لری الیسون موسس اوراکل چطورهفتمین ثروتمند جهان شد؟ دوبله فارسی

لری الیسون کارآفرین، تاجر و نیکوکار آمریکایی، مؤسس شرکت اوراکل ، دومین شرکت بزرگ نرم‌افزاری دنیا بعد از مایکروسافت و هفتمین مرد ثروتمند جهان است:

نام ویدیو:لری الیسون موسس شرکت اوراکل

زبان: فارسی (دوبله شده)

زمان: ۴۰ دقیقه

پیشنهاد به: کارآفرینان و علاقه مندان کارآفرینی

مشاهده بخشهایی از این آموزش ویدیویی:

 

کامل این ویدیو را می توانید اینجا دریافت نمایید:

لری الیسون کارآفرین، تاجر و نیکوکار آمریکایی، مؤسس شرکت اوراکل ، دومین شرکت بزرگ نرم‌افزاری دنیا بعد از مایکروسافت و هفتمین مرد ثروتمند جهان است.

الیسون برخلاف «بیل گیتس» تا قبل از دانشگاه هیچ آشنایی‌ای با برنامه‌نویسی نداشت و تازه اولین بار در همان دانشگاه شیکاگو با آن برخورد می‌کند.

مدتی بعد از سرکوفت‌های ناپدری خسته می‌شود، شال و کلاه می‌کند و با اندک پولی که فقط کفاف خوراکش را می‌داد راهی «برکلی» کالیفرنیا می‌شود. با همان آموخته‌های برنامه‌نویسی، شغلی پیدا می‌کند.

طی هشت سال چندین بار شغلش را عوض می‌کند ولی همه‌شان در زمینه‌ی برنامه‌نویسی بودند. در شرکت «امدال» (Amdahl) اولین سامانه‌ی بزرگ‌رایانه‌ی منطبق بر آی‌بی‌ام (IBM-Compatible Mainframe System) را می‌سازد.

الیسون و شرکایش موفق شدند یک قرارداد دو ساله با سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا ببندند و برایشان یک سامانه‌ی مدیریت پایگاه داده‌ی رابطه‌ای (RDBMS) درست کنند.
اسم رمز پروژه «اوراکل» (Oracle) گذاشته شد. آن‌ها پروژه را یک سال زودتر از زمان مقرر به اتمام رساندند و از زمان مانده برای توسعه‌ی کاربردهای تجاری سامانه‌ی خود استفاده کردند.

شروع کار شرکت اوراکل برای موفقیت

شرکت اوراکل در ۱۹۸۶ به بازار سهام وارد شد و در عرضه‌ی اولیه‌ی خود تا ۳۱٬۵ میلیون دلار بالا رفت؛ اما کارکنان جوان و نا وارد شرکت پشت سر هم اشتباهاتی کردند که نهایتا در ۱۹۹۰ اولین سقوط اوراکل رخ داد.
سهم بازار شرکت تا ۸۰ درصد تنزل کرد و در آستانه‌ی ورشکستگی قرار گرفت.
الیسون با پذیرش مشکل داخلی دست به تغییرات بنیادی زد و کارمندان اصلی را با مدیران باسابقه عوض کرد.
او برای اولین بار مسایل مدیریتی را به اهل فن سپرد و فکرش را معطوف توسعه‌ی محصولات کرد. 
نسخه‌ی جدید پایگاه داده اوراکل ۷ در ۱۹۹۲ عرضه شد و به‌سرعت اوراکل را به اصلی‌ترین نرم‌افزار مدیریت پایگاه داده تبدیل کرد.
فقط ظرف دو سال نه‌تنها ارزش سهام بالا رفت بلکه از مقدار قبلی هم بیشتر شد.

اولین گام برای ساخت یک امپراتوری

اوراکل از رشد تجارت الکترونیکی نفع زیادی برد. فقط طی یک فصل در سال ۲۰۰۰ سود آن‌ها ۷۶ درصد افزایش یافت. در حالی‌که شرکت‌های بزرگ رو به زوال بودند و با کاهش درآمد مواجه بودند، اوراکل به رشدش ادامه می‌داد و هر روز موسس اصلی خود را ثروتمندتر می‌کرد تا بتواند به آرزوی دیرینه‌اش دست پیدا کند:

«جلو زدن از بیل گیتس و ثروتمندترین انسان روی زمین شدن»

دومین گام لری الیسون :

طی ۳ سال، ۲۵ میلیارد دلار برای تصاحب چندین شرکت بزرگ و کوچک در زمینه‌های مختلف خرج شد. اولین خرید در اواخر ۲۰۰۴ انجام گرفت و ۱۰٬۳ میلیارد دلار برای شرکت PeopleSoft هزینه شد.

هنوز جوهر کاغذ خرید قبلی خشک نشده بود که به سراغ شرکت رقیب، Retek رفت. بعد از آن Siebel Systems را هم به زیر پرچم خود آورد. در سال ۲۰۰۷ شرکت نرم‌افزاری Hypersion Solutions را هم خرید.

دو سال بعد باز هم شرکت بزرگ دیگری را هدف گرفت و با ۷٬۴ میلیارد دلار تولید‌کننده‌ی بزرگ نرم‌افزار، Sun Microsystems را تصاحب کرد.

بعد از این خرید، اوراکل با تامین نیاز همه‌ی ۱۰۰ شرکت برتر فورچن (Fortune)، بزرگ‌ترین شرکت نرم‌افزاری دنیا شد.

این موفقیت ادامه یافت و برآوردی مربوط به سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد اوراکل بازاری ۱۸۵ میلیارد دلاری را در دست دارد و در سراسر جهان ۱۳۰ هزار نفر در این شرکت مشغول کارند.

نیکوکاری های لری الیسون :

الیسون ابایی از خرج کردن ندارد و به‌راحتی چک‌های پرصفر می‌کشد، خواه این خرج‌ها برای تفریح و خوش‌گذرانی باشد خواه نیکوکاری.

او به‌‌‌تازگی ۲۰۰ میلیون دلار جهت راه‌اندازی مرکزی برای درمان مبتلایان به سرطان اختصاص داد. هدف این مرکز گردآوری متخصصان این حوزه زیر یک سقف است تا بتوانند با هم‌فکری روش‌های جدید برای مقابله با این بیماری پیدا کنند.

لری الیسون : “برای من «بهترین» بودن مهم‌تر از پول درآوردن است. به پیروزی معتادم. هر چه بیشتر موفق می‌شوم به آن حریص‌تر می‌شوم.”

در این ویدیو که به زبان فارسی دوبله شده است و میتوانید تیزر و بخش هایی از آنرا بالای همین صفحه مشاهده و کامل آنرا در بخش پایین دریافت کنید، به روشهای مدیریتی این نابغه کارآفرینی و ثروت آفرینی پرداخته شده است، حالا که با زوایای مختلف زندگی این کارآفرین بزرگ آشنا شدید چه نظری درباره‌اش دارید؟
مشاهده آن برای علاقه مندان ایجاد کسب و کار و مدیران بسیار پیشنهاد می گردد: