راهنمای سایت:

در ابتدا به شما پیشنهاد می دهیم چنانچه تا به حال محتوای آموزشی تولید نکرده اید محصولات آموزشی ” تولید محتوای آسان “ را بسته به نوع آموزشی که قرار است ارائه دهید تهیه نمایید:

سوالات متداول :

آموزش های سایت ایتوک سنتر شامل چه دسته بندی هایی است؟

بطور کلی ، دسته بندی آموزشها با رویکرد کاربردی و در زمینه های مختلف می باشد، که شامل گروه کودک و نوجوان، دبیرستان و کنکور ، رشته های دانشگاهی و آموزش هایی در زمینه فرهنگ سازی عمومی و مهارتهای شهروندی می باشد.

اما آموزش های این سایت تنها بر اساس کتابهای درسی مدارس و دانشگاه ها نیست. بلکه شما میتوانید محتواهای آموزشی (ویدیوی، صوتی، فایل آموزشی) خود را با موضوعات خلاقانه و کاربردی تولید نموده و از طریق سایت ایتوک سنتر بارگزاری و منتشر نمایید.

اگر دسته بندی مورد نیاز آموزش من روی سایت موجود نباشد، برای ارسال محتوای آموزشی خود چکار می توانم کنم؟

اگر چنانچه دسته بندی مرتبط با آموزش مدنظر شما در حال حاضر روی سایت موجود نیست، با ارائه اولین آموزش و پیشنهاد عنوان دسته بندی جدید در صفحه بارگزاری آموزش ، آن دسته بندی در سایت ایجاد می شود.

با چه روشهایی می توانم محتوای آموزشی خود را برای انتشار روی سایت تولید کنم؟

آموزشهای ویدیویی (با فرمت mp4. )

پادکست و آموزشهای صوتی (با فرمت mp3. )

فایل های آموزشی ( PDF , Power Point و … )

همچنین، چنانچه به زبان انگلیسی یا سایر زبانهای خارجی تسلط کافی دارید، به عنوان مترجم می توانید متون و فیلم های آموزشی را از سایت ها و منابع معتبر دریافت نمایید و پس از ترجمه و زیر نویس فارسی یا دوبله کردن، آن را به عنوان یک محتوای آموزشی (فیلم یا فایل آموزشی) روی سایت منتشر نمایید. مانند نمونه زیر:

برای آموزش نحوه زیرنویس و دوبله کردن ویدیوهای آموزشی می توانید از آموزش زیر استفاده نمایید:

آموزش زیرنویس و دوبله کردن فیلم آموزشی

نکته: آموزش های شما می تواند تلفیقی از فرمت های فوق باشد. ( به عنوان مثال اگر آموزشی شامل پیوست های مختلفی باشد، یعنی هم ویدیویی داشته باشد هم صوتی و … ، این پیوست ها بصورت یک فولدر zip شده در مدیا فایر بارگزاری می گردد و لینک آن در زمان ارسال آموزش روی سایت ایتوک سنتر ارائه می گردد.

چطور میتوانم محتوای آموزشی خود را درسایت منتشر کنم؟

ابتدا به عنوان مدرس درسایت ثبت نام می کنید و سپس آموزشهای خود را ارسال می نمایید: 

عضویت مدرس جدید و ارسال آموزش

ارسال فایل های ضمیمه آموزش را چطور باید انجام داد؟

شما می‌توانید فایل‌های ویدیویی، صوتی یا … را که پیوست آموزش شما می باشد را در سایت‌ مدیا فایر بارگزاری کنید و رمز یا لینک آن را در زمان بارگزاری آموزش خود روی سایت ایتوک سنتر در اختیار ما بگذارید تا ما آن را دریافت کنیم و با نام شما روی سایت منتشر نماییم.

فایل ارسالی باید شامل ویدئوها و فایل‌های پروژه با دسته‌بندی منظم و بصورت فایل zip شده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه zip کردن فایل اینجا را مشاهده کنید.

برای ارسال فایلهایی که جهت دانلود کاربران به آموزشهای ارسالی خود پیوست می نمایید (فیلم آموزشی، پادکست صوتی ، PDF یا … ) ، از طریق بارگزاری روی مدیا فایر طبق فیلم آموزشی روبرو اقدام نمایید:  

دانلود این آموزش بصورت pdf   /    ورود به مدیا فایر و بارگزاری فایل

درآمد زایی سایت ایتوک سنتر برای مدرسین و ارائه کنندگان آموزش ها به چه صورت است؟

مدرسین و ارائه کنندگان آموزش به دو صورت : ۱-بصورت رایگان   ۲- بصورت مبلغ دار و برای فروش ، می توانند محتوای آموزشی خود را روی سایت ایتوک سنتر بارگزاری کنند، که کاملا به اختیار خودِ مدرسین و ارائه کنندگان آموزش ها می باشد.

در حالت اول که رایگان است، هیچ درآمدی برای شما و سایت ایتوک سنتر ندارد، اما تاثیر بسیار زیادی در بیشتر دیده شدن آن توسط کاربران دارد و پیشنهاد میکنیم در شروع همکاریتان با سایت و جهت آشنایی هرچه بیشتر کاربران با شما، تعدادی از آموزشها را بصورت رایگان ارائه نمایید.
بطور کلی، از هر زمان و برای هر آموزشی که خودِ مدرس صلاح بداند، می تواند محتوای آموزشی خود را بصورت مبلغ دار ( کاربر پس از پرداخت وجه آن ، به محتوای آن آموزش دسترسی خواهد داشت) روی سایت بارگزاری و به مخاطبین ارائه نماید.


در هر دوحالت، سایت ایتوک سنتر آموزش های ارائه شده توسط مدرسین را با نامِ خود ایشان در وب سایت منتشر و تبلیغات خواهد نمود.

درصد همکاری با ایتوک سنتر چگونه است ؟

ایتوک سنتر  بستر عرضه محتوا است و فرصتی را برای ارائه دانش مدرسین و درآمدزایی آنان از این طریق فراهم آورده است. ایتوک سنتر برای محتوای رایگان هیچ مبلغی را از مدرسین دریافت نخواهد کرد و همواره همان بازاریابی و تبلیغاتی که برای آموزش های غیر رایگان و فروشی انجام می دهد را بر روی محتواهای رایگان نیز انجام خواهد داد. چراکه این آموزش های رایگان تبلیغات مدرسین آموزشی و معرف آنان به کاربران می باشد.

اگر محتوای آموزشی بطور کامل توسط مدرسین تولید شده باشد و روی سایت(برای فروش) قرار گرفته باشد، ٪۷۰ از مبلغ فروش به مدرس تقدیم می‌گردد و ۳۰% مبلغ فروش آن به سایت ایتوک سنتر تعلق خواهد داشت.

اما چنانچه محتوای آموزشی بصورت تئوری توسط مدرس ارائه شود و تولید آن توسط سایت ایتوک سنتر انجام شود ( ویدیویی، پادکست صوتی و یا فایل آموزشی)  ،۵۰% از فروش به مدرس و ارائه کننده محتوای تئوری آن آموزش تقدیم خواهد شد و سهم تیم تولید سایت نیز بابت تولید این محصول آموزشی ۵۰% از فروش آن می باشد.

آیا بصورت گروهی و به همراه دوستانم می توانم با سایت ایتوک سنتر همکاری کنیم و آموزشهای خود را گروهی تولید کنیم؟

بله  🙂
یکی از اهداف بسیار مهم برای سایت ایتوک سنتر، تیم سازی و تشکیل گروه های کارآفرینی و تولید می باشد.
از آنجا که توانایی و تخصص افراد با هم متفاوت است، با تشکیل گروه می تواند توانایی های مختلف کنار یکدیگر قرار گیرند و هرکس نسبت به تخصص خود در آن پروژه فعالیت نماید. (این مورد به دانشجویان بسیار پیشنهاد میشود)

به عنوان مثال: یک نفر مترجم به همراه کسی که توانایی در تدوین ویدیویی دارد، یا با همکاری یک نفر که صدای خوبی دارد و می تواند پادکست صوتی را بخوبی اجرا نماید، یا کسی که اجرا و ارائه خوبی دارد و می تواند ویدیوی آموزشی را بهتر ارائه نماید و …

با توجه به آموزشی که میخواهید ارائه نمایید می توانید با دوستان خود تشکیل گروه دهید و آموزش هایی بسیار عالی تولید نموده و از این طریق به درآمد بسایر خوبی برسید.

نکته مهم و قابل توجه : یک نفر از گروه باید به عنوان سرپرست و نماینده گروه انتخاب کنید، که به عنوان کسی که آموزشهای تولید شده توسط گروه را روی سایت ایتوک سنتر بارگزاری می کند. چون بخش مالی سایت ایتوک سنتر اطلاعات مالی فقط یک نفر را (کسی که آموزش را روی سایت بارگزاری میکند) را دریافت می نماید و مبالغ سهم فروش آموزش های گروه را به حساب ایشان واریز می نماید.
و این نماینده یا سرپرست گروه با توجه به توافق انجام شده بین خودتان (اعضای گروه) مبالغ فروش آموزش ها را بین اعضای گروه تقسیم می نماید.

نحوه و شرایط تسویه حساب مالی و واریز مبلغ فروش آموزشهای مدرسین سایت به چه صورت است؟

گروه مالی ایتوک سنتر بصورت عادی در پایان هر ماه به فروش های ماه گذشته رسیدگی و وجه سهم تولید کنندگان محتوای آموزشی (مدرسین) را به حساب ایشان واریز و میزان فروش ماه گذشته را تسویه حساب می نماید.

نکته مهم و قابل توجه : شماره حساب و شماره کارت بانکی ارائه شده از سوی تولید کننده (مدرس) جهت پرداخت وجوه فروش که در بخش فرم ثبت نام  تکمیل می نماید ، حتما باید بنام خودِ شخص ایشان باشد. (شماره حساب و کارت بانکی ارائه شده حتما باید بنام شخصِ مدرس باشد).
گروه مالی ایتوک سنتر واریز وجه را از طرف ایشان یا بجای ایشان بنام شخص دیگری انجام نمی دهد !

این نکته در مورد گروه هایی که آموزش ها را بصورت گروهی تهیه و تولید می نمایند نیز صادق است و وجه سهم فروش گروه، فقط به حساب سرگروه و نماینده گروه که آموزش های آن گروه را روی سایت ایتوک سنتر بارگزاری میکند پرداخت می گردد. 

نام خودم یا اعضای گروهی که محتوای آموزشی را تهیه یا تولید کرده ایم را چطور معرفی نماییم؟

زمانی که آموزش خود را برای انتشار روی سایت بارگزاری میکنید، در انتهای بخش توضیحات آموزش ، می توانید نام خود و یا گروهی که با همکاری آنان آموزش فوق گردآوری، ترجمه و تولید شده است را ذکر نمایید.
به این ترتیب علاوه بر اینکه آموزش فوق با نام شما یا گروه شما در سایت ایتوک سنتر منتشر میگردد، در این وب سایت یا جستجوی گوگل نیز چنانچه کاربری نام شما را جستجو کند، آموزشهای شما را به آن کاربر پیشنهاد و معرفی می نماید.

به عنوان مثال در انتهای توضیحات آموزش خود ذکر می نمایید:

گرداورنده : علی احمدی
مترجم: زهرا ترابیان

تدوین و زیر نویس: مجید عباسی
گوینده: ملیحه عبدی
و سایر عواملی که در بخش های مختلف تولید آن آموزش همکاری داشته اند.

نحوه درآمدزایی مترجمین از همکاری با سایت و ترجمه فیلم های آموزشی به چه صورت است؟

درآمدزایی مترجمین بصورت مشارکت در فروش آموزشها (فیلم های آموزشی، پادکستها یا فایل های آموزشی) می باشد. 

با توجه به احترامی که به دانش این عزیزان در زمینه ترجمه قائل هستیم، ۵۰% از سهم فروش هر فایل یا فیلم آموزشی که توسط این عزیزان ترجمه می گردد و بصورت متن در اختیار پشتیبانی سایت قرار میگیرد، به مترجمین پرداخت می گردد و ۵۰% مابقی سهم سایت می باشد، که شامل کلیه هزینه های تولید و تبلیغات آن آموزش: هزینه های سایت، پیدا کردن فیلم های آموزشی خوب به زبان اصلی، دانلود آنها و ارسال برای مترجمین، تدوین و زیرنویس کردن فیلمها بعد از دریافت ترجمه، تبلیغات، فروش و … می باشد.

محتوای آموزشی من چقدر می ارزد؟

ارزش گذاری محتوای تولیدکنندگان به عهده خودِ  مدرس و تولید کننده آن آموزش است. تولیدکننده می‌تواند بر اساس تشخیص خود و اینکه با چه مبلغی مخاطبان و علاقه مندان آن آموزش را خریداری و دریافت می نمایند ، قیمت نهایی را مشخص کند.

آیا ایتوک سنتر بابت آموزش های تولید شده توسط من ، دستمزدی پرداخت میکند؟

خیر. ایتوک سنتر صرفاً امکانات لازم و بستر ارائه آموزش ها به کاربران و تبلیغات را فراهم نموده است و به مدرسین و متخصصین امکانی را ارائه می کند که بتوانند محتوای آموزشی خود را به صورت رایگان و یا برای فروش به مخاطبان و علاقه مندان عرضه کنند.

برای اینکه از انتشار مطالب و محتوای آموزشی که برای سایت ارسال کرده ام مطلع شوم، چکار باید کنم؟

چون لازم است قبل از انتشار محتوای آموزشی ارسالی از سوی مدرسین ، اقداماتی برای بازدید بیشتر آنان از سوی پشتیبانی سایت انجام گردد و سپس با نام مدرس یا گروه تولید کننده آن آموزش روی سایت منتشر شود، این موضوع با توجه به حجم کاری تیم پشتیبانی سایت ایتوک سنتر ، حدود ۳ روز کاری زمان خواهد برد.

اما راه ساده تر این است که با مراجعه به سایت و دسته بندی مربوطه می توانید از انتشار آن مطلع شوید.
یا با عضویت در کانال تلگرام ایتوک سنتر  و عضویت در خبرنامه ایمیلی ایتوک سنتر از انتشار آن مطلع شوید.

برای اینکه محتوای آموزشی که روی سایت منتشر کرده ام بیشتر دیده شود، کار میتوانم کنم؟

شما می توانید علاوه بر تبلیغات وب سایت، خودتان نیز پس از انتشار محتوای آموزشی تان روی سایت و کانال تلگرام ایتوک سنتر، آن را از طریق فوروارد کردن مطلب منتشر شده تان در تلگرام و اینستاگرام یا سایر شبکه های اجتماعی خود به دوستان خود و سایر گروه ها ارسال نمایید و به بازدید هرچه بیشتر مطلب آموزشی یا محصول خود روی این سایت کمک کنید

آیا می توانم در آموزش هایم، تبلیغاتی از خودم یا شبکه های اجتماعی خودم یا دیگران ارائه کنم؟

خیر. چون ایتوک سنتر محتوای آموزشی ارسالی شمارا به نام خود شما در وب سایت و شبکه های اجتماعی منتشر می‌کند و شما می‌توانید پس از انتشار آموزشتان روی سایت و تلگرام ایتوک سنتر، آن را به دوستانتان فوروارد و ارسال نمایید.

به همین دلیل، درون محتوای آموزشی تان (ویدئویی ، صوتی یا متنی و فایل) تبلیغات نکنید. یا چهره خودتان را در فیلم قرار ندهید یا زیرنویس و واترمارک اضافه بر آنچه که مربوط به سایت ایتوک سنتر است ، در آموزش خود نگذارید. ( چون طبق قوانین سایت، در این صورت آموزش تان تایید و منتشر نمی گردد). البته می توانید نام و تخصص خودتان را در ویدیو یا پادکست برای معرفی تان عنوان کنید، اما امکان معرفی و تبلیغ وب سایت یا شبکه های اجتماعی خودتان یا سایرین را ندارید.

برای اینکه محصول آموزشی که برای فروش روی سایت ایتوک سنتر قراردادم درآمد زایی بیشتری داشته باشد، چکار باید کنم؟

در ابتدا و برای اینکه کاربران سایت شما را بهتر بشناسند و معرفی بهتری از شما روی سایت باشد، بهتر است حداقل ۵ محتوای آموزشی از سوی شما و با نام شما بصورت رایگان روی سایت منتشر شده باشد، که این تعداد هرچه بیشتر باشد بهتر است چون باعث شناخت هرچه بیشتر کاربران از شما و ارتباط بیشتر کاربران با آموزشهای شما می شود.
چون علاوه بر وبسایت ، در شبکه های اجتماعی هم تبلیغات و اطلاع رسانی آموزش شما منتشر می شود، این موضوع نیز باعث هرچه بیشتر مطرح شدن محتوای آموزشی تان خواهد شد.

پس از مدتی و آشنایی کاربران سایت با شما و آموزشهایتان، هرزمان که شما محصول آموزشی آماده برای فروش داشتید ، با توجه به آشنایی قبلی کاربران با شما و اعتماد به آموزش هایتان ، میزان فروش و درآمدزایی شما بالاتر خواهد رفت.

آیا من با ارائه آموزش روی سایت ایتوک سنتر شاغل خواهم شد؟

از نظر کارآفرینی ،  سایت ایتوک سنتر فرصت و بستر فروش محتوای آموزشی را برای اساتید، متخصصین و دانشجویان فراهم آورده است ، امکان خود اشتغالی و ارائه آموزش های شما به کاربران را فراهم آورده است.

اما مدرسین و تولیدکنندگان محتوای آموزشی در این سایت به صورت قراردادی یا استخدامی در ایتوک سنتر «شاغل» نخواهند بود و میتوانند از بستر این سایت آموزش های خود را ارائه نموده و از طریق این کارآفرینی و خود اشتغالی درآمدزایی بسیار خوبی برای خود داشته باشند.

چرا باید محتوای آموزشی بهتر و جدید تری تولید کنیم؟

از آنجا که محتوای آموزشی شما به نام خودتان در ایتوک سنتر و شبکه های اجتماعی متعلق به این سایت منتشر می‌شود، بنابراین این محتوا تأثیر مستقیم در معرفی‌تان به دیگران و مخاطبان شما دارد.

لذا ارائه موارد آموزشی جدیدی که در حوزه تخصصی شماست، جذابیت خیلی بیشتری برای علاقه مندان و مخاطبان شما دارد و بروز بودن مطالب آموزشی تاثیر بسزایی در معرفی هرچه بهتر اساتید و همچنین در فروش و درآمدزایی آنان دارد.

مدت زمان پاسخگویی ایتوک سنتر به درخواست ها چقدر است؟

ما همواره در تلاشیم که در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ کلیه درخواستها را ارسال کنیم. اما با توجه به حجم کاری تیم تولید و پشتیبانی ایتوک سنتر، مدت زمان پاسخگویی به هر درخواست، حدود ۳ روز کاریست.

 راهنمای تولید محتوای آموزشی :

محتوای آموزشی ویدیویی خود را چطور تولید کنید ؟

 • آموزش ویدیویی دروس کامپیوتری: در این روش شما از روی صفحه مونیتور خود ، آموزش مورد نظر خود را که شامل آموزش نرم افزارها، وب سایت و … می باشد ضبط می کنید و توضیحات لازم را ارائه می دهید.
 • آموزش ویدیویی دروس تئوری : در این روش شما با استفاده از یک دوربین فیلمبرداری یا دوربین موبایلتان و ثابت کردن آن در محل مورد نظر ، با قرار گرفتن در مقابل دوربین ، آموزش خود را ارئه می کنید .
 • آموزش ویدیویی دروس عملی : لازم است جاهایی که نیاز به توضیحات تئوری دارد ، خودتان مقابل دوربین قرار بگیرید و آموزش خود را ارائه کنید وجاهایی که نیاز به آموزش عملی دارد دوربین را روی میز کار خود و روی دستهایتان تنظیم نمایید . به نحوی که بینندگان آموزش شما ، به خوبی نحوه انجام کار را ببینند.

همچنین برای آموزش بهتر و تولید ویدیوهای مورد نظر خود می توانید از آموزش زیر استفاده نمایید:

آموزش تولید ویدیوی آموزشی

برای ضبط یک ویدیوی آموزشی خوب به نکات زیر توجه داشته باشید:

یکی از ویژگی‌های مهم ویدئوهای آموزشی، مسئله ضرباهنگ یا بی‌وقفه بودن ارائه مطالب و انتقال اطلاعات است، بنابراین بهتر است برای رضایت کاربران از اتلاف زمان آنها خودداری کنید. به عنوان مثال اتلاف زمان برای پیدا کردن عکس و نوشته.

البته این موارد را همانطور که در آموزش تولید محتوای ویدیویی آسان توضیح داده شده است، در تدوین ویدیوی خود می توانید اصلاح کنید.

 • شما می‌توانید قبل از ضبط ویدیوی آموزشی ، فایل‌های مورد نیاز آموزش را در یک فولدر نگهداری کنید تا در صورت نیاز به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید.
 • ترجیحا از بزرگنمایی تصاویر بی‌کیفیت خودداری کنید چراکه تصویر را پیکسلی نشان داده و تجربهٔ مناسبی را برای کاربران ایجاد نمی‌کند.
 • از صحبت زیاد و بدون حرکت در یک اسلاید خودداری کنید چرا که یکی از وجوه تمایز ویدئو و کتاب، انتقال مفاهیم از طریق حافظه بصری است.
 • نیازی به موشن گرافیک و جلوه‌های بصری خاصی نیست و با انیمیشن‌های آموزش داده شده در محصول آموزش تولید محتوای ویدیویی آسان و نشان دادن تصاویر مربوط می‌شود مفاهیم را بهتر انتقال داد.
 • از آنجا که محتوای شما به نام خودتان در ایتوک سنتر منتشر می‌شود، بنابراین محتوای آموزشی شما تأثیر مستقیم در معرفی‌ هرچه بهتر شما به دیگران دارد. در نتیجه با ارائه محتوای باکیفیت از فروش بهتری نیز برخوردار خواهید شد.

محتوای آموزشی صوتی خود را چطور تولید کنید ؟

 • برای تولید فایل صوتی آموزشی می توانید آموزش موردنظر خودرا براساس امکانات در اختیار (میکروفن، رکوردر، موبایل، تبلت، دوربین) و با استفاده از نرم افزارهای صوتی ، ضبط نموده و برای ما ارسال نمایید.

  همچنین برای آموزش بهتر و تولید پادکست های حرفه ای می توانید از آموزش زیر استفاده نمایید:

آموزش تولید پادکست

برای ارائه یک پادکست صوتی خوب به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 • بر روی موضوعاتی که برای کاربران اهمیت دارد وقت بگذارید. اگر شما موضوع مهمی را برای آموزش انتخاب کنید و ارائه خوبی داشته باشید و در آن به یکی از سوالات و دغدغه های کاربران پاسخ بدهید ، علاوه بر اینکه شنوندگان شما بیشتر خواهند شد،  خودِ آنها شما و آموزش شما را به دیگران معرفی خواهند کرد.
 • بهتر است در ابتدا مطالب خود را بر روی کاغذ یادداشت کنید تا فراموش نکنید.برای شروع بهتر است از یک سوال ساده شروع کنید و سپس پاسخ آن سوال یا متن اصلی مورد نظر خود را شروع کنید. متن تان هر چیزی که هست، مطمئن شوید که در پایان این پادکست بطور کامل پاسخ سوالی که به عنوان موضوع پادکست مطرح کرده اید را به شنونده خود داده اید.
 • پیشنهاد میکنیم آموزشهای خود را بصورت کوتاه، مختصر و مفید ارائه کنید. البته نه به صورتی که از کیفیت مطلب و آموزش شما کاسته شود. یا اینکه مطلب آموزشی شما ناقص باشد. منظور هوشمندانه بودن نحوه ارائه و داشتن سناریوی اجرایی شما است که طبق یک برنامه ریزی مشخص پادکست آموزشی خود را ارائه کنید . از کلمات و جمله بندی های تکراری پرهیز کنید.
 • نکته مهم: در زیر صدای خودتان و در هنگام ارائه آموزش هایتان از موسیقی استفاده نکنید!
 • موزیک انتخابی متناسب با موضوع و شیوه ارائه شما باشد و صرفاً در ابتدا و انتهای پادکست از موسیقی استفاده کنید.

بقیه موارد نیز در بسته آموزش تولید پادکست به زبان ساده به کاربران ارائه شده است.

محتوای آموزشی فایلهای متنی ( pdf ، power point و ... ) را چطور تولید کنید ؟

یکی از بهترین روشهایی که می توانید فایل های آموزشی تولید کنید، ارائه آموزش از طریق پاورپوینت یا PDF است. اگر چنانچه به روشهای تولید فایلهای آموزشی با این فرمت ها آشنایی کافی ندارید ، پیشنهاد میکنیم این محصول آموزشی را مطالعه نمایید:

آموزش تولید محتوای آموزشی متنی

بهترین سایز برای ضبط و ارائه ویدیوی آموزشی و پاورپوینت چیست؟

بهترین سایز، با نسبت ۱۶:۹ است. دقت کنید که هنگام ضبط با پاورپوینت حتما از قطع ۱۶:۹ استفاده کنید. برای تغییر نسبت در پاورپوینت می‌توانید از این تصویر کمک بگیرید.

اندازه تصوبر در ویدئوهای آموزشی سایت باید به گونه‌ای باشد که کاربر بتواند به راحتی جزئیات تصویر را مشاهده و آموزش را دنبال کند. پشنهاد ما (۱۲۸۰×۷۲۰)HD است.

فایل های مورد نیاز برای تهیه و ارایه آموزش ویدیویی را می‌توانید از این قسمت دانلود کنید.

از آنجا که ممکن است طراحی فایل‌ها به روز شود، دقت کنید که حتما از به‌روزترین اسلایدها که در این بخش قرار می گیرد استفاده کنید.

کیفیت صدای آموزش ها در ویدیوهای آموزشی و پادکست های صوتی چطور باشد؟

 • صدای رسا و با کیفیت یکی از مهمترین ویژگی‌های ویدئوهای آموزشی و پادکست های صوتی است. کاربران دوست دارند صدایی که می‌شوند بدون نویز باشد و نسبت به صدای بی‌کیفیت واکنش منفی نشان می‌دهند.

  برای صدای خوب، الزاما نیازی به میکروفون گران‌قیمت ندارید. آموزش اینکه چطور با حداقل امکانات و حتی در منزل بتوانید آموزش های صوتی خود را بصورت پادکست تولید نمایید و هرآنچه در این مورد نیاز دارید، در بسته آموزشی تولید پادکست آسان به شما ارائه شده است.

موضوع و عنوان مناسب برای آموزش را چگونه انتخاب کنید ؟

بر روی موضوعاتی که برای کاربران اهمیت دارد وقت بگذارید.

اگر شما موضوع مهمی را برای آموزش انتخاب کنید و ارائه خوبی داشته باشید و در آن به یکی از سوالات و دغدغه های کاربران پاسخ بدهید ، علاوه بر اینکه بینندگان و شنوندگان شما بیشتر خواهند شد،  خودِ آنها شما و آموزش شما را به دیگران معرفی و ارسال خواهند کرد.

مهمترین هدف هر آموزش، ارائه پاسخ کامل به یک سوال یا دغدغه مخاطب آن آموزش است.
نکته مهم: حتماً هر موضوع آموزشی را در یک ویدیو یا پادکست بصورت مجزا مطرح کنید و در پایان آموزش ، پاسخ به آن موضوع بطور کامل به کاربران ارائه گردد. (آموزشی ناقص نباشد)

چرا لازم است یک معرفی ویدیویی یا صوتی کوتاه از آموزشی که قرار است به مخاطبین ارائه کنید داشته باشید؟

شما در زمان بارگزاری آموزش خود روی سایت و در بخش توضیحات آموزش، بصورت متنی تمام موارد موجود در محتوای آموزشی خود را عنوان می کنید.
اما با تیزر یا معرفی صوتی یا ویدیویی آن آموزش، توضیحاتی کلی از آنچه قرار است در این دوره آموزشی به کاربران آموزش داده شود را به مخاطبین خود ارائه می کنید ، که در این خصوص معرفی ویدیویی یا تیزر را به شما توصیه میکنیم.
چون تجربه نشان داده است که ارائه یک ویدیوی معرفی مناسب، به کاربران کمک می‌کند تا با اعتماد بیشتری محتوای شما را برای یادگیری انتخاب و خریداری نمایند.

مانند این موارد:
که یک مورد معرفی دوره آموزشی تئوری است و دیگری آموزش نرم افزاری که از طریق کامپیوتر ضبط و اجرا می گردد:

برای تولید ویدیوهای معرفی کوتاه برای آموزشهایتان مشابه نمونه های بالا، محصول آموزش تولید محتوای ویدیویی آسان را مطالعه نمایید.

پیشنهاد: برای ترغیب کاربران به مشاهده ویدئوی معرفی شما، توصیه می‌کنیم ویدئوی معرفی شما حداکثر سه دقیقه ، و معرفی کوتاهی از کلیت آموزش شما در آن درس باشد.

موضوعاتی که بهتر است در تیزر یا ویدیوی معرفی آموزش خود به آن اشاره کنید شامل موارد زیر می‌شود:

 • معرفی کوتاه مدرس
 • سابقه آموزشی شما (در صورت تمایل و در حد یکی دو جمله)
 • موضوع آموزش و موضوعاتی که در این دوره آموزشی به آن اشاره خواهد شد
 • اینکه این دوره برای چه کسانی مناسب است
 • پیش نیاز دوره چیست (چنانچه پیش نیازی میخواهد)
 • و اینکه در انتها کاربران با این آموزش چه چیزی را یاد می‌گیرند
 • و توضیحاتی از این قبیل.

بیان خوب و ارائه صحیح کلامی بهتر است چطور باشد؟

 • قبل از ضبط ویدیوی آموزشی یا پادکست (آموزش صوتی) حتما چندین بار آموزش خود را تمرین کنید تا مطالب را بتوانید به خوبی و بدون تپق زدن انتقال دهید، چرا که کاربران دوست دارند مدرس کاملا به مبحث خود مسلط باشد. وقتی مدرس برای به خاطر آوردن چیزی فکر کند، کاربر این موضوع را به حساب عدم تسلط کافی او برای انتقال محتوا می‌گذارد.
  البته برای تقویت این موضوع می توانید از محصولات آموزشی سایت ایتوک سنتر نیز در این خصوص استفاده نمایید.
 • یکی از مهمترین وجوه تمایز مدرسین آموزشی ، بیان خوب و انتقال مناسب محتوا به کاربران است. تلفظ صحیح کلمات فارسی و انگلیسی نیز در بیان تاثیر مستقیم داشته و در انتقال مناسب و صحیح محتوا به کاربران نقش مهمی دارد.
 • برای اینکه کاربران بیشتر با شما و محتوای ارتباط برقرار کنند، بهتر است که با انرژی صحبت کنید.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر از طریق صفحه سوالات کاربران می توانید سوالات خود را مطرح نمایید.

اگر علاقه مند به همکاری با ما در سایت ایتوک سنتر هستید ، به صفحه همکاری با ما مراجعه نمایید.

برای اطلاعات بیشتر درمورد قوانین سایت ایتوک سنتر و همچنین قوانین فعالیت های دیجیتالی ، بخش قوانین سایت را حتما مطالعه نمایید.