Lean Canvas و دانلود رایگان بوم ناب کسب و کار و استارت آپ

نوع فایل
pdf
نویسنده
دسته بندی
تعداد دانلود :
786 بازدید
رایگان
دانلود کنید
  دانلود رایگان

Lean Canvas یا بوم ناب، یکی از ابزار‌های ابتدایی کارآفرینی است. بوم مدل کسب‌وکار یک ابزار ساده برای تحلیل یک کسب‌و‌کار در ابتدای راه اندازی آن است که به کمک آن می‌توان دید کلی و نسبتا خوبی از یک کسب و کار به دست آورد و برای استارت آپ‌ها نیز تشکیل چنین بومی در ابتدای کار می‌تواند مفید باشد.

 

مساله یا مشکل در Lean Canvas

ایده استارت آپ شما احتمالا برای رفع یک مشکل یا ایجاد یک تجربه لذت بخش در کاربر شکل گرفته است. پس بخش مسئله یا مشکل در Lean Canvas، یک نقطه شروع خوب برای راه اندازی استارت آپ شما است، پس از خود سوال کنید مردم یا مشتریان ما در یک حوزه خاص مثل سلامت، تهیه مواد غذایی، مطالعه و… با چه مشکلی رو برو هستند؟ چه دغدغه‌هایی در زندگی روزمره آنها وجود دارد؟ آیا واقعا این مسئله یا مشکلی که در این بخش می نویسید، وجود دارد ؟

Lean Canvas و دانلود رایگان بوم ناب کسب و کار و استارت آپ

بخش مشتریان(Customer Segment)

مسئله‌ای که در بخش قبلی Lean Canvas تشخیص دادید مربوط به کدام بخش از مشتریان می شود؟ این افراد چه کسانی هستند؟ چه ویژگی هایی دارند؟ در چه دسته بندی‌هایی قرار می‌گیرند، این بخش مشابه بخش مشتریان در بوم مدل کسب و کار است، با این تفاوت که این بخش با این رویکرد، عملیاتی‌تر تهیه می‌شود، منظور از عملیاتی بودن این است که اگر قرار باشد از مثلا هفته آینده بر روی اعتبار سنجی این بوم کار کرد، اولین دسته‌های مشتریانی که اعتبار سنجی را بر روی آن‌ها انجام خواهیم داد چه افرادی هستند؟ و … سوالاتی هستند که درمورد مشتریان خود باید به آن‌ها پاسخ دهید.

 

راه حل (Solution)

تا اینجای کار در Lean Canvas، مسئله تشخیص داده شد و بخش هایی از مشتریان با رویکرد پذیرندگان آغازین تکمیل شد. به نظر شما بهترین راه حل ممکن برای رفع مسئله تشخیص داده شده برای جامعه هدف اولیه چیست؟ چگونه باشد بهتر است؟ و … که در این بخش پاسخ و راخ حل خواهید داد:

 

ارزش پیشنهادی یکتا (Unique Value Proposition)

این بخش یعنی چه دلیلی دارد که مشتریان و کاربران، شما را نسبت به رقبا شما ترجیح دهند. یعنی شما چه چیز ویژه‌ای دارید؟ در این بخش باید بگونه‌ای شفاف توضیح دهید که محصول شما چه ارزشی را برای بخش مشتریان ارائه خواهد داد، و دلیلی که آن‌ها باید شما را انتخاب کنند چیست.

 

برتری مطلق (Unfair Advantage)

خلق یک برتری مطلق، در طول زمان و اجرا یک استارت آپ اتفاق می افتد. البته ممکن است استارت آپ شما از همان روز اول هم برتری مطلق داشته باشد، مثلا در Lean Canvas شما دسترسی انحصاری به بخش ویژه از مشتریان، که برای رقبا دسترسی به آن‌ها خیلی سخت و دست نیافتنی باشد و یا اینکه یک فناوری خاص که کپی برداری از آن برای رقیبان سخت است.

دانلود کنید