گواردیولا چطور با نگرش مدیریت فوتبال خود بر جهان تاثیر گذاشت (دوبله فارسی)

گواردیولا  ، با نام مستعار پپ، در ۱۸ ژانویه سال ۱۹۷۱ در سانتاپدرو در باگس اسپانیا به دنیا آمد.

اگر اورا با کلمات بتوان تعریف کرد، سختگیر، مشوق ، متعصب ، آینده نگر ، برنامه ریز، متفکر ، شجاع ، زیرک ، سنجیده ، نابغه ، صاحب سبک ، کمالگرا، هدفمند و با انگیزه و … ، کلماتی هستند که میتوانند روحیه پپ گواردولا را تعریف کنند.

او را شاعر فوتبال می دانند و تمام جام ها و افتخارات ممکن در فوتبال را تابحال کسب کرده است. اما دلیل اصلی موفقیت او چیست؟

چطور جوانی مثل او حتی در سن کودکی می داند که چه آینده ای میخواهد داشته باشد؟ چطور در بزرگترین تیم های جهان بازی می کند، مربی گری میکند و همچنان به موفقیت های خود ادامه میدهد؟

در فیلم مستند گواردیولا که به تهیه کنندگی عادل فردوسی پور ، کارشناس خبره و سرشناس فوتبال تهیه و دوبله فارسی شده است ، به دلایل و روند موفقیتهای این بازیکن و مربی موفق پرداخته شده است، که جدا از ارزشهای ورزشی ، از ارزش های آموزشی مدیریت ، روانشناسی و حتی کارآفرینی نیز برخوردار است.

این مهندس فوتبال از سال ۱۹۸۴ در باشگاه بارسلونا بوده و   از فصل ۹۱-۱۹۹۰ عضو کادر حرفه‌ای بارسلونا شد و در ۱۶ دسامبر سال ۱۹۹۰ در ۱۹ سالگی اولین بازی خود برای این تیم را انجام داد. یک سال و نیم بعد توانست به اولین موفقیت بین‌المللی‌اش با بارسا دست یابد.

تیم ملی:

گواردیولا با تیم ملی اسپانیا در سال ۱۹۹۲ مدال طلای المپیک را به دست آورد. وی در جام جهانی ۱۹۹۴ و جام ملت‌های ۲۰۰۰ اروپا شرکت داشت، اما در جام‌های جهانی ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ به دلیل مصدومیت از ناحیه زانو نتوانست حاضر شود. آخرین بازی ملی او در ۱۴ نوامبر سال ۲۰۰۱ در مقابل مکزیک بود که اسپانیا با یک گل به پیروزی رسید.

سرمربی:

در ماه مه سال ۲۰۰۸، خوان لاپورتا، ‌رئیس باشگاه بارسلونا اعلام کرد که گواردیولا برای فصل ۰۹-۲۰۰۸ به عنوان سرمربی جانشین فرانک ریکارد هلندی خواهد شد.

گواردیولا پیش از آن از سال ۲۰۰۷مربی تیم B کاتالان‌ها بود و در آغاز ماه ژوئن سال ۲۰۰۸ به عنوان جانشین ریکارد که اخراج شده بود،‌ معرفی گردید. او که قراردادی دو ساله با بارسا به امضاء رسانیده، با ۳۷ سال سن،‌ سومین مربی جوان تاریخ باشگاه بارسلونا است. او پس از ترک بارسلونا، ۲۴ ژوئن کار خود را با بایرن مونیخ آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۱۶ سرمربی منچستر سیتی شد.

افتخارات به عنوان بازیکن:

  • قهرمان لیگ اسپانیا: ۱۹۹۱،‌۱۹۹۲، ۱۹۹۳، ۱۹۹۴، ۱۹۹۸، ۱۹۹۹
  • قهرمانی در لیگ قهرنان اروپا: ۱۹۹۲
  • قهرمانی در سوپر جام اروپا: ۱۹۹۲، ۱۹۹۷
  • قهرمانی در سوپر جام اسپانیا: ۱۹۹۶
  • قهرمانی در جام در جام اروپا: ۱۹۹۷
  • قهرمانی در جام حذفی اسپانیا: ۱۹۹۷، ۱۹۹۸
  • قهرمانی در المپیک: ۱۹۹۲

 

تهیه و تولید شده توسط: عادل فردوسی پور

 

لطفا نظرات خود را در مورد این ویدیو در پایین همین صفحه ارائه نمایید: