چطور از پسماند مواد غذایی ، میتوان خوراک مناسب دامها تولید کرد؟

پسماند مواد غذایی خوراکی برای دامها را آیا میتوان طوری تولید کرد که هم برای سلامت آنها مفید باشد و هم بازدهی تولید گوشت آنها را افزایش دهد؟

هر ساله حدود ۱۰۰ میلیون تن پسماند مواد غذایی در اتحادیه اروپا تولید می شود. پژوهشگران طرحی اروپایی قصد دارند از این پسماندهای مواد غذایی برای تحقیق در این باره استفاده کنند که کدام محصولات غذایی برای سلامتی دام فایده دارد و بازدهی آنها از نظر تولید گوشت را افزایش می دهد.

این طرح «نوشان» نام دارد و گروهی از شیمیدانها، متخصص تغذیه، فناوری فراوری مواد غذایی با آن همکاری  می کنند.

آزمایشهای این طرح در مزرعه ای در بلژیک انجام می شود. پژوهشگران در این مزرعه به بچه خوکها خوراکی از سویا، غلات، و زیتونی که از فرآیند تولید روغن زیتون به جا مانده است، می دهند.

آنها می خواهند بدانند که آیا این رژیم غذایی به سلامتی حیوانات کمک می کند و آیا تولید گوشت آنها را افزایش می دهد یا خیر. طبق نتایجی که تاکنون به دست آمده پاسخ این پرسش مثبت است.

خشک کردن پسماند مواد غذایی با استفاده از آب:

برای اینکه پسماند مواد غذایی وارد زنجیره خوراک دام ها شود ابتدا باید آن را به شکلی سالم و با مصرف انرژی کم، خشک کرد که ماندگاری بیشتر داشته باشد.

در فرایند خشک کردن مواد غذایی، از آب موجود در ماده غذایی استفاده می شود. بارت وان دروگنبروک در این باره می گوید:

در واقع حلقه بسته ای به وجود می آوریم که در آن آب را گرم می کنیم و انرژی این آب داغ، باعث تبخیر آبی می شود که معمولا در مواد غذایی وجود دارد، همان آبی که باعث خراب شدن ماده غذایی نیز می شود.

خوراکی که از پسماند غذایی به دست آمده، روی خوک و ماکیان آزمایش شده است و پژوهشگران می گویند توانسته اند در این زمینه به نتایج مشخص و امیدوار کننده ای دست بیابند.

پژوهشگران امیدوارند این خوراک جدید در عرض دو سه سال آینده به کالای تجاری واقعی شود.


رایگان – دانلود و دریافت کنید

نظر خود را در مورد این ویدیو در پایین همین صفحه به ما ارائه نمایید:

درباره ایتوک سنتر

به عنوان مرکز آموزش و یادگیری ، با همکاری اساتید و مدرسین حوزه های مختلف به آموزش و ارائه تولید محتوا در موضوعات مختلف می پردازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + یازده =