استوری بورد چیست و چگونه برای ویدیو خود استوری بورد طراحی کنیم؟

نوع فایل
PDF
نویسنده
دسته بندی
تعداد بازدید
244 بازدید
رایگان
  دانلود رایگان

استوری بورد یا قاب فیلمنامه ( storyboard ) 

اولین نمونه تصویرسازی شده از پروژه‌ای است که قرار است به ساخت فیلم، سریال، انیمیشن، تبلیغات و یا حتی تولید بازی رایانه‌ای منتهی شود. در استوری بورد، داستان به کمک تصاویر متوالی روایت می‌شود. این تصاویر معمولا شات های مهم و بخش‌های کلیدی داستان هستند.

استوری بورد راه آسانی برای اطمینان از این نکته است که همه هنرمندان فعال در یک پروژه، به دیدگاهی مشترک نسبت به کار دست خواهند یافت. یعنی، همه می‌دانند چه چیزی اتفاق می افتد، چه زمانی رخ می‌دهد و چگونه به نظر می‌رسد.

هر یک از کادرهای طراحی در استوری برد ، به صورت گرافیکی هر صحنه از هر سکانس را تصویرسازی می‌کند. این تصویرسازی شامل نحوه حرکت دوربین، دیالوگ، جلوه های ویژه، موسیقی و زمان‌بندی است‌. در متن یک فیلمنامه، معمولا پیشنهادات خاصی از حرکات دوربین ارائه می شود.

این صفحات می توانند شامل خطوط، اشکال هندسی، کلمات و فلش ها باشند تا رسایی داستان را به حداکثر برسانند.

همچنین، طرح های استوری بورد باید بتواند زوایا و حرکات خاص و پیچیده را بسادگی به مخاطب بفهماند. پس طراح آن باید بتواند به نحوی با طراحی خوب خود منظور اصلی را جهت اجرا به کارگردان برساند.

برای تهیه یک استوری برد خوب، شات ویدیوهای که قصد دارید تهیه کنید را در فریمهای مختلفی ترسیم کنید. برای زوایا و صحنه های مختلف از فریم های جداگانه استفاده کنید.

طول هر فریم را حداقل۲ ثانیه در نظر بگیرید و مطمئن باشید طراحی شما شخصیت کاراکتر و کاری که انجام یدهد را بازنمایی کند .

همچنین نوع هر شات نیز بایستی تعیین شود. جاخالی های پایین هر فریم برای درج توصیف صحنه و دیالوگهای رد و بدل شده بین شخصیت های داستان در نظر گرفته شده است.

در تصویر زیر بصورت pdf می توانید این آموزش و تصاویر آنرا بطور کامل مشاهده و بصورت رایگان دانلود نمایید:

دانلود

نظرات خود را درمورد استوری بورد چیست و چگونه برای ویدیو خود استوری بورد طراحی کنیم را درپایین همین صفحه ارائه کنید: