فن بیان و آموزش مهارتهای ارتباطی، اصول فن بیان ، سخنرانی و سخنوری

آموزش مهارتهای ارتباطی ، اصول فن بیان و سخنرانی قرار هست که راجع به سه حیطه کلی صحبت کنیم یعنی این دوره سه هفته است. 

هفته اول در رابطه با مهارتها و اصول فن بیان و نحوه خوب صحبت کردن است، اینکه چطور صدای بهتری داشته باشیم،

چطور اِ نگوییم در صحبتمان و از همه مهمتر چطور خجول نباشیم.

شما را به دیدن این ویدیو و اولین قسمت این دوره آموزشی دعوت می کنیم:

هفته اول مربوط میشود به مهارتهای سخنرانی، راجع به سه حیطه مهم صحبت خواهیم کرد:

کنترل ترس از سخنرانی

نوشتن متن سخنرانی

و آخرین مورد تمرینهای کاربردی برای سخنرانی است.


در ضمن می توانید برای دیدن فیلم مصاحبه با آقای بهرامپور، به اینجا مراجعه نمایید.


درس دوم – آموزش فن بیان ، مهارتهای ارتباطی و سخنرانی :

در درس دوم آموزش فن بیان میخواهیم راجع به خجولی صحبت کنیم. افراد خیلی زیادی را میشناسم که به خاطر اینکه نمی توانستند توانمندی هایشان را خوب بروز بدهند ، نسبت به بقیه می گفتند که نه بابا اینکه کار نمیکند، یا فلانی از این شایسته تر است. پس این اتفاق خیلی اتفاق بدی است و ما نباید به هیچ عنوان خجول باشیم:

 

خیلی زیاد در سخنرانی های آموزش فن بیان که داشتم دیدم که قشر خیلی زیادی از مردم عزیز کشورمان در هرجایی در هر شهر و شهرستانی، تهران یا هر جای دیگری در خجولی مشکل دارند یعنی خیلی اوقات پیش میآید ما به خاطر اینکه ما خجالت میکشیم نمیتوانیم حقمان را بگیریم، نمیتوانیم توانمندیمان را بروز بدهیم. 
در این درس میخواهم یک سری تکنیکهای کاربردی آموزش فن بیان را به شما بگویم که چطور خجولی را مدیریت کنیم البته نکته بسیار مهم این است که بدانیم بحث خجولی با بحث درونگرایی متفاوت است، درونگرایی یک موضوع است که کاملا علمی است مانند چپ دست بودند، اصلا اتفاق بدی نیست.


 

درس سوم – مهارت های فن بیان و اصول سخنرانی و صداسازی :

مهارت های فن بیان و صداسازی موضوعی است که در این ویدیو می خواهیم درموردآن صحبت کنیم. واقعیت این است که صدای ما خیلی مهم و بسیار قدرتمند است اما اگر نتوانیم از آن به درستی استفاده کنیم بلاشک از یکسری فعالیت ها و یکسری توانمندی ها محروم هستیم. 

در این ویدیوی آموزشی مهارت های فن بیان میخواهم در رابطه با جلوگیری از یکنواخت شدن صدا چند راهکار بسیار کاربردی را خدمت شما عرض کنم اینکه دهان ما به درستی باز نمی شود باعث یکنواخت شدن صدای ما می شود.:

بگذارید در این درس چند صدای خیلی بد را با هم مرور کنیم:

مثلا صدای یکنواخت :

فرض کنید یک نفر با صدای یکنواخت و بی حال صحبت کند. خیلی ها اینطور صحبت می کنند این صدای کاملا یکنواخت و خسته کننده که بعد از چند دقیقه گوش دادن تمام کسانی که در حال گوش دادن هستند ” در حال خوابند بنابراین صدای یکنواخت یک صدای بسیار بسیار بدی است .
مورد بعدی صدای زنگی است:

صدای زنگی صدایی است که می ره روی زنگ و سر مخاطب را درد می آورد. اگر صدا اینگونه باشد مخاطب خیلی اذیت میشود. این صدا در ذهن مخاطب زنگ می زند.
صدای بعدی صدای تو دماغی است: 

صدایی که اصلا جذاب نیست و مخاطب خیلی راحت نیست با این صدا هر کدام از این سه صدا می تواند خیلی خیلی مشکل آفرین باشد برای انتقال پیام ما چون مخاطب بجای اینکه راجع به کلمات ما و آنچه که ما می خواهیم بگوییم فکر کند، راجع به صدای ما فکر می کند.


درس چهارم – مهارتهای ارتباطی ، آموزش اصول فن بیان و سخنرانی :

مهارتهای ارتباطی دردرس چهارم دوره آموزش ویدیویی که می خواهیم در مورد گفتن اِ  صحبت کنیم:

 

حتما کسانی را دیده اید که وقتی می خواهند صحبت کنند دائم درحال گفتن اِم، اِ، آ یا واژه هایی مثل فی الواقع، فی المثل، در واقع، برای مثال، به طور مثال، در حقیقت و غیره هستند.

این تکه کلام ها عملا باعث می شود که اقتدار کلام، و قدرت کلام ما ارزش خودش را از دست بدهد و این اتفاق اصلا خوب نیست.

شاید لازم باشد قبلش بدانیم اصلا چرا ما اینقدر اِ می گوییم؛ اِ گفتن یا تمام تکه کلام های دیگر جاپرکنهایی هستند که مغز ما به صورت ناخوداگاه آن ها را تولید می کند که وقتی کلمه ای را فراموش می کنیم سریع با گفتن اِ این فضا را پر کنیم تا کلمه بعدی را به یاد بیاوریم و این اصلا اتفاق خوبی نیست.

با توجه به اهمیتی که مهارتهای ارتباطی و ارائه صحیح کلمات و جملات در کسب و کار ما و انتقال مفاهیم مدنظر ما دارد، چطور می توانیم این موضوع را برطرف کنیم و از کلماتی مثل اِ و غیره استفاده نکنیم؟

حداقل به دو طریق می توان این کار را انجام داد؛

یکی تشویق و دیگریتنبیه.
یعنی اگر رفتار خوبی سرزد آن را تشویق کنیم و اگر رفتار بدی سرزد تنبیه کنیم و اینجا می خواهیم از روش تنبیه استفاده کنیم.
اما چطور می توانیم این کار را بکنیم؟ یعنی هر بار که اِ گفتیم خودمان را تنبیه کنیم؟ و اینکه چگونه خودمان را تنبیه کنیم؟

این موضوعی است که در این ویدیوی آموزشی مشاهده خواهید کرد.


درس پنجم – ترس از سخنرانی و آموزش مهارتهای ارتباطی و سخنرانی :

ترس از سخنرانی موضوعی است که در این ویدیوی آموزشی قصد داریم با نحوه برطرف کردن آن صحبت کنیم:

 

واقعیت این است که از نظر روانشناسی ، ترس از سخنرانی یک موضوع بسیار متداول است و تعداد بسیار زیادی از افراد درگیر آن هستند.
زمانی که ما سخنرانی میکنیم ، معمولا مغزمان احساس خطر می کند، وقتی احساس خطر میکند آدرنالین توی خون ما
تولید میشود، بدن ما عرق میکند ، ضربان قلب ما بالا میرود، دهان ما خشک میشود، مردمک چشم مان گشاد میشود و …

اما واقعاً چه اتفاقی می افتد؟
چهره مخاطبان را خوب می بینیم، اما کاغذ و نوشته های خودمون را اصلا نمیتوانیم واضح ببینیم، و مشکلات خیلی زیادی از جمله اینکه بدن ما به سمت جلو متمایل میشه و چیزهای دیگه.

نکته بعدی و مشکل بسیار بزرگ اینکه دوپامین هم در مغز ما ترشح میشود و دوپامین باعث می شود که اصطلاحآ مغز ما سفید شود و آنچه که میخواهیم بگوییم را تقریبآ فراموش کنیم و مغز ما بازدهی اصلی خودش را نداشته باشد.
همینطور که می بینید پس شرایط برای سخنران بسیار سخت است و ما باید یاد بگیریم که چطور مغزمان را عادت دهیم که این ترس را کم و کمتر بکنه و بازدهی ما برود بالاتر دو موضوع بسیار مهم در بحث سخنرانی وجود دارد:

۱- بحث تمرین
۲- بحث شناخت

که ما حداقل سه شناخت باید داشته باشیم تا بتوانیم این تمرین ها را انجام دهیم و تمام این موارد را در این ویدیوی آموزشی با هم مرور می کنیم.


درس ششم – نحوه نوشتن متن سخنرانی – آموزش اصول فن بیان و سخنوری :

نحوه نوشتن متن سخنرانی موضوع مهمی ایست که در این درس میخواهیم در مورد آن توضیح بدهیم:

همانطور که در درس قبلی، یعنی ترس از سخنرانی، صحبت کردیم برای خیلی از ما صحبت کردن در شرایطی ممکن هست که باعث فراموشی شود. از جمله صحبت کردن در جمع، بنابراین لازم هست که ما مطالب خودمان را بنویسیم.
اجازه بدید چند روش متداول در حفظ کردن مطالب یا نوشتن متن سخنرانی را با هم مرور کنیم:
اولین روش این است که بعضی ها کل متن سخنرانی را واو به واو یادداشت می کنند و مینویسند و بعد حین سخنرانی نیز شروع می کنند به از رو خواندن، اما واقعیت این است که ما باید بدانیم از رو خواندن فقط و فقط باعث میشود که مخاطب حس بدی نسبت به سخنران بگیرد و…

اشتباه بزرگتری که خیلی ها مرتکب می شوند، این هست که متن سخنرانی را می نویسند و بعد حفظ می کنند.

بقیه موارد و راه کارهای لازم را در این ویدیو خدمتتون آموزش میدهیم برای نحوه نوشتن متن سخنرانی و امیدوارم که از این روش به خوبی استفاده کنید و برای سخنرانی های بعدی تان فقط سرفصل های موضوعات را یادداشت کنید و ببینید که این روش چقدر خوبه به شرطی که تمرین به درستی انجام شود.


درس هفتم – مهارتهای ارتباطی در آموزش اصول فن بیان و سخنرانی :

مهارتهای ارتباطی در میان مجموعه مهارتهای زندگی بیش از سایر مهارتها مورد توجه قرار گرفته و معمولاً در سازمان‌ها و محیط‌های کسب و کار هم، منابع قابل توجهی صرف آموزش دادن و یاد گرفتن مهارتهای ارتباطی و دانش ارتباطات می‌شود.

اما به نظر می‌رسد که حوزه‌های زیرمجموعه‌ی مهارتهای ارتباطی ، متناسب با اثربخشی و اهمیت خود، مورد توجه قرار نگرفته‌اند و در بسیاری از زیرمجموعه‌های حوزه مهارتهای ارتباطی، کارآمد بودن مطالب و موضوعات، قربانی‌ جذابیت موضوعات کم اهمیت‌تر شده است و به همین دلیل در این ویدیو به این موضوع می پردازیم:

همانطور که در این ویدیو مشاهده کردید، اگر بگوییم مهارتهای ارتباطی با ترکیبی از مهارتهای ارسال پیام و مهارتهای دریافت پیام شکل می‌گیرند و ساخته می‌شوند،  ما مهارت ارائه را به عنوان مجموعه مهارت‌هایی در نظر می‌گیریم که سهم ارسال پیام در آنها به صورت محسوسی بیشتر از دریافت پیام است. 

مهارتهایی مانند مهارت شنیدن و به طور خاص مهارت گفتگو (به هر شکل و با استفاده از هر ابزار) از جمله بحث‌های کلیدی دیگری هستند که خارج از حوزه‌ی مهارت ارائه قرار دارند و در درس مهارت ارتباطی مورد توجه قرار می‌گیرند.

امروز از ارتباط و گفتگو، برای انتقال دانسته‌ها و تجربیات، برای بیان کردن مدل ذهنی خود و نیز برای شرح پیچیده‌ترین و انتزاعی‌ترین احساسات‌مان استفاده می‌کنیم.

در مقایسه با بسیاری از مهارت‌های دیگر، در مهارت ارتباطی نمی‌توان به سادگی یک زنجیره‌ی مشخص برای یادگیری پیشنهاد کرد و یا به صورت جدی و رسمی، از پیش‌نیاز بودن برخی مهارتها برای یادگیری  سایر مهارت‌ها حرف زد.

به عبارتی، هر کس ممکن است بسته به علاقه و نیاز و سلیقه‌ی خود، مسیر متفاوتی را انتخاب کند.


درس هشتم – آموزش سخنرانی ، مهارتهای ارتباطی و اصول فن بیان :

 


 

اصول فن بیان و سخنرانی اصول ساده اما کاربردی و بسیار کلیدی دارد که یکی از مهمترین آنها در سخنوری، گوش دادن درست است. گوش دادن موثر و مفید (و نه شنیدن) اهمیت بسیار زیادی دارد و ما اعتقاد داریم که پرحرفی یک معضل بسیار بزرگ است.

بنابراین بسیار مهم است که قبل از هر چیزی در اصول فن بیان و سخنرانی شروع به تقویت گوش‌هایمان کنیم.

 

درس نهم – اصول فن بیان و سخنرانی و آموزش مهارتهای ارتباطی :

از دیگر اصول فن بیان و سخنرانی ، موضوع بسیار مهمی به نام تمامیت است. این که تمام پیام‌های کلامی و غیر کلامی شما در زمان ارتباطات یک مفهوم واحدی را ارائه کند.
پیام‌های کلامی مانند کلمات، صدا لحن و … است و پیام‌های غیر کلامی زیادی وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

ارتباط چشمی

گفته می شود که شما در زمان ارتباطات به هرجایی نگاه کنید، پیامتان به همانجا می‌رود و بسیاری از افراد در سخنرانی‌ها و گفت و گوهای خود به جای نگاه کردن به مخاطبان، در حال نگاه کردن به سقف یا کف زمین هستند!

به همین دلیل ارتباطات آنها بسیار ضعیف اجرا خواهد شد و اگر می‌خواهید ارتباط چشمی خوبی برقرار کنید حتماً مقاله ارتباطات چشمی را مطالعه کنید.

زبان بدن

زبان بدن نیز موضوع بسیار مهمی در اصول سخنوری به شمار می‌رود که اگر به درستی از آن استفاده کنیم پیام ما بسیار حرفه‌ای خواهد بود و اگر درست استفاده نکنیم با یک شکست بزرگ رو به رو خواهیم شد!

بنابراین حتماً سایر ویدیو ها و مطالب مربوط به اصول فن بیان و سخنرانی و آموزش مهارتهای ارتباطی و زبان بدن را به صورت کامل مشاهده کنید.

می توانید برای دیدن فیلم مصاحبه با آقای بهرامپور، به اینجا مراجعه نمایید.

 

نظرات خود را در مورد این ویدیو های آموزش فن بیان در پایین همین صفحه به ما ارائه نمایید: