بازیافت زباله های ساختمانی الگوی اقتصاد در اسلوونی – (ویدیو)

بازیافت زباله های ساختمانی با توجه به ساخت و ساز های هر ساله در اروپا که به ازای هر شهروند دو تن زباله تولید می کند، طرح موسوم به «تولد دوباره» برای بازیافت پسماندها در اروپا قصد دارد بر اساس الگوی اقتصاد چرخه ای این زباله ها را بازیافت و آنها را به منابعی سودمند تبدیل کند.

اما چه ضایعاتی را می توان بازیافت کرد؟ چرا بازیافت زباله های ساختمانی در نزدیکی محل پروژه ساخت و ساز اهمیت دارد؟ هزینه آن چقدر است؟

آلنکا مائوکو پرانیک که بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ میلادی مسئول این طرح در اسلونی بوده است، می گوید که بازیافت زباله های ساختمانی اهمیت دارد. وی می افزاید: «هدف طرح ما این است که تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۷۰ درصد از زباله های ساختمانی را بازیافت کنیم.»

طرح «تولد دوباره» صدها کارآفرین اسلونیایی را دور هم جمع کرده است. این افراد با شرکت در کنفرانسها یا تجمع ها به این پرسشها پاسخ می دهند.

دستاوردهای طرح «تولد دوباره» در اسلوونی

آلنکا مائوکو پرانیک درباره نتایج مثبت اجرای طرح «تولد دوباره» در اسلونی می گوید: «موفق شدیم میزان بازیافت زباله های بخش ساخت و ساز را ۱۰ درصد بیشتر کنیم. همزمان در استفاده از منابع طبیعی هم ۱.۵ درصد صرفه جویی می شود.»

پروژه بزرگ ساختمانی در جنوب شرق شهر ماریبور در اسلوونی در حال انجام است. این طرح، ضایعات زیادی تولید می کند. سیمانها و فولادها پس از بازیافت، در ساخت و ساز به کار می رود.

یکی از مهندسان این طرح می گوید: «ضایعات بتونی برای پی ریزی جاده ها دوباره به کار می رود. از ضایعات فولاد هم پس از بازیافت، بعنوان محصول جدید، دوباره استفاده می شود.»

میرکو اسپیرنزر، مهندس مشاور پروژه ساختمانی که در زمینه بازیافت زباله های ساختمانی تخصص دارد، می گوید: «تجارب و اطلاعاتی کسب کردیم که دیدگاه ما کارآفرینان را تغییر داده است و فرصتهای جدیدی برای کسب و کار ایجاد کرده است. اکنون می خواهیم با ترکیب ضایعات از بخشهای مختلف صنعتی، مثلا ضایعات ساخت و ساز، خدمات عمومی و تصفیه آب، محصولات جدیدی تولید کنیم.»

فایده دیگر این کار در اسلوونی برای محیط زیست بوده، بطوریکه تعداد محلهای غیر قانونی دفن زباله در این کشور کاهش یافته است.


نظرات خود را درمورد این ویدیو در پایین همین صفحه با ما درمیان بگذارید:

درباره ایتوک سنتر

به عنوان مرکز آموزش و یادگیری ، با همکاری اساتید و مدرسین حوزه های مختلف به آموزش و ارائه تولید محتوا در موضوعات مختلف می پردازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 7 =