جواهر فروشی ها چه ترفندهایی دارند و چطور جواهر اصل بخریم؟

جواهر فروشی ها از روش های مختلفی برای نشان دادن یا نشان ندادن کیفیت اصلی جواهر استفاده می کنند. اما برای اینکه شما به عنوان یک مشتری بدانید که چه جواهری را انتخاب و خرید کنید که هم به قولی سر شما کلاه نرفته باشد و هم آن جواهر از کیفیت بالایی برخوردار باشد، در این بخش از آموزش جواهر و جواهرسازی چند نکته ساده اما کاربردی را در انتخاب جواهر با کیفیت به شما می گویم:

جواهر فروشی ها چه ترفندهایی دارند و چطور جواهر اصل خریداری کنیم؟

۱ـ جواهری را خریداری کنید که گارانتی‌های لازم، مانند گارانتی مرجوعی را دارا باشد. هر زمان که جواهر می‌خرید، گارانتی کتبی را از فروشنده درخواست کنید. هم‌چنین، مطمئن شوید که جواهر، گارانتی مرجوعی داشته باشد تا اگر گیرنده از آن خوشش نیامد، بتوانید آن را پس بدهید.

هبچوقت جواهری نخرید که درصورت پس دادن، نتوانید پول خود را کامل از جواهر فروشی استرداد کنید.

۲ـ باکیفیت‌ترین نقره یعنی نقره استرلینگ (درجه اول) را خریداری کنید. نقره استرلینگ، که به آن نقره ۹۲۵ نیز می‌گویند، ۹۲٫۵ درصد خالص است. نقره‌های ۷٫۵ درصدی در اصل مس هستند، البته روی،ژرمانیوم یا آلومینیوم نیز می‌توانند باشند. جواهراتی را که با نقره آلمانی یا نقره نیکل ساخته شده‌اند خریداری نکنید، زیرا در این‌گونه جواهرات هیچ نقره‌ای به‌کار نرفته‌است.

نقره استرلینگ را زیر ذره‌بین بررسی کنید. باید روی آن ۹۲۵ یا استرلینگ نوشته شده باشد. اگر روی نقره،ای پی ان اس نوشته شده بود، از خرید آن خودداری کنید. ای پی ان اس مخفف نقره نیکل آبکاری شده‌است. نیکل جایگزین، به‌گونه‌ای طراحی شده‌است که شبیه به نقره به نظر برسد.

طلای زردی را بخرید که با قیمتش هم‌خوانی داشته باشد. اگرچه طلای ۲۴ عیار (طلای خالص)، ۱۸ عیار (۷۵ درصد) و ۱۴ عیار (۵۸ درصد) طلای بیشتری دارند، اما طلای ۱۸ عیار از لحاظ قیمت و رنگ ایده‌آل‌تر است. در حین توجه به میزان خلوص جواهر، به ظاهر آن نیز به خوبی توجه کنید.

همیشه از ذره‌بین برای بررسی میزان قیرات به کار‌رفته در جواهر استفاده کنید. برای مثال روی طلای خالص ۲۴ عیار یا ۹۹۹ حک شده‌است.

از نشانه‌های طلای تقلبی می‌توان به تغییررنگ (در‌حالی که طلای اصل به تغییرات محیط واکنش نشان نمی‌دهد)، درخشندگی بیش از حد، رنگ زرد و یا تن رنگی دیگر اشاره کرد. طلای واقعی، طلایی رنگ است.

۴- با توجه به ۴ معیار، الماس را انتخاب کنید. ارزش الماس‌ها با توجه به رنگ، وضوح (نظم و ترتیب)، برش و قیرات مشخص می‌شود. محدوده رنگ‌ها از بی‌رنگ تا زرد رنگ است، وضوح نشان می‌دهد که الماس تا چه حد بی‌نقص است، برش نشان‌دهنده چگونگی ساخت الماس است و قیرات وزن الماس را نشان می‌دهد.

گاهی اوقات جواهر فروشی ها، محدوده وزن را نشان می‌دهند. برای مثل، یک دوم قیرات چیزی بین ۴۷٫ و ۵۴٫ می‌باشد.

هیچ‌وقت الماس را بر روی زمینه سیاه بررسی نکنید، زیرا زمینه سیاه، چشمانتان را در تشخیص درست رنگ گمراه می‌کند.

یک راه که به شما نشان می‌دهد الماس اصل است این است که روی آن، ها کنید. الماس‌های تقلبی برای مدت کوتاهی کدر می‌شوند اما الماس‌های واقعی نه، زیرا گرما را در خود حفظ می‌کنند.

۵- مروارید را به عنوان یک گزینه مقرون به‌صرفه در‌نظر بگیرید. مرواریدها در ۳ شکل وجود دارند: بدلی، اصلاح شده و طبیعی. از مرواریدهای تیره و کدر دوری کنید.

از مرواریدهای طبیعی نیز دوری کنید – اگرچه وسوسه‌انگیز هستند، اما بسیار گران هستند و رایج نیستند.

در انتخاب جواهر ، مرواریدهای بدلی از همه ارزان‌تر هستند، اما در اصل جواهری تقلبی محسوب می‌شوند.

۶- اگر می‌خواهید جواهری را از جواهر فروشی خریداری کنید که کلاسیک باشد و با گذر زمان از مد نیوفتد، سنگ‌های قیمتی را انتخاب کنید. سنگ‌ها همیشه شیک هستند و در ۳ نوع وجود دارند: طبیعی، مصنوعی و بدلی. سنگ‌های مصنوعی که بدلی و تقلبی نیستند، مقرون به‌صرفه‌تر و از نظر ظاهری به سنگ‌های طبیعی شیبه هستند. سنگ‌های مصنوعی در آزمایشگاه‌های زیر نظر جواهر فروشی ها و تحت شرایط کنترل‌شده ساخته می‌شوند. این‌گونه سنگ‌ها نسبت به همتایان خود، رنگ‌های سرزنده‌تری دارند، زیرا در محیطی بهینه و دست ساز (ساخته بشر) ساخته می‌شوند.

سنگ ماه تولد دوست یا کسی که به او علاقه دارید را پیدا کنید.

همه انواع سنگ‌ها در آزمایشگاه‌ها تحت انتشار و تابش افزایش یافته‌اند.

هیچ‌گاه جواهر و سنگ‌های بدلی را خریداری نکنید. این‌گونه سنگ‌ها در چین با ذرات پلاستیک ساخته شده‌اند.

۷ـ برای خریدی مطمئن و قابل تغییر، به صورت آنلاین خرید خود را انجام دهید. فروشگاه‌های آنلاین برخلاف مغازه‌ها و بوتیک‌ها کالاهای متنوع‌تری را برای انتخاب در اختیار شما قرار می‌دهند. هم‌چنین با جستجو در فروشگاه‌های آنلاین می‌توانید قیمت‌ها، مدل‌های پرفروش و محبوب و غیره را بررسی کنید. حتی بعضی از سایت‌ها برنامه ساخت جواهر دارند که شما به کمک آن می‌توانید دقیقا همان‌چیزی را که درنظر دارید، خریداری کنید.

البته خرید از این جواهر فروشی ها معایبی نیز دارد، مانند، نبود کمک از جانب فروشندگان باتجربه و هم‌چنین نبود خدمات جانبی مانند تعمیرات و غیره…

 

اینها موارد و نکاتی بود که در مورد اینکه چطور خرید جواهر خوبی از جواهر فروشی ها داشته باشیم به نظرم رسید.

خوشحال میشم دوستان دیگه ای هم که در این مورد تجربه ای دارند پایین همین صفحه نظرشون را به من و دیگر دوستان ارائه کنن: