۱۱ اصل راه‌اندازی کسب و کار

۱۱ اصل راه‌اندازی کسب و کار باید اصولی و به دور از هیجانات مخرب باشد. اگر قصد راه‌اندازی کسب و کار خود را دارید این مطلب را از دست ندهید. در این نوشتار ۱۱ اصل راه‌اندازی کسب و کار معرفی شده است:

۱) راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک

کسب و کارهای کوچک، معمولا به‌صورت مستقل هستند و هر شرکتی با کمتر از ۵۰۰ پرسنل در این حیطه قرار می‌گیرد. این اندازه مرسوم‌ترین استاندارد تعریف شده است. در آمریکا حدود ۵/۲۲ میلیون کسب و کار مستقل از کشاورزی و زراعت وجود دارد که ۹۹ درصد آن‌ها کسب و کار کوچک(Small Business) به حساب می‌آیند.

۲) ذهن مثبت در راه‌اندازی کسب و کار

ذهنتان را برای بازی پیش‌رو آماده کنید و رشد و توسعه نگرش کارآفرینانه را در خود آغاز نمایید.

به گفته دنیل آدنتوجی: رهبری به عنوان نیست، به نمونه عمل است.

دلیل موفقیت چشم‌گیر کارآفرینانی چون بیل گیتس و آلیکو دانگوته این است که ذهن‌شان را مثبت تربیت کرده‌اند.

یکی از اولین کارهایی که برای کارآفرین شدن باید انجام دهید، ایجاد تفکر و ذهنیتی کارآفرینانه است.

به یاد داشته باشید که برای کسب و کارتان باید سرانجام روزی شغل فعلی را رها کنید. پس باید از نظر روحی و ذهنی آمادگی داشته باشید. باید برای چالش‌های پیش‌رو آماده شوید.

۳) دیدگاه کارآفرینانه برای راه‌اندازی کسب و کار

راه‌اندازی کسب و کار برای کارآفرینی که دیدگاهی کارآفرینانه نداشته باشد، هرگز موفقیتی به همراه نخواهد داشت. باید مهارت‌هایی چون رهبری، مذاکره و برقرار کردن رابطه و شبکه‌سازی با آدم‌ها را در خودتان ایجاد کنید.

شما همچنین برای راه‌اندازی کسب و کار باید برنامه‌هایی برای شرکت در سمینارهای مربوط به کسب و کار تدارک ببینید تا برای کارهای آینده مجهزتر و قوی‌تر باشید.

خودکاری بردارید و کسب و کاری قوی را طراحی کنید. برای اداره موفق یک کسب و کار کوچک، احتیاج به یک طرح کسب و کار دقیق و قوی دارید. اگر قصد راه‌اندازی کسب و کار نوپایی را دارید، حتما به آن احتیاج خواهید داشت.

۴) همکار یا شریک برای راه‌اندازی کسب و کار

فراموش نکنید که در یک طرح کسب و کار خوب، مبلغ تقریبی که برای شروع به آن احتیاج دارید، مبلغی است که برای رشد لازم خواهید داشت و مکانی که قرار است در آن، کسب و کاری برپا شود را شامل می‌شود.

به دنبال همکار باشید، شریک یا شرکایی قابل اعتماد. در تمامی کسب و کارهای نوپا، همکاری نکته حائز اهمیتی‌ است. در واقع یکی از رموز موفقیت شرکت‌هایی چون اپل، میکروسافت، گوگل و اینتل همین همکاری است.

اما پیش از انتخاب شریک کاری، مطمئن شوید که آن شخص با شما دیدگاه و چشم‌انداز مشترکی دارد. بدون همکاری دوطرفه، کسب و کار شما رشد نخواهد کرد.

۵) شروع درست برای راه‌اندازی کسب و کار

یکی از قوانین هوشمندانه شراکت تجاری، امضای قرارداد انحلال شراکت است. به این دلیل که اگر احیانا همه چیز بر وفق مراد پیش نرفت، راه خروج منطقی و مناسبی باقی بماند.

از اول تمام وقت شروع نکنید. کسب و کار جدید را نیمه‌وقت آغاز کنید.

پس از برداشتن قدم‌های فوق، گام بعد شروع نیمه‌وقت کسب و کار مورد نظرتان است. من همیشه بر اهمیت این نکته برای کارمندان تاکید می‌کنم. حقیقت این است که بسیاری از ما برای راه‌اندازی کسب و کار خود برنامه‌ریزی می‌کنیم ولی همه‌ ما آمادگی برخواستن و راه افتادن یک‌باره را نداریم.

۶) شروع سریع در راه‌اندازی کسب و کار

منتظر چراغ سبز نمانید. هرچه سریع‌تر شروع کنید.
صبر نکنید تا همه چیز تیره و ناامیدکننده یا شیرین و کامل به نظر برسد!

۷) از افکار منفی دوری کنید.

به افکاری از این دست که اگر کسب و کارتان را شروع کنید، چه می‌شود، یا اگر شروع نکنید، چه اتفاقی رخ می‌دهد، توجه نکنید!

واقعیت این است که برای شروع فرایند راه‌اندازی کسب و کار نیازی به پول ندارید. به گزارش دریک، در واقع اصلا به منابع مادی احتیاج ندارید، تنها باید مصمم باشید و دارای ذهنی مثبت. کسانی که این دو ویژگی را دارند، در کسب و کار خود پیشرفت می‌کنند.

اگر سرمایه‌ شما کافی نیست، ذهن‌تان را درگیر نکنید، با آنچه دارید شروع کنید.

فراموش نکنید، کارآفرینان مطرح دنیای اینترنت مثل برایان کلارک(Brian Clark)، درن روز(DarrenRowse)، بامیدل اونیبالوسی(BamideleOnibalusi)، مایکل چیبوزور(Michael Chibuzor) و جان چو(John Chow) وقتی کسب و کار آنلاین‌شان را آغاز کردند، سرمایه‌ کافی و لازم در اختیارشان نبود و با همان مقدار کمی که داشتند، شروع کردند.

به یاد داشته باشیم کمپانی‌های دِل، فیس‌بوک، گوگل و آمازون همه از خوابگاه‌های دانشجویی شروع شدند. پس شما هیچ بهانه‌ای ندارید!

۸) تقسیم کار در راه‌اندازی کسب و کار

راه‌اندازی و پیگیری امور یک کسب و کار نوپا، میزان زیادی از وقت و انرژی شما را به خود اختصاص می‌دهد و نیازمند کار و تلاش بسیار است.

قدم بعدی برای شروع کار، تخصیص بهینه زمان است.

به یاد داشته باشید اگر می‌خواهید کسب و کارتان دوام داشته باشد، باید برای ساختنش زمان بگذارید.

اینجا جایی است که شرکای شما وارد قضیه می‌شوند. اگر شریکی دارید، وظایف را تقسیم کنید و دائم به خودتان یادآوری کنید که نسبت به موفقیت یا شکستِ هر تکلیف، مسئولیت آن را بپذیرید.

۹) نکته‌ای مهم در راه‌اندازی کسب و کار

نگویید کار روزانه من، وقتی برای برپا کردن کسب و کار جدیدم نمی‌گذارد. هرگز!

من کارآفرینانی مثل اوان چیا(Ewen Chia) و اوبازو اوجیگبیس(ObazuOjeagbase) می‌شناسم که روزها کار معمول‌شان را انجام می‌دادند و شب‌ها کسب و کار شخصی‌شان را به پیش می‌بردند.

۱۰) استعفا دادن برای راه‌اندازی کسب و کار

از کارتان استعفا دهید. بعد از شروع کسب و کاری کوچک، گام بعدی ترک شغل فعلی است. حقیقت این است که هیچ راهی برای انجام درست و موفق دو کار به‌طور همزمان وجود ندارد.

برای دست‌یابی به حداکثر موفقیت ممکن، باید روی یکی تمرکز کنید.

اگر واقعا می‌خواهید کسب و کارتان در مدت‌زمان کوتاه رشد کند، باید تمام تمرکزتان را متوجه آن کنید.

زمان‌بندی استعفایتان را درست تنظیم کنید. در تصمیم‌گیری عجله نکنید. قبل از استعفا مطمئن شوید که کسب و کارتان حداقل کمی پول روانه‌ حساب بانکی‌تان می‌کند!

۱۱) مقاومت در راه‌اندازی کسب و کار

افسرده نشوید، مقاوم باشید! راه‌اندازی کسب و کار نوپا مثل آب خوردن نیست! واقعا محتاج کار سخت و سنگین است. اما به یاد داشته باشید که هر چقدر مسیر، پراسترس و دشوار شد، تسلیم نشوید و کوتاه نیایید.

اگر احساس کردید که از نظر روحی تحت فشار و دچار اضطراب هستید، شرایط سخت و پراسترسی که کارآفرینانی همچون لری پیج(Larry Page)، دیوید فولی(David Filo) و مایکل دل(Michael Dell) کارشان را در آن آغاز کردند، به یاد آورید.

از این آدم‌ها برای خودتان مدل و الگو درست کنید.

از اشتباهاتشان درس بگیرید و مطالبشان را بخوانید. این سریع‌ترین راه موفقیت و توسعه کسب و کار نوپای شماست.

دنیل آدتنوجی: اینکه کجا هستید، مهم نیست، اینکه به کجا می‌روید تعیین‌کننده است.

نتیجه:

اگر قصد راه‌اندازی کسب و کار جدیدی دارید، سعی کنید با روحیه خوبی ۱۱ اصل راه‌اندازی کسب و کار را شروع کنید تا با قدرت بتوانید در آینده، مشکلاتی که بر سر راهتان وجود دارند را رفع کنید.

امیدواریم این مطلب برای راه‌اندازی کسب و کار شما مفید واقع شده باشد.