خرافات از کجا می آیند و تاثیر آنها در زندگی امروز چیست؟

خرافات  واقعاً از کجا می آیند؟

آیا از گربه شیاه می ترسید؟ آیا توی محیط بسته چتر روی سرتون می گیرید؟ و راجع به عدد ۱۳ چه احساسی دارید؟

با اینکه این موارد و موارد مشابه زیاد دیگه ای که هست از لحاظ روانشناسی هیچ پایه علمی ندارد، اما خیلی از این موارد منشا خیلی عجیب و خاصی دارند.

به این ویدیو که با دوبله فارسی تهیه شده است توجه کنید تا بیشتر متوجه این موضوع بشوید:

همانطور که در این ویدیو مشاهده میکنید، تمام خرافات ریشه مذهبی ندارند و علت بعضی از آنها وقوع همزمان بعضی اتفاقات ناخوشایند و ارتباط آنها باهم است.

اما واقعا چرا بعد از اینهمه سال هنوز مردم به این خرافات فرسوده و فراموش شده، اتفاقات تصادفی و توصیه های منسوخ همچنان وفادار مانده اند؟

آیا تمام آنها کاملاً غیر منطقی هستند؟ بله. اما برای خیلی از مردم، خرافات و اعتقاد داشتن به آنها بیشتر ریشه در اعتقادات فرهنگی آنها دارد تا باورهای آگاهانه.

به هرحال هیچ کس با این علم به دنیا نمی آید که نباید از زیر نردبان بگذرد، یا در محیط بسته سوت نزند و … . اما وقتی دائما خانواده شما به شما گفته باشد که این کارها را نکنید، یا مواظب این کارها باشید، احتمالا این موضوعات باعث آزار شما می شود.

حتی بعد از اینکه بصورت منطقی بفهمید که از نظر عقلی با انجام ندادن آنها هیچ اتفاق خاصی نمی افتد. اما از آنجا که کارهای مثل به تخته زدن زحمت آنچنانی ندارد، معمولا پیروی از این خرافات راحت تر از این است که آگاهانه در برابر آنها مقاومت کنید. علاوه بر این گاهی واقعا به نظر میاد که خرافات واقعا جواب میده.

شاید یادتون باشه که وقتی جوراب شانس تان را می پوشید، ضربه های بهتری در ورزش می زنید و موفق تر هستید.

این موضوع فقط بخاطر یک خطای روانشاسی است، که در این ویدیو به آن پرداخته شده است.

 

لطفا نظرات خود را در پایین همین صفحه به ما ارائه کنید: