میزانسن دوربین در کارگردانی بصورت ویدئویی و با زیرنویس فارسی

میزانسن دوربین یا همان تاثیر ارتفاع دوربین در تصویر، به‌طور کلی به محل قرارگیری دوربین و سوژه گفته می‌شود. عموما پایین‌تر قرار دادن دوربین، سوژه را برتر و بزرگتر نشان می‌دهد و بالاتر قراردادن دوربین نیز سوژه را کوچک‌تر و حقیرتر نمایش می‌دهد.

میزانسن دوربین یک مفهوم عمومی است که حداقل با توجه به ارتفاع چشم قابل تنظیم است و می‌توان آن را با خیلی پایین یا خیلی بالا قرار دادن دوربین متوجه شد. در حالی که احساس نکنیم سوژه کوچک یا بزرگ شده است، می‌فهمیم که این یک انتخاب خلاقانه در تصویر و ارائه مفهوم به بیننده است.

کاربردهای میزانسن دوربین

اگر در محیطی بدون سقف در حال فیلم‌برداری باشیم و قصدمان این باشد که تصویر سقف، مشاهده نشود، راه‌های مختلفی برای تنظیم ارتفاع یا میزانسن دوربین وجود دارد.

هنگام فیلم‌برداری در محیط‌های باز نیز نورپردازی بسیار سخت خواهد شد. از آن‌جایی که اگر فوکوس نور بر روی آسمان باشد، آسمان بسیار پرنورتر از حد طبیعی به نظر می‌رسد. همچنین اگر فوکوس نور را بر روی فرد مورد نظر قرار دهیم، باز نگه داشتن چشم‌ها بسیار سخت خواهد شد.

برای میزانسن دوربین نیاز به پرسپکتیوهایی در محیط داریم تا بیننده، زاویه دوربین را بهتر متوجه شود. هرچه تعداد پرسپکتیوها بیشتر باشد، تشخیص زاویه و ارتفاع دوربین نیز راحت‌تر خواهد بود. یک راه دیگر که برای ایجاد پرسپکتیو به کار می‌رود، این است که فرد دیگری وارد محیط شده و از فرد قبلی، نزدیک‌تر به دوربین باشد. با این کار، ارتفاع دوربین ۱۰ برابر واضح‌تر خواهد شد.

همچنین برای میزانسن دوربین راه دیگری هم وجود دارد که می‌توان با تنظیم خط افق آن را انجام داد. بطوری که اگر خط افق پایین‌تر از چشمان فرد قرار گیرد، فرد مورد نظر قدرتمندتر و اگر خط افق بالاتر از چشمان او قرار گرفته باشد، بسیار سرخورده‌تر به نظر خواهد رسید.

این موارد و سایر نکات کاربردی و مهم مربوط به میزانسن دوربین موضوعی است که در این ویدئو از مجموعه آموزش کارگردانی به آن خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید:

نظرات خود را در مورد این ویدئو در پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.