دکتر محسن رنانی و تاثیر جُک های سیاه بر اعتماد بنفس جامعه (ویدیو – فارسی)

دکتر محسن رنانی یکی از اقتصاددانان صاحب نام کشور است. او در این ویدیوی آموزشی بسیار زیبا و آموزنده از تاثیر مخرب تولید و نشر جوک های سیاه (از قبیل جوک های قومیتی، مذهبی و جنسیتی) بر توسعه ملی می گوید و اینکه چطور میتوانیم این مسائل را حل کنیم:

 

جُک های سیاه چه کار میکنند؟

شخصیت ها را ترور میکنند !!

ما یکی از اسطوره های فوتبالمون علی دایی هست، که یک زمانی شروع کردیم تخریبش کنیم. برای او جُک های زیادی ساختیم و پخش کردیم.
اما انگلیس ها این کار رو نکردند. اونها دیوید بکهام رو تعظیم کردند و به او احترام گذاشتند.

حالا بکهام، یکی از منابع درآمد زایی و توریستی برای انگلیسی هاست!

درحالی که بکهام توانایی هاش ۱۰ یا ۱۰۰ برابر علی دایی نیست، ولی درآمدش صدها برابر علی دایی هست. درآمد ارزی که بکهام برای انگلیس میاره، ده ها برابر درآمد ارزی آثار باستانی ماست! چون از کلِ دنیا پیشش میرن که فقط ازش امضا بگیرند.

اما اینها فقط منافع مستقیمش هست. ما وقتی با تولید انبوهِ جُک سیاه شخصیت هارو نشانه میگیریم، در اصل اعتماد بنفس را در جامعه تخریب میکنیم.

دکتر محسن رنانی معتقد است در این جامعه هیچ کس جرات نوآوری ندارد، دیگر کسی حرفِ جدید نمی زند، زنها جرات نمیکنند کاندیدا بشوند، چون میترسند هدف آماجِ شایعات و حاشیه ها و جُک ها قرار بگیرند.

در جمع کسی حرف نمیزنه، انتقاد نمیکنه، عرصه های اجتماعی رو کسی جرات نمیکنه قبول نقش کنه، چون میدونه همه زیر ذره بین گرفتن، تا بهش شلیک کنند. با کوچکترین، با اولین خطا براش دست بگیرند و جُک سازی کنند.

وقتی که شما جرات نکنید در جمع نوآوری کنید، کم کم ریسک پذیری تون هم میاد پایین، چون از شکست و حرف مردم می ترسید! پس در نتیجه میگید ریسک پذیری و کارِ نو کردن مهم نیست، نیازی نیست، همینی که هستیم رو ادامه بدیم بهتره!

به همین دلیل هست که در کشور بنگاه های کاری و اقتصادی نداریم که از شهرها و قومیت های مختلف ایران، دورهم جمع شده باشند و به هم اعتماد کنند و فعالیتی رو ایجاد کنند چون به هم اعتماد ندارند در پَسِ ذهن و ناخودآگاهشون !

بخاطر جُک هایی که ما در مورد قومیت ها ساختیم، در مورد تُرکها، رشتی ها، اصفهانی ها و …

به همین علت کارخانه هامون کوچک هستند، مشارکتهامون کوتاه مدت هستند،  اما چرا در ژاپن به این صورت نیست؟

در این ویدیوی آموزشی بسیار زیبا و آموزنده می بینیم که چطور میتوانیم این مسائل را حل کنیم:


لطفا نظرات خود را در مورد این ویدیوی آموزشی در پایین همین صفحه به ما ارائه کنید:

شما هم مدرس شوید

نظرات کاربران درمورد این آموزش :

 1. بهمن :

  تبریک میگم به مردم جامعه و خودم که شاهد وجود چنین افراد دانا و جسوری در جامعه هستیم که چنین نکته های قابل تاملی رو درک میکنند و هم آنقدر جسارت دارند که نسبت به رفع چنین مشکلاتی راه حلی هم ارایه میدهند .
  بنده یک جوان ۳۰ ساله متولد یک منطقه با اهالی بومی قومی هستم و به غللی همانند این موارد شرایط زندگی در کشور برایم تحمل ناپذیر شد و علاوه بر تلاشهایم برای رفع چنین مشکلاتی متاسفانه قادر به حل نشدم

  امیدوارم دست در دست هم بدهیم و درک بکنیم

  بسیار متشکرم از جناب دکتر

  • ایتوک سنتر
   ایتوک سنتر :

   کاملا درسته دوست عزیز و ماهم از شما سپاسگذاریم.
   ما هم به داشتن کاربران خوب ، دقیق و فهیمی مثل شما افتخار میکنیم و امیدواریم با همکاری دوستانی مثل شما و اساتیدی مثل دکتر رنانی عزیز، کشوری به دور از مشکلات امروز داشته باشیم.
   به این نتیجه رسیدیم که ریشه اغلب مسائل و مشکلات کشور، از آموزش هست و این دلیل اصلی راه اندازی وب سایت ایتوک سنتر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *