بی خوابی چه علتی دارد و چطور میتوان براحتی بی خوابی را برطرف کرد؟

جشنواره تخفیف یلدای 97

بی خوابی از نظر روانشناسی علتهای زیادی دارد. مثل هیجان یک سفر طولانی، استرس کارهای نیمه تمام، یک امتحان حساس، یک مهمانی پر ماجرا و خیلی دلایل دیگه ، که برای خیلی ها این استرس ها موقت هست و به سرعت رفع میشه، اما اگر این استرس ها باعث بشه که شما نتونید بخوابید، این مشکل ظاهراً حل نشدی بی خوابی نامیده میشه و راه های ساده ای هم برای رفع بی خوابی هست که در ویدیوی زیر که با دوبله فارسی تهیه شده به شما ارائه می کنیم:

بی خوابی رایج ترین اختلال خواب در جهان محسوب میشه و تقریباً هرچیزی می تونه باعث بی قراری های گاه و بیگاه شبانه ما بشه. کم خوابی شدید ناشی از عواملی مثل پرواز زدگی میتونه  ساعت بیولوژیکی بدن را مختل کنه و برنامه زمانبندی خواب شما را با مشکل روبرو کند.

اما در بیشتر مواقع بی خوابی کوتاه مدت هست و درنهایت خستگی شما را به خواب می بره . با اینحال بعضی مشکلات بلند مدت مثل اختلالات تنفسی، مشکلات گوارشی و خیلی شرایط دیگه بدنی میتونه بر خستگی پیروز بشه و نتونید بخوابید. وقتی تعداد شبهاری بی خوابی بیشتر بشه، اتاق خواب هم میتونه با این شبهای بی قراری همدست بشه و با خودش فکر و اضطراب به همراه بیاره. اینطور آدمها با شروع وقت خواب استرس می گیرند. این استرس به قدری بالا میره که مغز واکنش به استرس را در بدن این افراد تحت کنترل خودش در میاره و بدن رو در حالت جنگ یا دفاعی قرار میده. پس هورمون های کورتیزول وارد جریان خون میشن و همین باعث بالا رفتن تعداد ضربان قلب، فشار خون و تکان های عضلانی در بدن میشه.

در این شرایط مغز به شکار تهدیدهای احتمالی میره و نادیده گرفتن کوچکترین صدا و یا ناراحتی تقریباً غیر ممکن میشه. حتی وقتی آدمهای بی خواب به خواب میرن، به خاطر این استرس ها کیفیت خواب آنها هم به شدت کاهش پیدا میکنه، خواب های بد می بینند و حتی وقتی بیدار می شوند هم احساس خستگی می کنند.

برای درمان راحت بی خوابی این ویدیو را ببینید و نظرات خود را درمورد آن در پایین همین صفحه به ما ارائه کنید:

 

 

شما هم مدرس شوید
ایتوک سنتر

ایتوک سنتر

به عنوان مرکز آموزش و یادگیری، بستری برای نشر دانش و ارائه آموزش توسط اساتید و دانشجویان را فراهم نموده است. شما هم میتوانید با مراجعه به بخش ارسال آموزش، دانش خود را بانام خودتان روی این سایت منتشر و خودرا معرفی کنید.

More Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *