وظایف عوامل تولید فیلم سینمایی و تلوزیونی چیست؟ بخش اول

 

وظایف عوامل تولید فیلم سینمایی و تلوزیونی یکی از مواردی است که کمتر به آن پرداخته شده است. این موضوع شاید برای اهالی رسانه و سینما موضوعی عادی باشد که وظایف عوامل تولید فیلم سینمایی و تلوزیونی چیست. چون بصورت اجرایی مدام درحال اجرای مسوولیت های خود هستند و کمتر به این موضوع شاید توجه داشته باشند.

اما در این آموزش بصورت مختصر به معرفی وظایف عوامل تولید فیلم سینمایی و تلوزیونی البته بصورت تیتر وار و در دوبخش مجزا می پردازیم و تلاش می کنیم شما را کمی با این موارد آشنا تر کنیم:

تهیه کننده اصلی ( Producer ) :

انواع مختلفی تهیه کننده در تلویزیون و فیلم وجود دارد، که در این آموزش تعدادی از آنها را به شما معرفی می کنیم. اما توجه داشته باشید که مسولیت اصلی تهیه کننده بین تولیدات تجاری و غیر تجاری متفاوت است.

به طور کلی تهیه کننده مسوول تبدیل ایده های نو و بدیع به مفهموی سودمند ، تجاری و قابل فروش است. تهیه کننده با تجربه ای که در شناخت سینما و تلوزیون دارد ، برگشت مالی تولید را برای تلویزیون و فیلم تضمین می کند ، و او تمام مراحل تولید را که شامل بودجه و فهرست کارهایی اجرایی می شود را مدیریت می کند.

اگر چه مدیران تولید با بسیاری از این کارها در استودیو سر و کار دارند. اما بعضی از تهیه کنندگان تا موقعی که بسیاری از کارهای دیگر را مدیران اجرایی که به صورت وسیع نماینده مسول تولید بر دیگر افراد هستند انجام  می دهند؛به صورت مستقیم در گیر کارهای اجرایی تولید می شوند.

تهیه کننده وابسته ( Associate Producer ) :

تهیه کننده ای که مسئولیت فعالیتهای خلاقانه و بازرگانی را برعهده دارد معمولا با فعالیتهای پس از تولید و بخش فروش رابطه تنگاتنگ دارد.

تهیه کننده شریک ( Co- Producer ) :

تهیه کننده ای که در تولید فیلم و مسئولیتهای اجرایی مربوط به آن شراکت مساوی دارد.

تهیه کننده اجرایی ( Executive Producer ) :

تهیه کننده ای که در فرآیند تکنیکی فیلم نقشی ندارد ولی معمولا به امور بازرگانی و قانونی می پردازد.

تهیه کننده همکار ( Line-Producer ) :

تهیه کننده ای که مدیریت کلیه اشخاص و مسائل را در طی فیلمبرداری برعهده دارد.

تهیه کننده ( Producer ) :

به جز کار خلاقانه کارگردان، مسئولیت ساخت فیلم را برای تمام امور از جمله جذب سرمایه، استخدام اعضای اصلی، و برنامه ریزی برای پخش فیلم توسط توزیع کنندگان دارد.

مدیر تولید  (Production Manager) :

نخستین جانشین تهیه کننده تلویزیونی است و به همین دلیل کار کنترل تمامی افراد تیم سازنده را بر عهده دارد. کار استخدام و کنترل روزانه چگونگی وسایل صحنه برای هر تیم نیز از وظایف این اوست. در هر حال تا پیش از کنترل کامل و صدور دستور او، کار تولید یا فیلمبرداری آغاز نمی شود.

مدیر تدارکات (Supply Manager) :

فردی است که وظایف مربوط به خرید اجناس، وسایل و لوازم برنامه و همچنین کارهای مربوط به کرایه/اجاره کردن تجهیزات و فضاهای مورد نیاز برنامه در حد مختصر را بر عهده دارد.

تصویربردار ( Camera Operator ) :

او هدایت دوربین فیلمبرداری یا تصویربرداری را دارد. بسیاری از تنظیمات دوربین مثل تغییر موقعیت یا فوکوس نمودن تصویر باید در واکنش به حرکت موضوعات و یا دستورات کارگردان ساخته شوند. دستورات کارگردان به تصویربرداری که در داخل استودیو است از طریق سیستم Intercom که هدفون به آن سیستم متصل است رسانده می شود. تصویربردار باید به آرامی و نرمی و با شهامت حرکت دوربین را کنترل نماید.

کارگردان فنی یا تکنیکی یا TD :

کارگردان فنی با یک میز سوییچر در طول کار با چند دوربین در اتاق فرمان کار می کند. سوییچر وسیله ای است که کار تدوین را در کار با چند دوربین انجام می دهد. او با دستور کار گردان کلیدهای میز را فشار می دهد تا تصاویر تلویزیونی را از یک دوربین یا یک VTRبه دیگر منابع تصویری تغییر دهد. در بعضی کارهای تلویزیونی ،کارگردان فنی بر کل کار تکنیکی که شامل تکرار دستورات کارگردان به تصویربرداران همزمان با انجام عمل سوییچ می شود نظارت می کند.

 نورپرداز ( Lighting Director ) :

در تولید برنامه های ویدیویی، وظایف تصویربردار و نورپرداز متفاوت و از هم جداست. مسئول نور یا نورپرداز میزان و اندازه نور در استودیو یا لو کیشن را بر اساس آنچه که کارگردان می خواهد تعیین و تنظیم می کند. مسئول نورپردازی برکار گروه نورپردازی وبر نحوه آویختن و تنظیم وسایل مختلف نور نظارت می کند .