توهم چیست و چطور می توان توهم ایجاد شده را برطرف کرد ؟

توهم چیست و چه چیزی باعث توهم می شود ؟

توهم در بینایی یا همان سندرم چارز بونت در علم روانشاسی را که در آن بیماری که دچار ضعف بینایی حتی کاملاً نابیناست ، ناگهان توهم یک فضای کاملاً رنگی به او دست میدهد را با یک مثال ساده در این ویدیو که به زبان فارسی دوبله و ارائه شده است به شما آموزش می دهیم:

همان طور که در این ویدیو مشاهده میکنید، این توهم ها کاملا ناگهانی پدیدار می شوند و فقط برای چند دقیقه دوام می آورند و تا سالها ممکن است دیگر برنگردند.

محققین در تلاشند بفهمند که چه عواملی باعث میشود که این توهمها ناگهان بیاییند و بروند، یا چرا این حالات فقط به بعضی از بیماران دست می دهد.

از طریق مشاهده نتایج آزمایش MRI روی مغز متوجه شدند که این توهم ها ناحیه بینایی مغز را فعال میکند. یعنی ناحیه ای که بوسیله خیال فعال نمیشود.

اما خیلی از توهم های دیگه از جمله توهمهای بویایی و شنیداری هم همان نواحی از مغز را درگیر میکنند، که مغز در شرایط واقعی تجربه میکند. به همین علت به نظر می آید که قشای مغزی نقش مهمی در بروز توهم بازی میکند. چون این لایه نازک و مملو از سلولهای خاکستری ، کل مغز را می پوشاند، بطوری که نواحی مختلف به پردازش اطلاعاتِ هریک از حواس ما مشغول هستند.

اما در افرادی هم که معلولیت حواس ندارند، مغز همان جهانی را میسازه، که اون شخص از اطلاعات ناقص درک میکند. مثلا چشمان ما دچار نقاط کور هستن ، که دراین نقاط عصب چشم بخشی از شبکیه چشم را مسدود میکنه. وقتی بخش بصری اون رو پردازش میکنه، این اطلاعات نقاط کور با اطلاعاتی از نقاط دوروبر پُر میشود و گاهی وقتها ممکنه ما متوجه این نقص بشویم. مثلا در زمان رانندگی شاید این اتفاق برای شما افتاده باشد.

 اما علتهای دیگر و راه های برطرف کردن آنها در این ویدیو به شما ارائه شده است.

 

تظرات خود را در مورد این ویدیو در پایین همین صفحه به ما ارائه کنید: