وظایف عوامل تولید فیلم سینمایی و تلویزیونی چیست؟

وظایف عوامل تولید فیلم سینمایی و تلویزیونی یکی از مواردی است که کمتر به آن پرداخته شده است. این موضوع شاید برای اهالی رسانه و سینما موضوعی عادی باشد که وظایف عوامل تولید فیلم سینمایی و تلویزیونی چیست. چون بصورت اجرایی مدام در حال اجرای مسئولیت‌های خود هستند و شاید کمتر به این موضوع توجه داشته باشند.

بررسی وظایف عوامل تولید فیلم

در این آموزش بصورت مختصر به معرفی وظایف عوامل تولید فیلم سینمایی و تلویزیونی می‌پردازیم و تلاش می‌کنیم تا شما را کمی با این موارد آشنا کنیم:

تهیه‌کننده(Producer)

بجز کار خلاقانه کارگردان، مسئولیت ساخت فیلم را برای تمام امور از جمله جذب سرمایه، استخدام اعضا اصلی، و برنامه‌ریزی برای پخش فیلم توسط این تهیه‌کننده انجام می‌شود.

وظایف عوامل تولید فیلم تهیه‌کننده

وظایف عوامل تولید فیلم تهیه‌کننده

تهیه‌کننده اصلی(Producer)

انواع مختلفی از تهیه‌کننده‌ها در تلویزیون و سینما وجود دارد که در این آموزش تعدادی از آنها را به شما معرفی می‌کنیم. اما توجه داشته باشید که وظیفه تهیه‌کننده بین تولیدات تجاری و غیر تجاری متفاوت است.

به طور کلی وظیفه تهیه‌کننده تبدیل ایده‌های نو و بدیع، به مفهومی سودمند، تجاری و قابل فروش است. تهیه‌کننده باتجربه‌ای که در شناخت سینما و تلویزیون دارد، برگشت مالی تولید را برای تلویزیون و سینما تضمین می‌کند و تمام مراحل تولید که شامل بودجه و فهرست کارهای اجرایی است را مدیریت می‌کند.

اگرچه مدیران تولید با بسیاری از این کارها در استودیو سر و کار دارند، اما بعضی از تهیه‌کنندگان تا موقعی که بسیاری از کارهای دیگر را مدیران اجرایی(که به صورت وسیع، مسئول تولید برای دیگر افراد هستند) انجام  می‌دهند، مستقیما درگیر کارهای اجرایی تولید می‌شوند.

تهیه‌کننده وابسته(Associate Producer)

تهیه‌کننده‌ای که مسئولیت فعالیت‌های خلاقانه و بازرگانی را برعهده دارد و معمولا با فعالیت‌های پس از تولید و بخش فروش رابطه تنگاتنگ دارد.

تهیه‌کننده شریک(Co-Producer)

تهیه‌کننده‌ای که در تولید فیلم و مسئولیت‌های اجرایی مربوط به آن، شراکت مساوی دارد.

تهیه‌کننده اجرایی(Executive Producer)

تهیه‌کننده‌ای که در فرایند تکنیکی فیلم نقشی ندارد، ولی معمولا به امور بازرگانی و قانونی می‌پردازد.

تهیه‌کننده همکار(Line-Producer)

تهیه‌کننده‌ای که مدیریت کلیه اشخاص و مسائل را در طول فیلم‌برداری برعهده دارد.

مدیر تولید(Production Manager)

نخستین جانشین تهیه‌کننده تلویزیونی است و به همین دلیل کار کنترل تمامی افراد تیم سازنده را بر عهده دارد. کار استخدام و کنترل روزانه چگونگی وسایل صحنه برای هر تیم نیز از وظایف مدیر تولید می‌باشد. و همچنین تا پیش از کنترل کامل و صدور دستور او، کار تولید یا فیلم‌برداری آغاز نمی‌شود.

مدیر تدارکات(Supply Manager)

فردی است که وظایف مربوط به خرید اجناس، وسایل و لوازم برنامه و همچنین کارهای مربوط به کرایه یا اجاره کردن تجهیزات و فضاهای مورد نیاز برنامه در حد مختصر را بر عهده دارد.

تصویربردار(Camera Operator)

او هدایت دوربین فیلم‌برداری یا تصویربرداری را بر عهده دارد. بسیاری از تنظیمات دوربین مثل تغییر موقعیت یا فوکوس نمودن تصویر باید در واکنش به حرکت، موضوعات و یا دستورات کارگردان ساخته شوند. دستورات کارگردان به تصویربرداری که در داخل استودیو است، از طریق سیستم Intercom که هدفون به آن سیستم متصل است رسانده می‌شود. تصویربردار باید به آرامی، نرمی و با شهامت حرکت دوربین را کنترل نماید.

وظیفه تصویربردار

وظیفه تصویربردار

 

کارگردان فنی یا تکنیکی(TD)

کارگردان فنی با یک میز سوییچر در طول کار با چند دوربین در اتاق فرمان کار می‌کند. سوییچر وسیله‌ای است که کار تدوین را در کار با چند دوربین انجام می‌دهد. او با دستور کارگردان، کلیدهای میز را فشار می‌دهد تا تصاویر تلویزیونی را از یک دوربین یا یک VTR به دیگر منابع تصویری تغییر دهد. در بعضی کارهای تلویزیونی، کارگردان فنی بر کل کار تکنیکی که شامل تکرار دستورات کارگردان به تصویربرداران که همزمان با انجام عمل سوییچ انجام می‌شود نظارت می‌کند.

 نورپرداز (Lighting Director)

در تولید برنامه‌های ویدئویی، وظایف تصویربردار و نورپرداز متفاوت و از هم جدا است. مسئول نور یا نورپرداز میزان و اندازه نور در استودیو یا لوکیشن را بر اساس آنچه که کارگردان می‌خواهد تعیین و تنظیم می‌کند. مسئول نورپردازی بر کار گروه نورپردازی و بر نحوه آویختن و تنظیم وسایل مختلف نور نظارت می‌کند.

صحبت آخر

اگر قصد دارید تا وارد فضا تلویزیون و سینما شوید، در این زمینه یک تازه‌کار به حساب می‌آیید، حتما قبل از هر اقدامی سعی کنید با وظایف عوامل تولید فیلم آشنا شوید تا در شروع کارتان، بدانید که با هر فردی که در پشت صحنه فیلم حضور دارد، چگونه باید برخورد کنید. این کار سبب می‌شود تا رفتار حرفه‌ای‌تری با همکاران خود داشته باشید.

لطفا نظرات خود را در این مورد برای افراد تازه کار در قسمت دیدگاه در میان بگذارید: