تراژدی مشترکات چیست و چه ارتباطی با زندگی و روابط امروز ما دارد؟

نوع فایل
ویدیو دوبله فارسی
نویسنده
تعداد دانلود :
832 بازدید
رایگان
دانلود کنید
  دانلود رایگان

تراژدی مشترکات را با یک مثال ساده روانشناسی و جامعه شناسی برایتان توضیح می دهیم:

فرض کنید در یک روستای کوچک زندگی میکنید و  تامین غذای روستا به یک حوضچه ماهی وابسته ست و شما این حوضچه را با سه روستایی دیگه هم سهیم هستید. حوضچه ابتدا ۱۲ ماهی داره که به تولیدمثل می پردازند و هرشب به ازای هر دو ماهی، یک بچه ماهی متولد میشود.

شما برای به حداکثر رساندن مواد غذاییتون هر روز چه تعداد ماهی باید بگیرید؟ یک لحظه درموردش فکر کنید. فرض کنید بچه ماهی بدون معطلی بزرگ میشه ، حوضچه هم ظرفیت این رشد را دارد و عواملی مثل جنسیت ماهی که صید میکنید هم اهمیتی ندارد. پس جواب میشه یک ماهی در روز.

اما این فقط مختض شما نیست.

بهترین راه حداکثر سازی مواد غذایی مورد نیاز همه روستایی ها این هست که هرماهیگیر هرروز فقط یک ماهی بگیره و نه بیشتر. به این ترتیب اگر هرروز هر روستایی فقط یک ماهی بگیره، هر شب ۸ ماهی باقی میمونه، که هر جفت ماهی یک ماهی تولید میکنند و دوباره روز بعد حوضچه ۱۲ ماهی داره و این روند میتونه همیشه ادامه داشته باشه. اما اگر هرکس حتی یکی بیشتر صید کنه، تعداد زوج ماهی ها سقوط میکنه و در چندروز آینده روستا به مشکل جدی خواهد خورد چون ماهی ها تمام شده و تمام روستایی ها گرسنه می مانند.

حوضچه ماهی فقط یک نمونه از تراژدی مشترکات هست که در این ویدیو با این مثال به موضوعی که مربوط به علت وضع معیشتی امروز مردم هست و کارهایی که در این مورد می توان انجام داد یا انجام نداد تا به تراژدی مشترکات دچار نشویم پرداخته ایم: 

تراژدی مشترکات را می توان امروز به موضوعاتی مانند روشهای آبیاری مزارع کشاورزی و استفاده از منابع محدود آب و … در کشور در نظر گرفت.

دانلود کنید

نظر شما در این مورد چیست؟

لطفاً نظرات خود را در مورد این ویدیو در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید :