تعرفه گمرکی و نحوه محاسبه تعرفه گمرکی و هزینه های مربوط

تعرفه گمرکی و نحوه محاسبه تعرفه گمرکی و هزینه های مربوط به آن موضوع بسیار مهمی است که امروز درمورد آن با شما صحبت می کنیم.

ببینید یک تاجر برای اینکه ضرر نکند و متضرر نشود قبل از اینکه کالایش وارد گمرک شود باید بداند هزینه های گمرکی کالا چقدر است. یا اصلا شامل چه مواردی میشود چه چیزهایی را در بر می گیرد.

در این آموزش  تعرفه گمرکی و نحوه محاسبه تعرفه گمرکی ، حقوق و عوارض گمرکی هزینه های مربوط به آن و درمواقعی دستور محاسبه انها را که امکانش هست را برای شما توضیح می دهم.

تعرفه گمرکی و نحوه محاسبه تعرفه گمرکی و هزینه های مربوط

برای شروع بد نیست مثلا بدانید که چطور حقوق گمرکی محاسبه می شود، برای محاسبه حقوق گمرکی ما تعرفه گمرکی و نرخ تعرفه را ضربدر نرخ ارز می کنیم ضربدر ارزش سی آی اف می کنیم.

حالا این سی آی اف، ارزش سی آی اف چیست باید توضیح دهم که در مورد ان باید اینجور گفت که کرایه ای هست از مبدا تا ایران ، این هزینه را باید پرداخت کنید .‌

کالایی که وارد می کنید ، در واقع قطعا بین راه ان را بیمه می کنید حالا میخواهید با کامیون این را بیاورید ، حالا با کشتی بیاید برای اینکه امنیت داشته باشد، آن را حتما بیمه می کنید و یک مبلغ دیگه هست که آن قیمت کالا در مبدا هست .

پس ببینید مجموع این موارد، کرایه مبدا تا ایران، در واقع ان بیمه بین راهی و قیمت کالا در مبدا همه اینها ارزش سی آی اف را برای شما مشخص می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

علاوه بر آن ، یک تاجر برای اینکه عملیات گمرکی ان را انجام دهد، هزینه دیگری را به نام هزینه های گمرکی پرداخت می کند. ببینید این هزینه گمرکی با حقوق گمرکی فرق دارد .

هزینه های گمرکی چیست؟

شما مثلا فرض کنید می ایید کالا را انبار می زنید ، یک هزینه انبارداری هست ، یا مثلا فرض کنید که محض بارچینی هست، وقتی جنستان وارد گمرک می شود، باید بارچینی شود یا اصطلاحا استافینگ بشود این استافینگ هم خودش چندین موارد هست حالا اینجا نیازی نیست که توضیح بدهیم فقط بدانید که برای هزینه های گمرکی مواردی مثل انبارداری، بارچینی، باربری ، تخلیه یا مثلا مواردی مثل کارشناسی و حتی بدرقه کالا اینها در مواقع مشمول هزینه های گمرکی هستند‌. شما فرض کنید میخواهید هزینه انبارداری را محاسبه کنید ، هزینه انبارداری به چه شکل انجام می شود؟

می آیید آن کالایی که دارید را وزن ناخالص کالا را بدست می اورید ، یعنی کالای شما ، قطعا شما وقتی میخواهید کالا را بفرستید ، آن را داخل کارتنی قرار می دهید یا داخل جعبه ای قرار می دهید ، پس این وزن خود کالای شما و وزن ان جعبه و کارتنی که هست اینها با هم دیگر وزن ناخالص می شود.

وزن ناخالص را ضربدر نرخ انبارداری می کنید ضربدر ان مدت زمانی که کالای شما در ان انبار می ماند ، پس از حاصل ضرب این سه تا پارمتری که گفتم، هزینه انبارداری محاسبه می شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

علاوه بر ان ممکن است شما اصلا کالایتان به شکلی باشد که نیاز به انبار خاصی باشد، نوع انبار هم برای شما مهم است. پس اگر این موارد هم بود یک هزینه دیگری هم بابت ان هزینه انباری که مدنظر شما هست باید پرداخت کنید .

خب. اما نکته دیگر این است که هزینه های گمرکی‌ باید بدانید با سود بازرگانی فرق دارد. ببینید هزینه های گمرکی و سود بازرگانی این دو مورد مشمول حقوق ورودی کالا هستند. بعبارتی اگر من بخواهم توضیح دهم حقوق ورودی کالا، اولا حقوق ورودی کالا چی هست؟‌ در واقع ما به ان کالاهایی می گوییم که قطعا دارند وارد می شوند ، یعنی جزو واردات قطعی کالا هستند.

حالا حقوق ورودی کالا شامل چه مواردی می شود؟ شامل حقوق گمرکی میشود، سود بازرگانی می شود ، هزینه های گمرکی هست، حتی مواردی مثل مالیات بر ارزش افزوده، یا اگر مثلا فرض کنید که در مورد هلال احمر یک سری عوارض از ان عوارض هلال احمر، اینها را شما پرداخت می کنید و پرداختی و مجموع همه این پرداختی هایی که گفتیم ، بعنوان حقوق ورودی کالا برای شما در واقع در نظر گرفته می شود .‌

نکته پایانی این است که در مورد صادرات ، تعرفه گمرکی معمولا تعلق نمی گیرد. و کالای صادراتی در واقع حدود ۷۵ درصد از هزینه های باربری، تخلیه، بارگیری انبارداری از این موارد در واقع معاف هستند .

ارزوی توفیق و سلامتی برای همه شما دارم، خدانگهدار همه شما و برای راهنمایی بیشتر در زمینه های صادرات از مشاوران ما راهنمایی رایگان بگیرید:

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

One thought on “تعرفه گمرکی و نحوه محاسبه تعرفه گمرکی و هزینه های مربوط

  1. مهرداد اسحاقی :

    سلام و ممنون بابت این آموزش خوبتون. من همیشه دنبال تجارت بودم ولی می ترسیدم و حالا خیلی امیدوار شدم با راهنمایی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *