رتبه بندی مدارس تا چه حد در آموزش کودکان مفید است؟ (ویدیو – دوبله فارسی)

رتبه بندی مدارس ، معیار مهمی برای بسیاری از والدین است.

مدارس خصوصی همیشه بالاترین رتبه ها را براساسِ نتایجِ آزمونهای درسی داشته اند، اما آیا واقعا بهترین مدارس هستند؟ یا از برتریشان از این روست که همیشه دانش آموزانی از خانواده های ممتاز را به شاگردی می پذیرند؟

دراین ویدیو که به زبان فارسی دوبله شده است به اینکه برای بهبود یک مدرسه ضعیف چه می توان کرد می پردازیم:

کارلا، مادرِ کاترینا هر روز صبحانه دخترش را آماده می کند و بعد او را به مدرسه می رساند. با وجود اینکه مدرسه «سرچو» در یکی از محلات پر درد سرِ شهر پورتو قرار دارد و رتبه ملی اش هم بسیار پایین است اما کارلا، این مدرسه را برای دخترش انتخاب کرده است.

کارلا می گوید: «نگران رتبه مدرسه نیستم. مهم این است که دخترم حس خوبی دارد، پیشرفت تحصیلی دارد و در خانه درس می خواند.»

کاتارینا که دختر کوچک کارلاست در مدرسه، «علوم فناوری» می خواند و کلاس دهم (معادل سوم راهنمایی) است. او بورسیه ای دارد که می تواند با آن موسیقی هم بخواند.

کاتارینا در این مدرسه خوشحال است و می گوید مشکل نه از برنامه درسی بلکه از بی انگیزگیِ دانش آموزان است. او می گوید: «خیلی ها درس نمی خوانند، زحمتی نمی کشند، اما بعضی ها نمراتِ خوبی می گیرند و به دانشگاه می روند تا پزشکی، مهندسی و حقوق بخوانند.»

مانوئل اولیویرا، مدیر این مدرسه ابتدایی – راهنمایی، بی انگیزگی دانش آموزان را نتیجه فقر و بیکاریِ خانواده هایی می داند که به تحصیل بهایی نمی دهند و بنابراین معتقد است که رتبه بندی مدارس بی معناست.

او می گوید: «نمی توان رتبه بندی دولتی را نادیده گرفت، چون به هر حال مدرسه ما بخاطر موفقیتش از سوی دولت حمایت می شود، اما با این وجود، نمی توانیم مقایسه نابجا هم بکنیم. مثلا در موردِ مدارس و دبیرستان های خصوصی، مسآله در کل چیز دیگری است، چون آنها دانش آموزان و معلمهایشان را خودشان انتخاب می کنند و برنامه آموزشی مخصوص دارند.»

مدرسه دیگری در یکی از شیک ترین محلاتِ پورتو، در صدرِ رتبه بندی مدارس جا دارد. اما ماریا ترزا نوگریا، مدیر این مدرسه خصوصی هم با برنامه رتبه بندیِ مدارس، که رسانه ها بر اساس اطلاعات وزارتِ آموزش منتشر می کنند چندان موافق نیست. او معتقد است که این مدرسه رهبران آینده را تربیت می کند و می گوید: «منصفانه نیست که ارزیابی فقط با معیارِ درسی باشد، چون دانش آموزان توانایی های بسیار متنوعی دارند.

مقایسه با معیار درسی بین مدارس معمولی و دبیرستانهای خصوصی به نظر من منصفانه نیست. در واقع مدارس خصوصی مثل مدرسه ما از شرایط ویژه بهره مند اند.»

این مدرسه خصوصی، یک شیوه آموزشی جامع و مخصوص برای هر فرد دارد، که شامل فعالیتهای متفرقه و برنامه های داوطلبانه می شود. دانش آموزان معتقدند پرداخت هزینه بالای این مدرسه سرمایه گذاری مطمئنی برای آینده است.

کارولینا سیلوا که یکی از این دانش آموزان است در پاسخ اینکه آیا تحصیل در این مدرسه ارزش هزینه آن را دارد می گوید: «بله، قطعا، چون به من کمک می کند شخصیتم رشد کند و همه اینها در آینده درهایی را به روی من باز می کند، که اگر در مدرسه عادی درس می خواندم به رویم باز نمی شد.»

تجربه شما از رتبه بندی مدارس چیست؟
آیا واقعا برای انتخاب مدرسه برای فرزندانتان از آن استفاده می کنید؟
چه چیزهای دیگری را برای این کار در نظر می گیرید؟
نظرتان را با ما در پایین همین صفجه درمیان بگذارید: