فیلمنامه نویسی آیا واقعاً همان کاریست که می ‌خواهید انجام دهید؟

فیلمنامه نویسی را اگر از بیرون نگاه کنیم، قطعاً یک شغل جالب به نظر می ‌رسد. اگر بتوانید در این کار موفق شوید، تقریباً برای خودتان کار می کنید،احتمالاً صدها یا هزاران یا حتی میلیون‌ ها تومان درآمد کسب می‌ کنید و با استفاده از تخیل خود داستان‌ هایی می سازید که در تمام دنیا مردم می توانند از آن لذت ببرند.

عجیب نیست که فیلمنامه نویسی از سال ۱۹۹۰ به بعد محبوبیت زیادی پیدا کرد زمانی که نویسنده هایی با نام‌ های بزرگ مانند Shane Black توانستند فروش هایی با درآمد های نجومی به دست بیاورند و اکنون جهان پر از فیلمنامه ‌نویسان مشتاق است.

البته یک طرف دیگر ماجرا هم وجود دارد که نویسندگانی که میخواهند فیلمنامه‌ نویس شوند باید آن را در نظر داشته باشند. موضوع این است که همه  نویسندگان برای نوشتن فیلمنامه ساخته نشده‌اند، در این بخش ما به شما کمک می کنیم تا بتوانید متوجه شوید که آیا این شغل مناسب کار شما است یا باید انرژی خود را در جای دیگری استفاده کنید. در این بخش از آموزش فیلمنامه نویسی به موضوعات مهمی در این مورد می پردازیم:

حقیقتی تلخ، اما گفتنی در مورد فیلمنامه نویسی :

در ابتدا ،قبل از اینکه تصمیم بگیرید حرفه فیلمنامه نویسی را به عنوان شغل خود انتخاب کنید ، بیایید تا نگاهی به چند واقعیت داشته باشیم، سپس باز می گردیم و به این سوال جواب می دهیم که آیا این چیزی است که فکر می کنید باید انجام دهید، و اگر اینطور است، چه کاری باید راجع به آن انجام دهید.

حقیقت این است که درصد زیادی از افرادی که می خواهند شغل فیلمنامه نویسی را دنبال کنند، حتی قبل از اینکه شروع به کار کنند، سفرشان به پایان می رسد. شما کار خود را می‌کنید و فیلمنامه را می نویسید،  سپس آن را برای مدیر برنامه‌ های خود، کارگزاران، یا مسابقات ارسال می کنید اما هیچ جوابی دریافت نمی کنید و به نظر می ‌رسد کسی به کار شما علاقه نشان نمی دهد. ایمیل هایی که به شما جواب منفی می‌ دهند روی هم انباشته می شود و در نهایت شما تسلیم می شوید. 

ما نمی‌ گوییم که حتما این اتفاق برای شما هم می ‌افتد، اما این مسیری است که در حال حاضر بیشتر فیلمنامه نویسان مشتاق در آن قرار دارند و به سختی تلاش می کنند وارد صنعت فیلمنامه نویسی شوند.

البته دلایل زیادی هم وجود دارد : از جمله، رقابت شدید در فیلم های سینمایی، مهارت های فوق العاده نویسندگی، عدم تعهد، عدم خودباوری و بسیاری موارد دیگر. اما آیا این به این معنی است که باید تسلیم شوید و به خود زحمت ندهید  و برای آن پول خرج نکنید؟

بستگی دارد، داستان زندگی نویسنده بالا می تواند داستان زندگی شما نباشد.

آیا فیلمنامه نویسی جزئی از وجود شماست؟

اگر واقعا علاقه دارید که یک فیلمنامه نویس باشید و کارهایی که باید انجام دهید را به هر طریقی که شده انجام دهید، می توانید به تمام موانعی که در بالا به آن اشاره شد، فائق بیاید. اما در ابتدا باید تصمیم بگیرید آیا فیلمنامه نویسی واقعا همان کاری است که می‌ خواهید انجام دهید. با ما همراه باشید …

وقتی Jack White در گروه موسیقی The White Stripes جوانی بیش نبود، آنقدر به موسیقی علاقه داشت که اتاق خواب او با ادوات موسیقی مثل گیتار، کیبورد، درام و لوازم استودیویی و ضبط صدا پر شده بود. حتی در نهایت،  تخت خواب خود را از اتاق خارج کرد تا فضای بیشتری برای ادوات موسیقی خود داشته باشد و روی زمین، بر روی یک تشک می خوابید.

به این می‌گویند تعهد.

منظور ما این نیست که در این حد افراط و تفریط کنید، اما اگر بعد از ظهر و بعد از روز کاری خود به خانه باز می گردید و پای خود را روی پای خود می گذارید و به تماشای فیلم سینمایی می پردازید احتمالاً باید تجدید نظر کنید.

 

به موارد زیر توجه کنید و ببینید آیا با آنها موافق هستید یا خیر:

 

  • برای پول این کار را نمی‌کنم، برای لذت نویسندگی این کار را می کنند
  • نویسندگی در خون من است –  با این بیشتر از هر چیزی شاد هستم
  • من تمام اشکال سینما را دوست دارم، هالیوود، موج جدید فرانسوی، مامبوکور، فیلم نویر
  • اگر در حال نوشتن نباشند،  یا فیلم سینمایی می ‌بینم،  یا در باره فیلم سینمایی مطالعه می‌ کنم،  درباره فیلم سینمایی صحبت می کنم
  • احساس می‌ کنم اگر فیلمنامه نویس نباشم زندگی من کامل نیست
  • قبل از اینکه به رویای من که فیلمنامه نویسی از مراسم هیچ چیز نمی تواند مرا متوقف کند

اگر هیچ احساسی نسبت به جملات فوق ندارید – و ترجیح می‌ دهید در آخرهفته به جای نویسندگی با حیوان خانگی خود بازی کنید – شاید این شغل مناسب شما نیست.

اما اگر با همه آنها یا بیشتر آنها موافق هستید و تصمیم دارید در این راه و در این بیزینس موفق شوید و اعتقاد دارید که نسبت به آن علاقه خاصی دارید و شوق زیادی برای موفقیت در این راه دارید، پس زمان آن فرا رسیده که زندگی عجیب یک نویسنده را در نظر بگیرید.

 

واقعیت زندگی با عنوان یک فیلمنامه نویس:

نه تنها این که هیچ ضمانتی نیست تا شما به یک برنامه نویس تبدیل شوید،  حتی اگر وارد صنعت هم شوید باز هم هیچ ضمانتی نیست که حتی بتوانید در آن بمانید.

وقتی صحبت از دریافت حقوق و مزایا در زمینه فیلمنامه نویسی حرفه ای می شود،  همه چیز آن طور که تصور می‌کنید ساده نیست و رقم های نجومی دهه ۹۰ یک خاطره دور به نظر می رسد. حقوق و مزایای حرفه فیلمنامه نویسی می تواند پایان بسیار ناگواری داشته باشد، چرا که اکثر فیلمنامه نویسان حرفه ای با هر چکی که دریافت می کنند باید آماده این باشند که این شغل را کنار بگذارند و به شغلی مانند کار در بیمه یا معلمی  قناعت کنند.

 

با خواندن این مطلب: ( حقوق نویسندگان چقدر است؟ ) شروع کنید تا ببینید که آیا می‌توانید واقعیت زندگی یک نویسنده حرفه‌ای را تحمل کنید.

 

هنوز اینجا هستید؟ بسیار عالی ، حالا خبر خوش : بسیاری نویسندگانی بوده اند که روابط زیادی نداشتند و دقیقا از همین جایی که شما شروع کردید شروع کردند و دقیقا در موقعیت شما بودند اما با این حال به فیلمنامه نویسان موفقی تبدیل شدند.

آنچه که آنها را از نویسندگانی که تسلیم شدند جدا می کند ( و امیدوارم شما هم همینطور باشید ) این است که آن ها در مسیر تبدیل شدن به یک فیلمنامه نویس اعتقادات متفاوتی داشتند و اعمال متفاوتی انجام دادند.

ساده میگویم، مهم نیست که افراد موفق در زمینه فیلمنامه نویسی زیاد نباشند، اگر شما اعتقادات آنها به عنوان یک فیلمنامه نویس موفق را بپذیرید و همان اعمالی که آنها انجام دادند انجام دهید،

احتمال موفقیت شما در این زمینه وجود دارد اما در ادامه و سایر مطالب به بررسی همین نکته می پردازیم

تلاش کردم در این مطلب آموزشی بخشهایی از فیلمنامه نویسی که کمتر به آن پرداخته شده را برای شما شفاف کنم.

خیلی خوضحال میشم نظراتتون را در مورد این آموزش پایین همین صفحه برای من بگذارید: