برنارد آرنو کارآفرین اروپایی چطور ثروتی بالاتر از بیل گیتس بدست آورد؟

نوع فایل
نویسنده
تعداد بازدید
166 بازدید
رایگان
دانلود کنید
  دانلود رایگان

برنارد آرنو، فردی که به تازگی رتبه دوم ثروتمندترین فرد دنیا را از آن خود کرده است. در شش ماهه اول سال ۲۰۱۹، برنارد آرنو با عبور از دو پله دشوار، توانست از رده چهارم ثروتمندترین افراد جهان، به رده دوم صعود کند. اما در این مقاله می خواهیم بدانیم چگونه می‌توان به این سرعت پیش رفت؟ آیا آرنو یک شبه راه صد ساله را در کارآفرینی خود پیموده؟

زندگینامه برنارد آرنو

وی متولد پنجم مارس ۱۹۴۹ در شهر روبه، واقع در شمال فرانسه است. امروزه، آرنو به عنوان یک کارآفرین موفق، تاجر و کلکسیونر آثار هنری و لوکس شناخته می‌شود. پس از آن که در سال ۱۹۷۱ موفق به دریافت مدرک لیسانس در رشته عمران شد، به کسب و کار خانوادگی‌شان، یعنی ساختمان سازی و املاک پدری اش ملحق شد. در سال ۱۹۷۶، برنارد پدرش را قانع کرد تا شرکت را روی معاملات املاک معطوف کند. او در سال ۱۹۸۱، به آمریکا مهاجرت کرد و شرکت فرینل را تاسیس کرد تا بتواند ساختمان های پالم بیچ در ایالت فلوریدا را بسازد. سه سال بعد، دوباره به فرانسه بازگشت تا به عنوان مدیر ارشد اجرایی شرکت کالاهای لوکس، به نام فیانسر آگاش کار خود را ادامه داد.

فرصت طلبی، عامل موفقیت برنارد آرنو

کارآفرین فرانسوی در سال ۱۹۸۴ به صنعت لوکس وارد شد و کمپانی بوساک را که متعلق به دیور بود در اوج ورشکستگی‌اش خرید. برند شناخته شده آن زمان که به دلیل صدور مجوز برای شرکت های دیگر که محصولات جانبی تولید می‌کرد، اوضاع وخیمی داشت. اما آرنو شروع به احیای این شرکت کرد و از آن شرکتی ساخت که کاملا کار تولید، توزیع و بازاریابی را به تنهایی انجام می‌داد. او برای خرید برندهای دیگر نیز اقدام کرد، تا اینکه در سال ۱۹۸۸ قراردادی را طراحی کرد که او را به سهام دار عمده LVMH تبدیل کرد.

در آن زمان، او استعداد زیرکانه‌ای از خود نشان داد که موفقیتش را تضمین کرد. دنا توماس، در کتاب دلاکس خود نوشته بود: چگونه صنعت لوکس، درخشش خودش را از دست داده است. به گفته توماس، برنارد آرنو توسط هانری راشامیر، معاون ارشد LVMH به آن شرکت آمد تا در مبارزه با قدرت آلن شالیر، رئیس شرکت به او کمک کند. پس از آن برنارد آرنو به طور پنهانی با آلن شالیر وارد مذاکره‌ای شد تا بتواند کنترل سهام شرکت را در دست بگیرد. به همین دلیل، راشامیر و آرنو در یک جدال درون شرکتی با هم درگیر شدند تا جایی که در این رقابت آرنو برنده شد و در سال ۱۹۹۰ راشامیر از شرکت اخراج شد.

برنارد آرنو، درجه یک در تخصص خود

بسیاری، برنارد آرنو را متخصص فروش می‌دانند. برنارد آرنو تا به امروز کمک های بسیاری برای ساخت مدل های مختلفی از کالاهای لوکس کرده است. او خانه‌های مد و فشن را به وجود آورد. بهترین طراحان را استخدام کرد تا مجموعه‌ای بسازد که عنوان سرتیتر روزنامه‌ها باشد. از شوهای تبلیغاتی به عنوان ابزار بازاریابی استفاده کرد تا در آن، کالاهای پول سازی مثل کیف، لوازم آرایشی و عطر را که خریداران بزرگی جذب کرده بودند به فروش برساند. این بازار بزرگ، برنارد آرنو را به دنیای کالاهای لوکس وارد کرد. کمپانی LVMH کاملا کنترل تولید و توزیع کالاهایی در حوزه لوکس و حواشی آن را در دست خود گرفته است.

فوربز در حال حاضر، کمپانی دیور را به عنوان بزرگترین برند مد در جهان بر اساس فروش، سود، دارایی و ارزش بازار قرار داده است. LVMH در حال حاضر، از سراسر جهان مشتری جذب می‌کند که بزرگترین و سودآورترین آن ها کشور چین است.

ثروتمندان افسانه‌ای

سه نفر در کره زمین هستند که ثروت شان از ۱۰۰ میلیارد دلار می‌گذرد. اولی، جف بزوس، بنیان گذار و مدیرعامل آمازون است که به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته می‌شود. بعد از او، بیل گیتس، یکی از بنیان گذاران مایکروسافت است که تا چندی پیش به عنوان دومین فرد ثروتمند جهان شناخته می‌شد. بنابر فهرست میلیاردرهای بلومبرگ، جدیدترین مدعی رده دوم، برنارد آرنو، رئیس و مدیرعامل LVMH است. البته این رتبه‌بندی یک شرط دارد، اگر کمک های بشر دوستانه بیل گیتس نبود، او ثروتمندترین فرد دنیا حتی بالاتر از جف بزوس تلقی می‌شد.

 

نگاهی به گذشته نه چندان دور

شش ماه پیش، برنارد آرنو از ثروت بسیار کمتری برخوردار بود. در آغاز سال ۲۰۱۹، مدیرعامل ۷۰ ساله LVMH، چهارمین فرد ثروتمند جهان بود. از آن موقع تا حالا، آرنو ثروت بسیاری بدست آورد تا با جابجا کردن وارن بوفت و بیل گیتس، در جایگاه دوم فهرست میلیاردرهای بلومبرگ و فوربز قرار گیرد. این اولین بار پس از ۷ سال است که بیل گیتس، خود را در جایگاهی پایین تر از پله دوم می‌بیند.

بیشتر ثروت برنارد آرنو، از ۴۱ درصد سهام او در LVMH می‌آید. سهام LVMH از ابتدای ۲۰۱۹ تا حالا، تا ۵۰ درصد افزایش داشته است. آرنو، از آغاز سال ۲۰۱۹ تا حالا ۳۹ میلیارد دلار به ثروت خود افزوده است. آرنو و خانواده‌اش صاحبان اصلی کمپانی های کریستین دیور و LVMH هستند. کمپانی دیور هم اکنون تحت کنترل LVMH است، اما تا سال ۲۰۱۷ به طور جداگانه نگهداری می‌شد. همان طور که ارزش سهام LVMH افزایش یافت، ثروت برنارد آرنو نیز افزایش چشمگیری را به خود دید. به طوری که ثروت آرنو در حال حاضر تقریبا ۱۰۷.۶ میلیارد دلار است، تقریبا ۲۰۰ میلیون بالاتر از بیل گیتس.

 

با این تفاسیر:

به نظر می‌رسد، آقای برنارد آرنو برای رسیدن به موفقیت راه طولانی را طی کرده باشد. اگرچه بسیاری بر این باورند که بخش اعظم موفقیت‌های او به پشتوانه کمک های پدرش بوده است. اما در نظر داشته باشید که پول به تنهایی نمی‌تواند انسان را به موفقیت برساند. شاید رمز موفقیت برنارد آرنو در یک نکته خلاصه شده باشد. اینکه بدون پول نیز می‌توانید به موفقیت رسید، به شرطی که در کار خودتان بهترین باشید و عاشق کارتان باشید.

 

نظرات و ایده‌های خود را در مورد برنارد آرنو در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید: