۸ نکته مهم در نمایشنامه رادیویی کودکان

در برنامه‌های رادیویی، نوشتن نمایشنامه رادیویی کودکان می‌تواند سخت و دشوار باشد. موضوع اصلی این است که آن‌ها برای شنیدن شایعات مشهور بسیار کوچک هستند(مگر آنکه دوستدار کودک باشد اما متاسفانه اینطور نیست) و همینطور برای شنیدن نمایش‌های نوزادان مانند خیابان سمسم بسیار بزرگ هستند. در این میان حق با آن‌ها است، می خواهند بزرگ باشند اما نیستند.
این مطلب به شما کمک می‌کند تا یک نمایشنامه رادیویی کودکان را بنویسید.

نکات مهم نمایشنامه رادیویی کودکان

۱) ازکودکان کمک بگیرید

نمایشنامه رادیویی کودکان

نمایشنامه رادیویی کودکان

تحقیقات به تنهایی کمکی نخواهند کرد، به این دلیل که پژوهش و جستجو با روبرو شدن با خود کودک متفاوت است.
رایج‌ترین شباهت‌ها را دربین بچه‌های ۵ تا ۱۲ سال پیدا کنید و با آن‌ها روبرو شوید. همه کودکان در این رنج سنی برای یک موضوع مشخص سازش نخواهند داشت اما احتمال اینکه چیزی بین بچه‌ها مشترک باشد وجود خواهد داشت.

۲) آهنگ تنظیم کنید

تنظیم آهنگ، کار با کودکان را برای ما بسیار آسان خواهد کرد، بخاطر اینکه شما می‌توانید لابه لای آهنگ طنزهای کوتاه بکار ببرید، به عنوان مثال اگر قرار بود “تبریک عید مبارک” داشته باشید، شما باید چیزی شبیه این را انجام دهید “ما قرار است تبریک عید مبارک را بازی کنیم بخاطر اینکه عید نزدیک است و من قطعا امیدوارم همه شنونده‌ها عید شادی را داشته باشند.”

آهنگ تنظیم کنید

آهنگ تنظیم کنید

۳) رقابت داشته باشید و اجازه دهید کودکان آهنگ‌ها را درخواست دهند

رقابت‌های جذاب با جایزه‌هایی مانند عروسک‌های کلاه قرمزی، جناب خان و یا کارت‌های هدیه معروف‌ترین فروشگاه‌های اسباب بازی را داشته باشید. سوال‌ها باید منصفانه و آسان باشد اما نه آنقدر که بچه‌ها حتی در مورد آن فکر هم نکنند. و همچنین بخاطر داشته باشید که کودکان سوالاتی را که از قبل می‌دانند را نخواهند پذیرفت. به آن‌ها اجازه انتخاب آهنگ برای پخش دهید و مطمئن شوید که به آن‌ها آهنگ‌های مناسب سنشان را برای درخواست پیشنهاد می‌دهید.

۴) در مورد علاقه‌شان صحبت کنید

درمورد سایر اطلاعات رسانه‌های دوستدار کودک برخی دختران و پسران ما بین سن ۵ تا ۱۲ سال بطور نمونه مانند عمو پورنگ، عمو مهربان، خاله سارا و… صحبت کنید. و همچنین پسرها ممکن است دوست داشته باشند مطلبی درمورد فوتبالیست‌ها، لاک‌پشت‌های نینجا و … را بشنوند.

در مورد علاقه‌شان صحبت کنید

در مورد علاقه‌شان صحبت کنید

۵) طنز بگویید

هیچ چیزی بهتر از یک طنز خوب نمی‌تواند سر صحبت را با آن‌ها باز کند و مطمئن شوید که یک طنز بی‌مزه و پیش پا افتاده‌ای که هر کودکی قبلا آن را شنیده است نباشد. کودکان ممکن است طنزهای چندش‌آور را دوست داشته باشند اما نه آنقدر بد که مورد تصدیق والدین نباشد. همچنین طنزهای کیه کیه درمیزنه بسیارعالی هستند.

ریز بین باشید و طنز بگویید

ریز بین باشید و طنز بگویید

۶) مناسب کودک رفتار کنید

این یک قانون بسیار مهم است، هیچ چیز غیرمقتضی یا نامناسب را مطرح نکنید. در اینصورت با انتقادات شدیدی از سوی والدین آن‌ها مواجه خواهید شد؛ به من اعتماد کنید، آن‌ها هرگز مکالمه‌های خوبی نخواهند بود.
هرگز با واژه بد و یا هر اسمی آن‌ها را صدا نزنید، هرگز به مواد مخدر اشاره‌ای نکنید و هر چیز زشتی را به زبان نیاورید.

مناسب کودک رفتار کنید

مناسب کودک رفتار کنید

۷) ایده‌های فعالیتی جذاب داشته باشید

موضوع دیگر در مورد نمایشنامه رادیویی کودکان این است که آن‌ها خیلی زود کلافه می‌شوند. ایده‌های فعالیتی جذاب برای آن‌ها داشته باشید مانند بازی‌هایی که آن‌ها می‌توانند بازی کنند و تاکنون بازی نکرده‌اند؛مانند امتیازگیری، تندنویسی و یا هر چیز جذابی که آن‌ها بتوانند انجام دهند.

۸) شمارش معکوس داشته باشید

دو نوع شماره معکوس داشته باشید یک شمارش معکوس درباره آهنگ‌های ۱۰ کودک برتر هفته و دیگری از روزهای محبوب کودکان مانند عید یا آخر هفته‌ها.

امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.
لطفا نظرات خود را در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید.