آموزش دوقلوها : بهتر است در مدارس با هم درس بخوانند یا جدا از هم؟ – (ویدیو)

آموزش دوقلوها بهتر است در مدارس از هم جدانگه داشته شوند؟ یا کنار هم ؟ کدامیک بهتر است؟ کارشناسان آموزش نظرات متفاوتی دارند. استدلال موافقان و مخالفان چیست؟ والدین بر چه مبنایی باید تصمیم بگیرند؟ در این ویدیو به این موضوع می پردازیم:

آموزش دوقلوها کار ساده ای برای والدین نیست بهتر است دوقلوها با هم به یک مدرسه بروند و سر یک کلاس درس بنشینند یا اینکه باید آنها را از هم جدا کرد؟ معیارهای تصمیم گیری والدین چیست و چه استدلالهایی در این زمینه وجود دارد؟

دوقلوهای شهر «بوژیم» در بوسنی همیشه و همه جا با هم هستند

شهر بوژیم در بوسنی « شهر دوقلوها » نام دارد. طبق باور مردم محلی بهتر است دوقلوها دوران تحصیلشان را با هم و در کنار هم بگذرانند.

در مدرسه ابتدایی شهر بوژیم، ۲۰ دوقلو درس می خوانند اما تعداد دوقلوهای این منطقه خیلی بیشتر از این تعداد است. هیچ دلیل علمی برای این تعداد دوقلو دراینجا پیدا نشده است، اما گفته می شود که ژنتیک نقش مهمی دارد.

مادر یک دوقلو می گوید: «آموزش دوقلوها کار ساده ای نیست. باید هم نقش مادر را ایفا کنم، هم نقش بهترین دوست و هم نقش روانشناس را. و البته باید دکتر هم باشم.
خلاصه باید کارهایی را انجام دهم که مادران دیگر که فرزند دوقلو ندارند، انجام نمی دهند. اما از همه اینها گذشته کار قشنگی است.»

وقتی دوقلوها وقتی به سن مدرسه می رسند آیا باید با هم در یک کلاس درس بخوانند یا این که باید از هم جداشان کرد؟ کارشناسان می گویند این تصمیم دست کم از نظر آموزش اولیه انها تصمیمی حیاتی و مهم است.

یکی از معلمهای مدرسه ابتدایی شهر بوژیم می گوید: «دوقلوها دوست دارند با هم باشند. شاید خیلی پافشاری نکنند. اما می دانیم که اغلب دوست دارند با هم در یک کلاس باشند وی می خواهند در خانه هم با درس بخوانند و تکالیفشان را با هم انجام دهند.»

مسئولان شهر بوژیم اخیرا دریافته اند که می توانند برای رشد و توسعه اقتصادی جامعه محلی کوچک شهر، از دوقلوها بهره ببرند. شهردار بوژیم قصد دارد «شهر دوقلوها» را به عنوان مرکز بین المللی ملاقات دوقلوها و تخصص در این زمینه دوقلوها به ثبت برساند.

وی میگوید: «وظیفه ماست که بوژیم را شهر دوقلوها کنیم و نشستهایی در این شهر برای دوقلوها برگزار کنیم، هم در مقیاس محلی و هم در مقیاس بین المللی. امیدواریم به این ترتیب مردم، بخصوص دانشمندان رابه اینجا جلب کنیم. این کار برای همه مفید خواهد بود.»

همه دوقلوهای بوژیم در دبستان و دبیرستان با هم به مدرسه می روند و کلاسهای ورزش و ریاضیات و بقیه دروسشان یکی است. اغلب هم خودشان همین را می خواهند. معلم دبستان بوژیم می گوید: «وقتی برادرهای دوقلو یا خواهرهای دوقلو، خیلی شبیه هم دیگر هستند، گاهی پیش می آید که یکی خودش را جای دیگری جا می زند و مثلا یکی از آنها یک سؤال را دو بار جواب می دهد چون دوقلویش جواب را نمی داند.»

کارشناس آموزش: می توان دوقلوهای بالغ و وابسته را از هم جدا کرد

عده ای از کارشناسان می گویند بهتر است چندقلوها را به مدارس مختلف فرستاد. هاروی و امیلی دوقلوهای سیزده ساله هستند که برای تعطیلات میان ترم به خانه باز می گردند. در بریتانیا و در سراسر جهان تعداد این نوع کودکان چند قلو رو به افزایش است.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]این ویدیوی آموزشی را میتوانید بصورت رایگان دانلود نمایید:

[/box]

نظرتان را با ما درمورد این ویدیوی آموزشی در پایین همین صفجه درمیان بگذارید: