یبوست چیست و گیاهان دارویی مفید در یبوست کدام هستند؟

یبوست از آن دست مشکلاتی است که خیلی ها بخصوص سالمندان را گرفتار می کند و باعث نفخ، احساس ناراحتی و گاهی حتی سردرد می شود.
اگر طرفدار روش های طبیعی درمان و درمان گیاهی برای رفع چنین مشکلاتی هستید باید بدانید که خوشبختانه در دل طبیعت گیاهانی وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد تا بر این مشکل غلبه کنید.
در حالت عادی، زمانی که غذایی به دهان برده می شود دندان ها به کمک بزاق به جان آن افتاده و روانه معده اش می کنند.

یبوست چیست و گیاهان دارویی مفید در یبوست کدام هستند؟

این مواد غذایی در داخل معده به کمک شیر ه معده هضم شده و سپس راه روده ها را در پیش می گیرد. در طول این روند مواد مغذی موجود در غذای خورده شده توسط پرزهای روده جذب و وارد جریان خون می شوند.
۵ سانتی متر پیش می روند و هر آنچه / این مواد مغذی حدود ۸ ساعت بعد از گوارش در هر دقیقه ۰ جذب نشده است مدفوع را تشکیل داده و در کولون پیش می روند.

غدد داخل کولون آب مدفوع را گرفته هزاران باکتری از این مواد زائد تغذیه می کنند. انقباض های جداره روده ها مدفوع را به سمت رود ه راست )رکتوم( پیش می برند. در واقع مواد غذایی بین بیست تا چهل ساعت بعد از مصرف به آخر خط می رسند.

اگر شما هر هفته کمتر از سه مرتبه دفع داشته باشید می شود گفت که دچار مشکل یبوست هستید.
معمولا ا افراد مسن بیشتر در معرض این مشکل قرار دارند به خاطر اینکه تحرک بدنیشان کمتر است و داروهای بیشتری مصرف می کنند که ممکن است باعث تشدید مشکل شود.
یبوست در بین خانم های باردار نیز رایج است و فشار وارده از رحم به کولون و همچنین تغییرات هورمونی باعث ایجاد این مشکل می شود. نوزادانی که با شیشه شیر تغذیه می شوند و بچه هایی که در مدرسه از رفتن به دست شویی خودداری می کنند نیز در معرض مشکل یبوست قرار دارند.

علل یبوست در ایران بیش تر تغذیه غلط و نامناسب می باشد و در بعضی موارد به علت داشتن زندگی ماشینی و عدم تحرک کافی است. البته در درمان این بیماران مشکل خاصی وجود ندارد و اگر به موقع به پزشک مراجعه نمایند، درمان به راحتی انجام می گیرد.

گیاهان دارویی مفیدی که  برای رفع یبوست پیشنهاد می شوند :

روغن نارگیل

روغن کنجد

روغن کرچک

مغز گردو

انجیر

ترنجبین

نظرات خودرا درمورد این آموزش در پایین همین صفحه به ما ارائه کنید: