پالایش یکم از اولین روز هفته آینده بازگشایی و معامله خواهد شد

پالایش یکم یا همان صندوق پالایش یکم بورس از اولین روز هفته آتی بازگشایی مجدد و معامله خواهد شد.

طبق اعلام سازمان بورس و اوراق بهادار از شنبه نماد پالایش یکم در بازار مورد معامله قرار خواهد گرفت:

پالایش یکم از اولین روز هفته آینده بازگشایی و معامله خواهد شد

از روز شنبه صندوق پالایشی یکم در پرتفوی تمام سرمایه‌گذارانی که کد بورسی فعال دارند، قرار گرفته و قابل معامله خواهد شد.

مدیر امور ناشران شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: روز چهارشنبه تخصیص واحد‌های صندوق پالایشی یکم به دارندگان اعلامی از طرف صندوق انجام شد و از روز شنبه (۱۷ آبان ماه) در درگاه یکپارچه ذی‌نفعان به آدرس: ddn.csdiran.com (با پیش شرط سجامی بودن دارندگان) قابل مشاهده خواهد بود. همچنین در صورت تعیین کارگزار ناظر توسط کارگزاری منتخب، دارایی سهامداران در پرتفوی آنلاین نیز قابل مشاهده است.

مریم شاه‌حسینی تاکید کرد:‌ شرکت سپرده‌گذاری مرکزی بورس می‌توانست طی روز‌های مختلف و بر اساس طبقه‌بندی‌های موجود اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهد اما به دلیل جلوگیری از اجحاف در حقوق افرادی که مالکیت این دارایی را بر عهده دارند، این مهم را به صورت یکپارچه در روز چهارشنبه عملیاتی کرد.

صندوق یالایش یکم یا همان دارا دوم ، پس از استقبالی که از اولین صندوق ETF دولتی از سوی سرمایه گذاران بازار سرمایه صورت گرفت دولت اقدام به عرضه دومین صندوق سرمایه گذاری خود با نماد پالایشی یکم کرد . این صندوق شامل سهام اضافی دولت در شرکت های پالایشی و پتروشیمی ( نمادهای شتران ، شپنا ، شبندر و شبریز ) می باشد .

از جمله ویژگی های این صندوق تخفیف ۳۰ درصدی ، معافیت از مالیات ، عدم وجود محدودیت سنی در خرید سهام آن سقف خرید ۵ میلیون تومانی بوده ، همچنین حداکثر حجم سهام قابل خرید از این صندوق در مجموع با صندوق دارا یکم برابر با ۵۰۰ سهم بوده و به این معنا است که کسانی که موفق به خرید سهام صندوق دارا یکم نشده اند مجاز به خرید ۵۰۰ سهم از صندوق دارا دوم هستند .