لری الیسون موسس اوراکل چطور هفتمین ثروتمند جهان شد؟

نوع فایل
ویدئو - با دوبله فارسی
حجم فایل
140 مگابایت
تاریخ انتشار
۱ فروردین ۱۳۹۷
دسته بندی
تعداد بازدید
3 بازدید
۴۰,۰۰۰ تومان
دانلود و دریافت کنید
  خرید این محصول

لری الیسون کارآفرین، تاجر و نیکوکار آمریکایی، مؤسس شرکت اوراکل، دومین شرکت بزرگ نرم‌افزاری دنیا بعد از مایکروسافت و هفتمین مرد ثروتمند جهان است.

الیسون برخلاف بیل گیتس تا قبل از دانشگاه هیچ آشنایی‌ با برنامه‌نویسی نداشت و تازه اولین بار در دانشگاه شیکاگو با آن برخورد کرد. لری الیسون که از سرکوفت‌های ناپدری خسته شد، شال و کلاه کرد و با اندک پولی که فقط کفاف خوراکش را می‌داد راهی برکلی کالیفرنیا شد و با همان آموخته‌های برنامه‌نویسی، شغلی پیدا کرد.

طی هشت سال چندین بار شغلش را عوض کرد ولی همه آن ها در زمینه‌ برنامه‌نویسی بودند. در شرکت امدال(Amdahl) اولین سامانه‌ بزرگ‌ رایانه‌ای منطبق بر آی بی‌ ام (IBM-Compatible Mainframe System) را می‌سازد.

الیسون و شرکایش موفق شدند یک قرارداد دو ساله با سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا ببندند و برایشان یک سامانه‌ مدیریت پایگاه داده‌ رابطه‌ای(RDBMS) درست کنند. اسم رمز پروژه، اوراکل(Oracle) گذاشته شد. آن‌ها پروژه را یک سال زودتر از زمان مقرر به اتمام رساندند و از زمان مانده برای توسعه‌ کاربردهای تجاری سامانه‌ خود استفاده کردند.

نام ویدئو: لری الیسون موسس شرکت اوراکل

زبان: فارسی (دوبله شده)

زمان: ۴۰ دقیقه

پیشنهاد به: کارآفرینان و علاقه مندان کارآفرینی

مشاهده بخش‌هایی از این آموزش ویدئویی:

این ویدئو را می توانید بصورت کامل از اینجا دریافت نمایید:

دانلود و دریافت کنید

 

شروع کار لری الیسون و اوراکل برای موفقیت

شرکت اوراکل در ۱۹۸۶ به بازار سهام وارد شد و در عرضه‌ اولیه‌ خود تا ۳۱/۵ میلیون دلار بالا رفت؛ اما کارکنان جوان و ناوارد شرکت پشت سر هم اشتباهاتی کردند که نهایتا در سال ۱۹۹۰ اولین سقوط اوراکل رخ داد. سهم بازار شرکت تا ۸۰ درصد تنزل کرد و در آستانه‌ ورشکستگی قرار گرفت. الیسون با پذیرش مشکل داخلی دست به تغییرات بنیادی زد و کارمندان اصلی را با مدیران باسابقه عوض کرد. او برای اولین بار مسائل مدیریتی را به اهل فن سپرد و فکرش را معطوف توسعه‌ محصولات کرد.
نسخه‌ی جدید پایگاه داده اوراکل ۷ در سال ۱۹۹۲ عرضه شد و به سرعت، اوراکل را به اصلی‌ترین نرم‌افزار مدیریت پایگاه داده تبدیل کرد. فقط ظرف دو سال نه‌تنها ارزش سهام بالا رفت بلکه از مقدار قبلی هم بیشتر شد.
دانلود و دریافت کنید

 

اولین گام لری الیسون برای ساخت یک امپراتوری

اوراکل از رشد تجارت الکترونیکی نفع زیادی برد. فقط طی یک فصل در سال ۲۰۰۰ سود آن‌ها ۷۶ درصد افزایش یافت. در حالی که شرکت‌های بزرگ رو به زوال بودند و با کاهش درآمد مواجه بودند، اوراکل به رشدش ادامه می‌داد و هر روز موسس اصلی خود را ثروتمندتر می‌کرد تا بتواند به آرزوی دیرینه‌اش دست پیدا کند.

«جلو زدن از بیل گیتس و ثروتمندترین انسان روی زمین شدن»

 

دومین گام لری الیسون

طی ۳ سال، ۲۵ میلیارد دلار برای تصاحب چندین شرکت بزرگ و کوچک در زمینه‌های مختلف خرج شد. اولین خرید در اواخر ۲۰۰۴ انجام گرفت و ۱۰/۳ میلیارد دلار برای شرکت PeopleSoft هزینه شد.

هنوز جوهر کاغذ خرید قبلی خشک نشده بود که به سراغ شرکت رقیب، Retek رفت. بعد از آن Siebel Systems را هم به زیر پرچم خود آورد. در سال ۲۰۰۷ شرکت نرم‌افزاری Hypersion Solutions را هم خرید.

دو سال بعد باز هم شرکت بزرگ دیگری را هدف گرفت و با ۷/۴ میلیارد دلار، تولید‌کننده‌ بزرگ نرم‌افزار، Sun Microsystems را تصاحب کرد.

بعد از این خرید، اوراکل با تامین نیاز همه‌ ۱۰۰ شرکت برتر فورچن(Fortune)، بزرگ‌ترین شرکت نرم‌افزاری دنیا شد.

این موفقیت ادامه یافت و برآوردی مربوط به سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که اوراکل بازاری ۱۸۵ میلیارد دلاری را در دست دارد و در سراسر جهان ۱۳۰ هزار نفر در این شرکت مشغول کارند.

 

نیکوکاری های لری الیسون

الیسون ابایی از خرج کردن ندارد و به‌راحتی چک‌های پرصفر می‌کشد، خواه این خرج‌ها برای تفریح و خوش‌گذرانی باشد و خواه نیکوکاری.

او به‌‌‌تازگی ۲۰۰ میلیون دلار جهت راه‌اندازی مرکزی برای درمان مبتلایان به سرطان اختصاص داد. هدف این مرکز گردآوری متخصصان این حوزه زیر یک سقف است تا بتوانند با هم‌فکری روش‌های جدید برای مقابله با این بیماری پیدا کنند.

لری الیسون : “برای من «بهترین» بودن مهم‌تر از پول درآوردن است. به پیروزی معتادم. هر چه بیشتر موفق می‌شوم به آن حریص‌تر می‌شوم.”

در این آموزش به روش‌های مدیریتی این نابغه کارآفرین و ثروت آفرین پرداخته شده است، حالا که با زوایای مختلف زندگی این کارآفرین بزرگ آشنا شدید چه نظری درباره‌ او دارید؟
تیزر این ویدئو که به زبان فارسی دوبله شده است را می‌توانید در بالای همین صفحه مشاهده کرده و ویدئو کامل آن را در بخش پایین دریافت کنید.
مشاهده این ویدئو به علاقه مندان ایجاد کسب و کار و مدیران بسیار پیشنهاد می‌گردد:
دانلود و دریافت کنید