تحریم و راهکارهای رفع تحریم و دور زدن تحریم ها در تجارت صادراتی ایران

تحریم و دور زدن تحریم ها در تجارت صادراتی ایران خیلی موضوع مهمی است و خیلی وقتها صحبت از این است که با وجود تحریم های خیلی زیادی که بانک های ما در ایران هستند ایا میشود تجارت کرد یا نه؟ دغدغه و نگرانی شما قابل درک است . اما تعریف امروز و روند کار امروز را ببینید.

امروز افراد خیلی زیادی در این بازار در حال فعالیت هستند و واردات می کنند و صادرات می کنند و این افراد با وجود این که هیچ خدماتی از بانک های ما در ایران نمی گیرند، پیش می روند.

پس ببینید ایا راه حلی وجود داشته و قطعا دارد که این افراد در این مسیر کار می کنند. حالا من راه حل را می خواهم یک مقدار باز کنم یعنی ما بدون بانک و خدمات بانکی در ایران می توانیم کار صادرات انجام دهیم. حالا این خدمات بانکی چیست و این کاریی که ما دنبالش هستیم چیست؟

تحریم و راهکارهای رفع تحریم و دور زدن تحریم ها در تجارت صادراتی ایران

مثال بزنم. فرض کنید من میخواهم پولی را در ایران جابجا کنم و صاحب عابربانک یا حساب بانکی در ان بانک نیستم ، مثلا به کسی بگویم فلانی من کارت بانکی ندارم، تو کارت بانکی داری؟ می گوید آره! ، من می گویم خیلی خوب پول بزنند به حساب تو بعد تو این پول را به من بده. ایا این امکان پذیر هست؟ یعنی من حتی کارت عابر بانک معمولی در ایران ندارم اما پولم را جابجا می کنم.

حالا راهکارهای رفع تحریم چیست و در بازار صادرات چطور اتفاق می افتد ؟

برای دور زدن تحریم ها افرادی هستند به اسم صراف. این ها شرکت هایی و حساب هایی در خارج از ایران دارند و این شرکت ها و حساب هایی که خارج از ایران است حالا ممکن است متعلق به خود صراف باشد ، ممکن است متعلق به یک دوست، شریک یا کسی خارج از ایران فعالیت میکند و تابعیت ایرانی هم حتی ندارد. در مناطق ازاد اکثرا این حساب ها و شرکت ها و هر مقدار پول کمی که باشد می توانیم به این حساب ها حواله کنیم. مثلا حالا تا سقف ده میلیون دلار معمولا مشکلی ندارند چون اگر بخواهیم حساب کنیم که در مبالغ خیلی بزرگ، معاملات خیلی بزرگ که مربوط به ما نمی شود، معمولا به محصولات نفتی و محصولات پتروشیمی و قراردادهای خیلی خاص می شود یعنی حتی اگر شما سنگ اهن و سیمان هم بخواهید از ایران صادر کنید معمولا قراردادتان بالاتر از ده میلیون دلار نمی شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

در نهایت این صرافی ها با شرایطی که دارند امکان این را فراهم کردند که از طریق ان شرکت ها شما پولی که لازم دارید بزنید به آن حساب .. پس در شرایطی که من نمی توانم در تحریم های بانکی پول به حساب بانک های ایران بزنم، ولی پول میتوانیم به حساب های ایران دریافت کنیم. یعنی مشتری شما می گویید مثلا من شرکت دارم در عمان ، من شرکتم هست در امارات، نمی گوید که برای صراف است ، شرکت من هست در هنگ کنگ و شما مبلغ را بزنید به حساب شرکت من در هنگ کنگ، چون نمی توانید از طریق بانک های ایران پول دریافت کنید .

خب برایش یک می زنید مشتری پول را به آن حساب می زند و رسید انتقال وجه یا اصطلاحا تِلِکس ریلیز به حساب شما به ان حسابی که معرفی کردید به شما رسید را می دهد. شما رسید را می گیرید و به صراف ارائه می کنید. صراف بعد از بررسی کردن حساب و تایید ان حساب، به شما می گوید بله پول به حساب من امده و به حساب ان شرکتی که خارج از ایران دارم پول دریافت کردم.

خب حالا صراف چکار میکند؟ یکی از راهکارهای رفع تحریم این است که صراف متعاقبا کسانی که قصد واردات کالا دارند این پولی را که امده به حسابش را به آنها می فروشد و در قبالش از ان افراد ریال در ایران می گیرد  ، یعنی مثلا می گوید اقا من در حساب صد هزار دلار می خواهم اگه داری بردار اگر داری خب بده به من! 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

یک تاجر ایرانی که قصد واردات دارد و این پول را به ان تاجر ایرانی می فروشد و پولش را در ایران می گیرد و حالا این پول را با یک نرخ تفاوتی که حالا سود خودش است، الباقی را به حساب شما می زند. و چون این روند خیلی تکرار می شود و سیکلش مداوم است ، و کار مداوم صراف همین هست هیچ وقت ما در این بحث توقف خاصی نمی کنیم یعنی همیشه صراف ها پولشان در بازار خرج می شود. و فروخته می شود و ریالش را همیشه دارند و بماند که صراف ها اکثرا سرمایه خوبی دارند.

پس در شرایط تحریم و شرایط صادراتی راهکارهای رفع تحریم که امروز وجود دارد اینکه ما اگر بانک های ایران تحریم هستند در مواردی مثل اینکه من میخواهم معاملات نفتی بزرگ کنم و رقم های بزرگ میخواهم به داخل ایران بیاورم، مشکل دارم وگرنه در معاملات خارجی و صادراتی این مشکل مطرح نیست. چون حجم معاملات زیر ده میلیون دلار است، ده میلیون دلار عدد بزرگی است، زیر ده میلیون دلار است ، مثلا شما صدهزار دلار ، بیست هزار دلار، ده هزار دلار، پنجاه هزار دلار می خواهید پول دریافت کنید. قرار نیست که در روز اول بیایید و صد میلیون دلار پول در بیاورید ، اصلا چنین اتفاقی نمی افتد. خیلی معاملات سنگین خاصی باید باشد که عددهایش بالای ده میلیون دلار باشد ، یعنی کسی بخواهد قرارداد ده میلیون دلاری هم ببندد باید ده میلیون دلار را یکجا نمی گیرد در چند پارت می گیرد، پس اینها همه امکان پذیر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

 پس شما این پول را در ان بانک دریافت می کنید و اسناد و مدارک آن را هم در ان بانک خود ان صراف درست می کند و هیچ مشکلی در این بحث نمی کند و اکثرا هم اصطلاحا حساب های آبشُر است ، آبشُر اکانت یعنی حساب های منطقه ازاد است . حالا این جزییات را نمی خواهم وارد شوم چون انتقالات پولی و اینکه خودمان چطور می توانیم صاحب حساب های بانکی باشیم و بحث اینها بحث سنگینی است که در ابتدای تجارت مطرح نیست و دوستانی که مجموعه خیلی بزرگ دارند مثلا مجموعه فولادی هست ، یک مجموعه سیمان بزرگی هست و معاملات سالانه آن خیلی زیاد است مثلا بالای چند صد میلیون دلار دارد آنها را ما خودمان به انها شرایطی فراهم می کنیم که صاحب حساب و صاحب شرایط نقل و انتقال پولی شوند و در ضمن پول و اختیار پولی انها دست خودشان باشند که به مشکل نخورند.

پس این افراد هم این امکانات و راهکارهای رفع تحریم برایشان فراهم می شود و براساس همین شرایط می توانند کارهایشان را پیش ببرند و پروژه کاریشان را بگیرند. دغدغه اینکه ما در تحریم های بانکی نمی توانیم صادرات کنیم دغدغه نابجایی است ، به این اصل هم که همین الان دوستانی که کاری می کنند خودشان می دانند دریافت می کنند، بعله صورت هزینه آن افزایش پیدا کرده ولی مزیت آن در این است که قیمت ارز هم افزایش پیدا کرده و این قیمت ارز مزیت های صادراتی را رونق داده و موثر شده و میتوانیم از این مزیتها استفاده کنیم.

امیدوارم که موفق و پیروز باشید ، دوستتان دارم و برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان صادراتی ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید:

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

2 thoughts on “تحریم و راهکارهای رفع تحریم و دور زدن تحریم ها در تجارت صادراتی ایران

  1. زهرا فضلی :

    والا هرروز باید روش های جدیدی برای دور زدن تحریم ها پیدا کنیم با این وضعی که کشور داره و مدام تحریم میشیم

  2. حسن محبی :

    ما اتفاقا همین مشکل رو در صادراتمون داشتیم که نمیدونستیم چطوری پول جنسی که فروختیم رو به ایران برگردونیم.
    مطلبتون در مورد تحریم ها خیلی مفید بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *