انتخاب دامنه مناسب و آموزش روشهای انتخاب نام وب سایت

انتخاب دامنه برای کسب و کارهای اینترنتی امروز به یکی از چالشی ترین  مراحل در ایجاد هویت آنلاین تبدیل شده . چراکه ساختن یک نام خلاقانه که بتواند ماهیت کسب و کار شما را نشان دهد می تواند سخت باشد .

از آنجا که در حال حاضر انتخاب نام دامنه مناسب کار راحتی نیست، در این آموزش موارد و روشهایی را برای انتخاب دامنه مناسب به شما ارائه میکنیم:

۱ – انتخاب دامنه از میان ۵ کلمه کلیدی

وقتی شما برای اولین بار شروع به جستجو برای نام دامنه می کنید ، ۵ واژه یا عبارت می تواند به شما در توصیف بهترین نام دامنه کمک کند.
وقتی شما این لیست از واژها را آماده کردید، میتوانید با جفت یا اضافه کردن پیشوند یا پسوند نام دامنه ایده ال خود را ایجاد کنید.
مثلاً ، اگر شما درحال راه اندازی نام دامنه مرتبط با وام مسکن باشد، شما ممکن است از کلماتی مانند امور مالی ، سهام ، سود، خرید خانه و … استفاده کنید تا بعد از کمی جستجو و فکر کردن نام دامنه مناسب کسب و کار خود انتخاب کنید.

۲ – منحصر به فرد بودن دامنه

داشتن یک وب سایت که با یک سایت محبوب و پر بازدیدِ شخص دیگری اشتباه گرفته شود، یک فاجعه به حساب می آید. پس هیچ وقت نام دامنه خود را طوری انتخاب نکنید که با دامنه کسی دیگر مشابه باشد.

۳ – فقط دامنه های دات کام موجود را انتخاب کنید

اگر شما در مورد ساخت یک وب سایت موفق و طولانی مدت جدی هستید، باید نگران نام تجاری، نام و نام خانوادگی ، و شناخت در ترافیک باشید. داشتن دامنه با پسوند دات آی آر با توجه به اینکه ما در ایران هستیم و کسب و کار ما در ایران انجام میشود، بسیار حائز اهمیت میشود.

۴ – نوشتن و تایپ کردن نام دامنه آسان باشد

اگر نام دامنه نیاز به توجه زیادی برای نوشتن آن بخاطر نحوه نوشتن نام آن یا طولانی و سخت بودن نام آن داشته باشد، شما احتمالا بخش زیادی از ارزش نام تجاری خود یا بازاریابی آن را از دست می دهید.

سعی کنید در نام دامنه از حروفی زیر حتی الامکان اجتناب کنید. حروفی مثل P , Z , X , C. چون در فارسی و انگلیسی با صداهای مختلف خوانده میشوند و تلفظ آنها در گویش ، گاهی با نوشتن آنها تفاوت میکند.

۵ – آسان به خاطر سپردن نام دامنه

نام دامنه ای را انتخاب کنید که بتواند سر زبان بماند و در ذهن به خاطر سپرده شود. چون وقتی شما وبسایتی با ترافیک بالا داشته باشید (پُر بیننده باشد) ، هیچ وقت نمی خواهید که نام دامنه وبسایت شما قابل حفظ کردن نباشد و یک کاربر نتواند نام سایت شما را به شخص دیگری معرفی کند.

۶ – انتخاب نام دامنه کوتاه

نام دامنه کوتاه برای حفظ کردن و تایپ کردن بسیار آسان و مهم می باشد. برای سایت های تجاری و رسانه های آنلاین ، بسیار مهم است که نام دامنه کوتاه باشد تا مردم براحتی آن را حفظ کرده و بتواند سریعتر به آن دسترسی داشته باشند.

۷ – ایجاد و تحقق انتظارات دیگران

وقتی شخصی برای اولین بار نام دامنه شما را می شنود، باید نام دامنه طوری باشد که آن شخص شنونده قادر باشد فورا و با دقت روی نام دامنه شما ، محتوای وب سایت شما را حدس بزند.

۸ – اجتناب پذیری نقض حقوق مولف

در اغلب موارد ممکن است این اشتباه انجام شود که نام سایت شما بنام سایت دیگری باشد و می تواند سبب از بین رفتن یک نام دامنه عالی و یا یک شرکت بزرگ شود .
(مانند تشابه سایت علی بابای ایرانی و علی بابای جهانی، که اولی فروش بلیط هواپیماست و دومی یکی از بزرگترین فروشگاه اینترنتی های جهان)
پس باید همیشه مطمئن شوید که نام سایت شما حقوق کپی رایت یک شرکت دیگر را نقض نکند. شما قبل از خرید در جستجو در این وب سایت میتوانید از حقوق کپی رایت آن آگاه شوید:

۹ – مجموعه خود را جدا از نام تجاری دیگری بگذارید

استفاده از نام دامنه منحصر بفرد یک راه بسیار خوبی برای ایجاد ارزش اضافه به نام دامنه شما میباشد. همیشه بدانید که یک نام تجاری چیزی بیش تر از فقط ترکیبی از کلمات میباشد . پس سعی کنید نسبت به نام و نوع کارتان خلاقیت داشته باشید.

۱۰ – از خط تیره و اعداد در نام دامنه استفاده نکنید

استفاده از خط تیره و اعداد نام دامنه شما را به صورت شفاهی دشوار می کند و به خاطر سپردن و تایپ آن را سخت می کند. بنابراین، سعی کنید اصلاً از خط تیره و اعداد در نام دامنه استفاده نکنید. چون استفاده از خط تیره و اعداد می تواند برای بازدید کننده گیج کننده باشد.

۱۱ – استفاده از ابزار انتخاب دامنه

استفاده از وب سایت هایی مانند :
که فوق العاده آسان برای تعیین در دسترس بودن نام یک دامنه میباشد استفاده کنید.
البته شما مجبور نیستید از این وب سایت خرید دامنه خودرا انجام دهید و فقط برای در دسترس بودن نام دامنه مورد نظر از این وب سایت میتوانید استفاده کنید.
شما هم مدرس شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *