دانلود رایگان بوم مدل کسب و کار – بوم مدل کسب و کار چیست ؟

دانلود رایگان بوم مدل کسب و کار که جدولی ۹ بخشی است و بخش‌های مختلف یک محصول یا ایده شامل ارزش پیشنهادی، زیرساخت‌ها، مشتری‌ها و منابع درآمد را برای شروع یک استارت آپ یا کسب و کار مشخص می‌ کند و در ادامه به توضیح این ۹ بخش خواهیم پرداخت:

بخش مشتریان (Customer Segments) : در این بخش از بوم مدل کسب و کار شما باید مشتریان و کاربران هدف خود را لیست کنید. مثلا اگر اسنپ را در نظر بگیرید، شما در بخش مشتریان مسافران و راننده ها را وارد می کنید و یا اگر شبکه اجتماعی مثل فیسبوک را در نظر بگیرید، باید در این بخش افرادی که پروفایل ایجاد می کنند و شروع به فعالیت می کنند (کاربران) و همچنین تبلیغ کنندگان (مشتریان) را بنویسید.

ارزش پیشنهادی (Value Proposition) : ارزشی است که شما به هر بخش از مشتریان خود ارائه می کنید مثلا ارزش پیشنهادی که اسنپ به مشتریان خود ارائه می کند قیمت های پایین است و ماشین در سریع ترین زمان ممکن در اختیار مسافران است و ارزشی که به رانندگان خود ارائه می کند، این است که در هر قسمتی از شهر باشند درخواست سفر دارند و همچنین هیچ اجباری برای تعداد سفر در روز و زمان کاری نیز ندارند.

کانال های ارتباطی (Channels) : دراین بخش شما کانال ها و راه هایی که ازطریق آن ارزش پیشنهادی خود را به دست مشتری می رسانید لیست می کنید. مثلا استارتاپ زود فود از طریق دو کانال اپلیکیشن و وبسایت با مشتریان خود در ارتباط است.

ارتباط با مشتریان (Customer Relationships) : در این بخش فعالیت هایی راکه قرار است در راستای حفظ رضایت مشتری و تقویت ارتباط با مشتری انجام دهید را لیست می کنید. مثلا پشتیبانی مشتری یا خدمات پس از فروشی که شما به مشتریان خود ارائه می دهید. به طور خلاصه این بخش شامل تمام فعالیت هایی است که شما در طول مسیر خرید یک مشتری از زمانی که با شما آشنا می شود تا زمانی که خرید خود را انجام می دهد و حتی بعد از آن را شامل می شود به آنها ارائه می کنید.

جریان درآمد (Revenue Streams) : در این بخش مشخص می کنید که از چه طریقی و به چه میزان قرار است درآمد داشته باشید. یک شرکت می تواند چندین روش درآمدزایی داشته باشد که شما باید تمام آنها را با جزییاتی کامل و به همراه اعداد و ارقام در این بخش پیش بینی کنید و بنویسید.

شرکای کلیدی (Key Partners) : دراین بخش ارتباطاتی که به رشد کسب و کار شما کمک خواهد کرد را وارد می کنید، که می تواند شامل دیگر شرکت ها، ارگان های دولتی، نهادها و… باشد.   نکته:  این بخش را با هم تیمی یا بنیانگذار اشتباه نگیرید.

فعالیت های کلیدی (Key Activities) : این بخش از بوم مدل کسب و کار شامل کلیه فعالیت هایی هستند که شما باید برای پیشبرد یک پروژه و طی کردن مسیر آنها را انجام دهید. مثل تبلیغات، بازاریابی، توسعه محصول و…

منابع کلیدی (Key Resources) : منظور منابعی است که شما در طول مسیر پروژه به آنها نیاز دارید. مثل منابع مالی برای تبلیغات، حقوق کارمندان و…  یا منابع انسانی مثل برنامه نویس،  تیم پشتیبانی، تیم بازاریابی و… یا حتی دفتر کار برای استقرار کارکنان نیز جزء منابع فیزیکی دسته بندی می شوند.

ساختار هزینه ها (Cost Stracture) : در این بخش از بوم مدل کسب و کار شما هزینه های انجام پروژه را باید لیست کنید که عمدتا به دو دسته هزینه های ثابت (هزینه اجاره دفتر، حقوق کارکنان و…) و هزینه های متغیر (هزینه پهنای باند ماهیانه، تبلیغات و…) تقسیم می شود که معمولا هزینه های متغیر بسته به میزان توسعه کسب و کار شما متفاوت است.


دانلود رایگان بوم مدل کسب و کار و نسخه قابل ویرایش آن :