طبیعت همه جا حضور دارد. تنها باید یاد بگیریم چگونه آن را ببینیم

طبیعت را چگونه تعریف می‌کنید؟

اِما ماریس، نویسنده محیط زیست می‌گوید اگر محیط اطرافمان را به عنوان پدیده‌ای دست‌نخورده توسط بشر تعریف کنیم، دیگر طبیعتی برایمان باقی نخواهد ماند.

انسان موجودی تأثیرپذیر است و شخصیت او علاوه بر عوامل ژنتیکی ، تحت تأثیر دو محیط قرار دارد: یکی محیط اجتماعی که شامل خانواده و مدرسه و دوستان می شود؛ و دیگری محیط جغرافیایی که شامل بلندی ها و پستی ها، کوه ها و دشت ها، چگونگی تابش نور خورشید و کیفیت آب و هواست.

موقعیتهای جغرافیایی محیط زیست، هر کدام شرایط خاصی را در تن و روان آدمی فراهم می آورند.

تاثیرات طبیعت تا بدان حد است که با تغییر فصل های سال نیز جسم و روان انسان دچار تغییراتی می شود.

به عنوان مثال تحقیقات نشان داده است که در فصل بهار کسانی که اختلالات روانی دارند، خُلق و خوی بهتر و طبیعی تری پیدا می کنند.

تنوع رنگ‌ها در فصل بهار نیز بر روحیه و رفتار انسانها تاثیر‌گذار است. آسمان آبی، زمین سبز، گل‌های رنگارنگ و شکوفه‌های زیبا ، هر یک به تنهایی می ‌توانند تاثیرات مطلوبی بر روح و حتی جسم انسان بگذارند.

گیاهان و درختان نیز سهمی بسزا و نقشی بسیار مهم در زندگی بشر دارند. تلطیف هوا، تعادل دمای محیط، حفاظت از خاک و تأمین بخشی از مواد غذایی مورد نیاز انسان، بخشی از سودمندی های فراوان آنهاست.

اِما ماریس از ما می‌خواهد تعریفی جدید برای طبیعتمان در نظر بگیریم . تعریفی که نه تنها طبیعت بکر، بلکه گیاهانی را که اینجا و آنجا در محیط‌های شهری روییده‌اند نیز در بر بگیرد و ما را تشویق می‌کند که فرزندانمان را به این مکان‌ها ببریم تا بهتر آن را لمس کنند و با آن تعامل داشته باشند،

او در این ویدیو به این امیدوار است که روزی طبیعت را دوست بدارند و از آن حمایت کنند.

رایگان – دانلود و دریافت کنید

نظر خود را در مورد این ویدیو در پایین همین صفحه به ما ارائه نمایید:

درباره ایتوک سنتر

به عنوان مرکز آموزش و یادگیری ، با همکاری اساتید و مدرسین حوزه های مختلف به آموزش و ارائه تولید محتوا در موضوعات مختلف می پردازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =