نمایشگاه الکامپ را بیشتر بشناسید

امتیاز 3.00 ( 2 رای )

آیا می دانید الکامپ چیست؟ هرساله چند نفر از این نمایشگاه بازدید می­کنند؟ تا چه حدی این نمایشگاه مفید و کارآمد است؟ از چه سالی شروع به فعالیت کرده است؟
در ادامه به تمام سوالات پاسخ می دهیم.

 

الکامپ چیست؟

نمایشگاه الکامپ یک نمایشگاه بین المللی الکترونیک، رایانه و تجارت الکترونیک است که هر ساله در شهر تهران برگزار می شود و افراد زیادی از این نمایشگاه بازدید می کنند.

 

الکامپ

 

الکامپ، پربازدیدترین نمایشگاه

هرساله در کشور ایران حدود ۵۰ نمایشگاه تخصصی برگزار می شود که نمایشگاه الکامپ جز پربازدیدترین نمایشگاه تخصصی در ایران محسوب می شود و هرساله افراد زیادی از داخل و خارج کشور را به خود جذب می کند.

 

نمایشگاه بین المللی رایانه، برق، الکترونیک و ارتباطات

این نمایشگاه از سال ۱۳۶۹ با نام نمایشگاه بین المللی رایانه، برق، الکترونیک و ارتباطات در تهران برگزار می­شد در ابتدا این نمایشگاه هر دو سال یکبار برگزار می شد اما از سال ۱۳۷۹ باتوجه به استقبال زیاد از این نمایشگاه هرسال یکبار برگزار می شود.

 

تغییرنام نمایشگاه به الکامپ

از سال ۱۳۷۷ نمایشگاه برق به صورت مجزا و تخصصی برگزار شد. از آن سال به بعد کلمه برق و ارتباطات از نمایشگاه بین المللی رایانه، برق، الکترونیک و ارتباطات حذف شد و نام این نمایشگاه به الکامپ تغییر پیدا کرد.

 

متراژ نمایشگاه الکامپ در سال های مختلف

 در سال ۱۳۷۷ نمایشگاه الکامپ ۱۷ هزار و ۹۰۰ مترمربع فضا داشته و در سال ۱۳۸۲ وسعت نمایشگاه نسبت به سال ۱۳۷۷ افزایش پیدا کرد، به نحوی که این نمایشگاه متراژی بالغ بر سی هزار و ۳۳۶ مترمربع را دارا بود؛ همچنین در سال ۹۰ دارای متراژی بالغ بر ۷۵ هزار مترمربع بود.

نمودار افزایش بنا الکامپ

 

تعداد شرکت های حاضر در نمایشگاه الکامپ

در سال ۱۳۷۷ نمایشگاه الکامپ شاهد حضور ۳۹۰ شرکت بود، که حدود ۷۰ شرکت خارجی بوده و همچنین در سال ۱۳۸۲ این نمایشگاه شاهد حضور ۴۳۰ شرکت بود که در این سال نیز ۳۳ شرکت خارجی و ۶۰۰ شرکت داخلی حضور داشتند.

اما نمایشگاه الکامپ در سال ۱۳۹۰ پیش رفت چشم گیری را دارا بود، به نحوی که کشورهای بسیاری از قبیل چین، تایوان، اندونزی، فرانسه، نروژ، ژاپن، کره جنوبی، هلند، ایتالیا، سنگاپور، آلمان، سوئیس، کانادا، هند و روسیه درنمایشگاه الکامپ تهران حضور داشتند.

 

شرکت کننده های الکامپ

 

تعداد دوره های برگزاری الکامپ

نمایشگاه الکامپ از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۹ در بیست و چهار دوره برگزار شد. به صورتی که این نمایشگاه به عنوان یکی از پربازدید‌ترین نمایشگاه‌های تکنولوژی محسوب می شود.

 

دوره هیجدهم

 متاسفانه دراین دوره نمایشگاه پیشرفتی نداشته و شرکت های مطرح مانند سامسونگ، ال جی، سونی، ایسوس، لنوو، ام اس آی، هواوی و غیره در این نمایشگاه شرکت نکردند. درواقع گرانی غرفه ها موجب شد تا شرکت های مطرح در این نمایشگاه حضور پیدا نکنند.

 

دوره نوزدهم

در این دوره ۴۶۰ شرکت داخلی و ۶۰ شرکت خارجی از کشورهای گوناگون جهان حضور داشتند. از بارزترین هدف برگزاری این نمایشگاه، رونق به کسب و کار بخش خصوصی و بازگشت دوباره شرکت‌های خارجی به ایران می توان اشاره نمود. قابل ذکر است که این دوره با شعار زندگی هوشمند آغاز به کار کرد.

 

دوره بیست و دوم

در این دوره به شرکت های نوپا بیشتر اهمیت داده شد، به صورتی که در دوره قبل یک سوم از سالن به شرکت‌های نوپا اختصاص داده شد اما در این دوره شاهد تقاضای ۵۵۰ شرکت نوپا بود که منجر به حضور این شرکت ها در کل نمایشگاه شد.

 

دوره بیست وچهارم

در این دوره به ‌منظور کاهش زمان برای خرید بلیت و جلوگیری از ازدحام جمعیت مقابل درب‌های ورودی نمایشگاه، تمهیدات جدیدی در نظر گرفته شد تا مراجعه­ کنندگان با ثبت‌نام در وب‌سایت iran-elecomp، بلیت خود را خریداری کرده و با ارائه کارت ورود روی موبایل یا نسخه‌ پرینت، بدون صف وارد نمایشگاه می‌شدند. 

 

الکامپ دوره بیست و پنجم

شعار “آینده بهتر” محور اصلی فعالیت های این دوره قرار­ گرفته است. این نمایشگاه از تاریخ ۲۷ الی ۳۰ تیر ۱۳۹۸ از ساعت ده صبح الی شش بعدازظهر در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار میشود.

هدف اصلی این نمایشگاه اشتغال زایی وکاریابی برای دانش‌ آموختگان فناوری اطلاعات و ارتباطات است. در این نمایشگاه ۶ سالن به بخش استارت آپ‌ها اختصاص داده شده است که نسبت به دوره بیست و چهارم پیشرفت چشم گیری را دارا بوده است و موضوعاتی چون فناوری‌های روز نظیر، بیگ‌دیتا و بلاک‌چین مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

با برگزاری هرچه باشکوه‌تر بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ و حضور موثر تمامی فعالان این حوزه موجبات پیشرفت صنعت و سربلندی کشور را فراهم سازیم.

 

 

نتیجه گیری

نمایشگاه الکامپ جزو پربازدید ترین نمایشگاه تخصصی است که از سال ۱۳۶۹ تا کنون در بیست و پنج دوره برگزار شده و در هر دوره از پیشرفت چشم گیری بهرمند بوده است. به نحوی که درسال های اخیر عرصه‌ای برای فعالیت شرکت های نوپا شده و اهمیت ویژه­­­‌ای به آن ها داده است. هم چنین موجب اشتغال زایی و کاریابی برای دانش آموختگان شده است.

شما الکامپ را چطور بیان میکنید؟ لطفا نظرات خود را برای ما بفرستید…