خودشیفتگی چیست و چطور می توانیم آن را برطرف کنیم؟

خودشیفتگی بطور کلی قدمتی چند هزارساله دارد. حتی یونانیان یک افسانه معروف در مورد شاهزاده ای که خیلی شیفته ی تصویر خودش بود دارند.

 و این موضوع باعث انتخاب نام گل نارسیس شد، که در این ویدیو بیشتر در این مورد توضح داده میشود.

اما نکته مهم اینجاست که این افسانه، موضوع اصلی خودشیفتگی را مطرح میکند. یعنی خود درگیری افزایش یافته و گاهی مخرب. اما این فقط یک تیپ شخصیتی و تصاویری که در حاشیه مجلات وجود دارد نیست و موضوعی روانشناسی است که در این ویدیو با دوبله فارسی به آن پرداخته ایم و درواقع مجموعه ای از رفتارهاست، که توسط روانشناسان مطالعه و دسته بندی شده :

خودشیفتگی در تعریف روانشناسی ، یک تصویر مغرورانه و بزرگنمایی از خود هست و در درجات مختلف خودشیفته ها فکر میکنند که زیباتر، باهوش تر، قوی تر، مهم تر و … نسبت به بقیه مردم هستند و باید با آنها احترام و رفتار خاص تری داشت.

روانشناسان ۲ فرم از خودشیفتگی را به عنوان ویژگی های شخصیتی این افراد شناسایی کردند:

خودشیفتگی بزرگ نما و آسیب پذیر.

همچنین اختلال شخصیتی خودشیفتگی هم وجود دارد، که یک فرم شدید که در این ویدیو به این بیشتر پرداخته میشود.

در مدل بزرگ نمایی که بارزترین نوع این موضوع هست، مشخصاً برون گرایی ، سلطه جویی و جلب توجه هست. بزرگنماها در جستجوی توجه و قدرت هستند. گاهی به عنوان سیاستمدار، سلبریتی های هنری ، رهبران فرهنگی و … . البته هرکسی که دنبال این موارد باشد، لزواً خودشیفته نیست. چون خیلی ها بخاطر علاقه و قابلیتهای خود به دنبال این موارد هستند. مثلاً استفاده از اوج پتانسیل و قابلیتهای فردی خود و یا کمک به بهتر کردن زندگی دیگران.

اما افراد خودشیفته بخاطر مقام و توجهی که همراه با قدرت برای آنها می آید، دنبال این موضوعات و سایر موارد مشابه هستند، که در این ویدیو به آنبیشتر می پردازیم.

 

لطفا نظرات خود را در مورد این ویدیو در پایین همین صفحه با ما درمیان بگذارید: