پیتر دراکر پدر علم مدیریت نوین و معرفی ۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان (پادکست)

پیتر دراکر یکی از برجسته‌ترین نویسندگان عصر حاضر در حوزه مدیریت است و نوشته‌های او در حوزه مدیریت باعث شناخته شدن او شده است. در این آموزش صوتی، پدر علم مدیریت نوین، ۱۰ رمز موفقیت کارآفرینان را عنوان می‌کند.

 

پادکست اول پیتر دراکر

در تمام آموزش‌ها، تاکید وی بیشتر روی مسئله روابط انسانی در مدیریت است و دیدگاه‌های او در مورد مدیریت در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفته، که در پادکست زیر آورده شده است:

پیتر دراکر “پدر علم مدیریت نوین” تئوری مدیریت را به یک شاخه جدی تبدیل کرد. او در طول زندگی حرفه‌ای خود که تقریبا به ۷۰ سال می‌رسید، انقلابی را در شیوه‌های نوین کسب و کار به وجود آورد که تحولات دور از دسترسی همچون غیرمتمرکزسازی، خصوصی‌سازی و توانمندسازی را تحت تاثیر قرار می‌داد.

پیتر دراکر جزو اولین افرادی بود که در مورد ظهور جامعه اطلاعاتی سخنرانی کرد، و در سال ۱۹۵۹ اصطلاح ” دانش ورزان” را ابداع نمود.
سبک وی در ساده‌گویی و استفاده از زبان ساده برای بیان استراتژی‌های پیچیده کسب و کار،  از سوی مدیران کسب و کار و نهادهای اجتماعی در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفت.
تاثیر نظرات و دیدگاه‌های وی هر روز در تعداد بیشماری از کسب و کارها و تصمیم‌گیری‌های سیاسی در تمام جهان احساس می‌شود.

او می‌گوید: “تنها یک هدف باارزش تعریف‌شده برای هر بنگاهی وجود دارد. یعنی ایجاد مشتری و این‌که بازارها را کسانی به وجود آورده‌اند که بنگاه‌های اقتصادی را اداره می‌کنند.”

به گفته پیتر دراکر خواسته و هدف یک بنگاه، رضایت مشتریان است، اما این خواسته تا هنگامی که آن را به مرحله اجرا در آورند، به‌صورت یک خواسته بالقوه باقی خواهد ماند. تنها در آن هنگام است که ما مصرف‌کنندگانی خواهیم داشت و بازار به وجود خواهد آمد.
بنابراین وظایف مدیران، از تدارک نیروی کار و منابع تولید، به تولید محصول و از توسعه بازارها، به فروش محصول در این بازارها، تغییر پیدا می‌کند. این یعنی همان مفهوم بازاریابی.

پادکست دوم پیتر دراکر

این بُعد مدیریتی است که به بنگاه‌های اقتصادی، قدرت و استحکام می‌بخشد.

توصیه‌های پیتر دراکر پدر علم مدیریت نوین در این باره را می‌توانید در پادکست صوتی زیر بشنوید: