وکالت و وکالت بلا عزل در خرید و فروش آپارتمان ، ماشین و زمین

وکالت و وکالت بلا عزل چگونه عقدی است و چطور باطل می‌شود؟
وکیل کیست و موکل به چه کسی می‌گویند؟

وکالت و وکالت بلا غزل عقدی است جایز ، که با مرگ هر یک از طرفین یا استعفای وکیل یا عزل وکیل توسط موکل و یا با جنون وکیل و یا موکل پایان می‌یابد.

🔸 برای مثال اگر کسی به دیگری وکالت دهد که خانه‌ای برای او خریداری نماید به

 کسی که وکالت می‌دهد موکل
 و به کسی که عمل خرید خانه را باید انجام دهد وکیل می‌گویند.

وکالت بلاعزل چگونه عقدی است و چگونه باطل می‌شود؟

وکالت بلاعزل به عقدی گفته می شود که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود قرار می‌دهد این عقد با مرگ هر یک از طرفین یا استعفای وکیل یا عزل وکیل توسط موکل یا با جنون وکیل یا موکل پایان می‌یابد.

قانونگذار در ماده ۶۷۹ قانون مدنی به موضوع وکالت بلاعزل اینگونه اشاره کرده است:
موکل می تواند هر وقت بخواهد وکیل را عزل کند ▫️ مگر اینکه وکالت وکیل یا عدم عزل وکیل در ضمن عقد شرط شده باشد در این حالت موکل دیگر حق عزل وکیل و فسخ وکالت را ندارد به این وضع میگویند وکالت بلا عزل.

حال این پرسش در وکالت و وکالت بلا عزل مطرح می شود که آیا موکل می‌تواند موضوع و کار وکالت داده شده را خودش انجام دهد؟ یا اینکه این عمل فقط باید توسط وکیل انجام گیرد؟

در پاسخ باید گفت که بلاعزل بودن وکیل مانع انجام عمل مورد وکالت توسط خود موکل نخواهد بود.

انجام مورد وکالت به وسیله شخص موکل منع قانونی ندارد و موکل می‌تواند همان کاری را که به دیگری وکالت داده است، خود انجام دهد.

اما باید توجه داشت که اگر فروشنده مالی را به دیگری بفروشد و در ضمن عقد بیع، خریدار وکیل بلاعزل فروشنده برای انتقال رسمی مال مورد معامله به خودش باشد، اما فروشنده که در اینجا موکل است مبادرت به انتقال آن مال به شخص سومی کند، این عمل او جرم و فروش مال غیر محسوب می‌شود.

از این رو، هنگامی که می‌گوییم انجام مورد وکالت به وسیله شخص موکل بلااشکال است، به موضوعاتی بر می‌گردد که با حقوق وکیل در تعارض نباشد.

بیشتر مردم هنگام خرید و فروش ملک و وسایل نقلیه وکالت نامه بلاعزلی بین هم رد و بدل می‌کنند.

یعنی فروشنده پول را کاملا دریافت می‌کند و به خریدار وکالت بلاعزل می‌دهد که مراحل اداری انتقال را انجام داده و از طرف فروشنده به نام خودش سند بزند.

همانطور که گفته شد، وکالت بلاعزل نیز با فوت یا جنون  طرفین فسخ می‌شود. ▫️در این حالت خریدار دیگر مالی را که خریده است نمی‌تواند به نام خود سند بزند و باید وراث متوفی برای انتقال و امضای سند رسمی اقدام کنند که این فرایند مسلما وقت‌گیر و دارای مشکلات مختلفی است. بنابراین در این موارد، حتما باید نسبت به انتقال رسمی مال مورد نظر در سریع ترین زمان ممکن اقدام شود.

با اینکه وکالت و وکالت بلا غزل ، محاسن زیادی دارد اما پیامدها و مشکلاتی هم دارد.

با امضای یک وکالت نامه رسمی بلاعزل، ناخواسته افراد، تمام دارایی و اموال خود را از دست می‌دهند.

مردم باید در وکالت و وکالت بلا عزل دقت لازم را داشته باشند، چرا که بعضی از افراد از طریق همین وکالت اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

 

شما هم مدرس شوید

علی صادقی مرشت

وکیل پایه یک دادگستری به شماره پروانه ٢٨٠٨٣ با بیش از 40 سال سابقه حقوقی و تدریس. مشاور حقوقی کسب وکار، خانواده، بازرگانی و امور قراردادها. پاسخگوی سوالات حقوقی شما در پایین مطالبم در سایت ایتوک سنتر هستم و درصورت نیاز به هماهنگی تلفنی مشاوره حضوری : 09127340787

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *