تمرین موثر چطور انجام دهیم تا تمرین ما اثر بیشتری داشته باشد؟

تمرین موثر یعنی تکرار یک عمل با زمان بندی مشخص و با هدف بهتر شدن در آن عمل است و تمرین موثر عامل موفقیت و تسلط در هر فعالیت جسمانی یا فکری است که میتواند ورزش ، نواختن یک ساز ، رقصیدن و یا اجرای هر کار دیگری باشد. 

تمرین به ما کمک میکند که فعالیت مورد نظرمان را با آرامش ، سرعت و اعتماد بنفس بیشتری انجام بدهیم. در ویدیوی زیر که به زبان فارسی دوبله شده است مشاهده میکنید که چطور می توان با تمرین موثر روی مغز بهترین تاثیر را گذاشت، تا بهترین اثربخشی را به ما بدهد:

همانطور که در ویدیو مشاهده می کنید، مغز ما دو بافت عصبی دارد : ماده خاکستری و ماده سفید.

ماده خاکستری اطلاعات را در مغز پردازش میکنه و سیگنال ها و محرک های حسی را به سلول های عصبی هدایت میکنه. درحالی که ماده سفید بیشتر حاوی فیبرهای چربی و بافتهای عصبی هست.

برای اینکه بدن ما بتونه حرکت کنه، اطلاعات باید از ماده خاکسری مغز شروع به حرکت کنه و بعد از عبور از نخاء ، از طریق زنجیره ای از فیبرهای عصبی به اسم آکسون به عضلات ما برسه.

پس چطور تمرین موثر و تکرار هر کاری، روی فعالیت درونی مغز ما تاثیر میگذاره؟

درحالی که خیلی از نوازندگان یا ورزشکاران حرفه ای ، تسلط خود در انجام فعالیت را به حافظه عضلانیشون نسبت می دهند، اما علت اصلی قدرت مغزی آنهاست چون خودِ عضلات اصلا حافظه ندارند.

نظریه های زیادی در مورد تمرین موثر وجود دارند که روی ساعت ، روز و یا حتی سالهای تمرین برای تسلط به یک مهارت را کمی سازی کنند.

درحالی که محققین هنوز به عدد مشخصی نرسیده اند، اما از این نکته مطمئن هستیند که تسلط در تمرین، صرفاً به تعداد ساعت تمرین بستگی ندارد. بلکه کیفیت و اثربخشی تمرین هم مهم است.

یک تمرین اثربخش ، مداوم است و با تمرکز کامل انجام میشود و محتوا یا ضعفهای نهفته در توانایی فرد را مورد هدف قرار میدهد، که این موضوع در ویدیوی بالا بطور کامل توضیح داده شده است.

 

نظر خود را در مورد این ویدیو در پایین همین صفحه به ما ارائه کنید: