما یکی از قسمت‌های مهم تولید هر اثری بخش تهیه و سرمایه آن است و تا سرمایه برای ساختن فیلم، مهیا نباشد اصلا اثری خلق نخواهد شد.

وظایف تهیه کننده سینما چیست و چطور تهیه‌کننده سینما شویم ؟

از آنجاکه تأمین بودجه لازم برای تولید یک فیلم بر عهده تهیه کننده سینما است، تهیه‌کننده یا خود برای فیلم سرمایه می‌گذارد و یا به جست‌وجوی سرمایه‌گذار می‌پردازد و در واقع می‌توان گفت تأمین تمامی امکانات لازم برای تولید یک اثر سینمایی بر عهده تهیه‌کننده آن فیلم است.

اما تهیه کننده سینما شدن به راحتی اتفاق نمی‌افتد و در جهت تهیه‌کننده شدن باید مشقت‌های زیادی کشید و مسیر پر پیچ و خمی را هموار کرد.

اما پیش از شروع مسیر تهیه‌کننده شدن باید به نکته‌ای مهم توجه کرد، که آیا شخصیت فرد با ملزومات شغل تهیه‌کنندگی مطابقت دارد یا نه. این به این مفهوم که هر شغل و حرفه‌ای ویژگی‌هایی دارد که نیازمند به متخصصانی در آن زمینه است که شخصیت و عادات رفتاری‌شان با ویژگی‌های شغل مطابقت داشته باشد. ویژگی‌های خاصی چون توانایی مدیریت و رهبری، چرا که تهیه‌کننده در واقع در رأس امور ساخت یک فیلم قرار می‌گیرد.

یک تهیه کننده سینما چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

یک تهیه‌کننده باید توان مواجهه با سختی‌ها و ناشناخته‌ها را نیز داشته باشد به این علت که فیلم‌سازی حرفه‌ای گروهی بوده و بسیار وابسته به جغرافیای محیط است و کوچکترین تغییر و اتفاقی می‌تواند در روند تولید خلل ایجاد کند.

حال، پس از آن که شخص آگاه شد که اصلا در وجوه شخصیتی‌اش طبع تهیه‌کنندگی وجود دارد یا خیر، باید شروع به پیمایش مسیر تهیه‌کنندگی کند.

بهترین راه برای آن که شخص تبدیل به یک تهیه‌کننده مجرب شود، کسب تجربه در سینما است و بهتر است که کار خود را با دستیار تولید شدن آغاز کند و چند سالی در این سمت مشغول به کار و کسب تجربه شود و بعد از آن که به خوبی چم و خم این حرفه را یاد گرفت، چند سالی بر کرسی مدیر تولیدی بنشیند و مدتی در قامت مدیر تولید فعالیت داشته باشد تا هم در سینما شناخته شود و هم بتواند مجوز تهیه‌کنندگی را دریافت کند.

وظایف تهیه کننده سینما را چطور می توان عنوان کرد؟

می‌توان به نوعی گفت که فقط با مدیر تولید شدن شخص می‌تواند تمام سختی‌های موجود در حرفه تهیه‌کنندگی را درک کند و سپس با گام‌ محکم به این حرفه وارد شود. البته پیشنهاد می کنیم در این راه مشورت کردن با تهیه‌کنندگان قدیمی سینما را نیز مدنظر داشته باشد که این موضوع خالی از لطف نخواهد بود و می‌تواند به شخص کمک زیادی کند.

البته در هنگام تهیه‌کننده شدن توجه به این نکته هم توجه داشته باشید که سینما و حرفه تهیه‌کنندگی سینما ساعات کاری خاصی ندارد و ممکن است در مدت چند ماه فیلمبرداری، تمام وقت تهیه‌کننده صرف تولید پروژه شود و مواقعی پیش می‌آید که تهیه‌کننده چیزی در حدود ۱۵ ساعت در روز مجبور به حضور در صحنه فیلم باشد.

نکته دیگر که باید بدانیم که به هر قیمتی تهیه‌کننده شدن بخاطر فقط کسب درآمدهای گاهاً بالایی که در این حرفه است، ایده‌ای درست نیست و تهیه‌کننده باید برای اثرگذاری در جامعه تمامی تلاش خود را برای تولید فیلم‌های وزین و فاخر به کار گیرد و این طور نباشد که صرفاً بخاطر پول یک پروژه ، با طرح هر پیشنهادی کار را قبول کرده و آن را بسازد.

در این آموزش تلاشر شد بیشتر به موضوع تهیه کننده سینما و وظایف اصلی او پرداخته شود و خیلی خوشحال می شویم که شما هم نظرات خود را در این مورد در پایین همین صفحه درج کنید: