مدیر تولید فیلم کیست و چه وظایفی دارد؟

مدیر تولید یا همان Production Manager و فعالیت‌های معمول او، همانطور که از اسمش پیداست، مسئول مدیریت تمامی مراحل تولید فیلم و ویدئو به جز کارگردانی واقعی آن است.

این به معنی مدیریت تمام عوامل و کنترل تمام جنبه‌های فیلم‌سازی و سازماندهی برای فیلم‌برداری یک پروژه سینمایی است که شامل برخورد با مسائل و نگرانی‌های بازیگران و عوامل تولید نیز می‌شود.

وظایف مدیر تولید

یکی از وظایف مدیر تولید این است که در هر مرحله از فیلم‌برداری که نیاز به کمک او باشد، مسئول است که درک صحیحی از تمامی مراحل تولید و پخش فیلم، ویدئو و برنامه تلویزیونی داشته باشد و بتواند در این مراحل، گروه را یاری کند.

یکی از مسئولیت‌های مدیر تولید، حفظ روند تولید بر اساس جدول زمانی و تاریخ‌های برنامه ریزی شده برای تولید است. این موضوع به دلیل جلوگیری از افزایش میزان بودجه مهم است چرا که افزایش میزان زمان در مجموعه فیلمسازی(set) میزان هزینه کلی تولید را افزایش می‌دهد.

همچنین، تاخیر بیش از حد و یا عدم حل مشکلات، می‌تواند سبب لغو پروژه شود. پس مدیر تولید علاوه بر اینکه باید با بودجه مشخص شده از سوی تهیه‌کننده و همچنین نیازهای مالی و هنری کارگردان‌ها و با توجه به سلیقه‌های مختلف آنان، بازیگران و حتی گاهی با عوامل دیگر تولید فیلم به خوبی معامله کند.

به‌طور کلی، مدیر تولید یک شخص دو منظوره و فعال در دو بخش هنری و مالی بصورت همزمان است. مدیریت همزمان هنری به لحاظ کیفیت پروژه درحال تولید و بودجه مشخص شده در تولید می‌تواند بسیار استرس‌آور باشد. بیشتر مدیران تولید پیشینه‌ای در آموزش رسمی سینما و تولید فیلم دارند.

همچنین آن‌ها دارای تجربه کار در صنعت فیلم‌سازی هستند که خود را در همکاری با دیگر عوامل فیلم‌سازی و توانایی در مدیریت موقعیت‌ها را اثبات کرده‌اند. مدیر تولید با کارگردان، کلیه عوامل تولید و تهیه‌کننده از نزدیک کار می‌کند تا پروژه به راحت‌ترین شکل ممکن پیش برود.
از این رو، مدیر تولید یک مسئولیت روانشناسی نیز باید داشته باشد، چون گاهی لازم است مدیریت بحران در اتفاقات پیشبینی نشده در تولید یک فیلم با عوامل داشته باشد.

وظایف مدیر تولید

وظایف مدیر تولید

فعالیت‌های معمول مدیر تولید

به‌طور کلی و با توجه به موارد ذکر شده بالا، وظایف مدیر تولید را می‌توان اینطور عنوان کرد:

  • بودجه‌بندی و مدیریت مسائل مالی از فیلم‌برداری پروژه
  • حفظ روند تولید پروژه طبق برنامه‌ریزی
  • روانشناسی و کنترل اتفاقاتی که در روند یک پروژه بین عوامل انسانی تولید یک فیلم پیش می‌آید.
  • انتخاب عوامل هنری و تولید طبق نظر کارگردان و با توجه به بودجه مشخص شده از سوی تهیه‌کننده

این وظایف، همچنین شامل پرداخت پیمانکاران و صورتحساب‌های عوامل خارج از تیم تولید در موعد مقرر که بنابر بودجه می‌باشند.

عیب‌یابی و حل مشکلاتی که در مجموعه فیلم‌برداری در مورد تجهیزات، خدمات و یا بازیگران یا حتی سایر عوامل فیلم‌سازی به وجود می‌آیند. اغلب در رویارویی و رسیدگی به هنرمندان مختلف که در مورد هنر خود در تولید حساس هستند، نیاز به حل بحران است.

اطمینان حاصل کردن از تمامی قراردادها، پیوستگی تمامی تشریفات اداری و استخدام بهترین عوامل و کرایه بهترین تجهیزات ممکن به اتمام رسیده تا تولید بنابر زمان‌بندی جدول برنامه‌ریزی پیش برود.

اطمینان از اینکه تمامی منابع و تجهیزات در محل مورد نیاز هستند و مونتاژ و نصب آن‌ها انجام شده است و آماده برای استفاده در استودیو یا محل فیلم‌برداری خارجی هستند، تا حداقل تاخیر در تولید پروژه پیش بیاید. تاخیر در پروژه یعنی بالا رفتن هزینه‌های تولید و اطمینان از به پایان رسیدن ساعت‌های طولانی پیش‌تولید تا مرحله تولید بنابر جدول زمان‌بندی مشخص شده قبل از پیش تولید و…

بودجه‌بندی مالی نیازمند تبحر و داشتن تخصص و تجربه در امور حسابرسی و حسابداری است. اگر مدیر تولید انتخاب شده دارای چنین تخصصی نباشد و یا از افرادی که در این حوزه اطلاعات و تخصص دارند، به‌ عنوان دستیار خود برای نظم بخشیدن و سر و سامان دادن اقتصاد مالی در تولید کمک نگیرد، قطعا به مشکل برخواهد خورد. شاید احتیاج باشد که در مواقعی از هزینه‌های اضافه و گزاف جلوگیری کند و در موارد دیگر که احتیاج است، خرج کند.

مدیر تولید باید با یک تدبیر درست، بداند که کی و کجا و به چه صورت(طبق برنامه‌ریزی) هزینه کند.

نتیجه‌گیری:

بنابراین همانگونه که در موارد فوق گفته شد، مدیر تولید فردی است که همانند یک لشکر برای تولید یک پروژه سینمایی و یا یک پروژه ویدئویی است.
در واقع مدیریت تولید، نقش بسیار مهم و موثری در محاسبه سرمایه‌ و چگونه هزینه کردن آن سرمایه از ابتدا پروژه تا انتها پروژه را دارد و هرچقدر مدیر تولید در عرصه سینما و تئاتر دارای دانش، برنامه‌ریزی، تجربه، و مدیریت بهتری باشد قطعا نتیجه بدست آمده ثمربخش‌تر، بهتر و اقتصادی است.

موارد ذکر شده بالا وظایف کلی مدیر تولید را معرفی می‌کند و چنانچه دراین مورد سوال یا نظری داشتید، پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید: