×

فلاش خارجی یا اکسترنال چیست؟

گاهی هنگام عکاسی کردن امکان دارد نور مناسبی وجود نداشته باشد. ممکن است تمام تنظیمات دوربین عکاسی خود را امتحان کرده باشید اما به نتیجه مطلوبی نرسیده باشید. در این مواقع است که از فلاش‌ها استفاده می‌شود. فلاش‌ها برای نورپردازی صحنه‌هایی که تاریک هستند یا نور خوبی ندارند مناسب است. انواع مختلف فلاش در عکاسی استفاده می‌شود. بعضی از دوربین‌های عکاسی دارای فلاش سرخود یا داخلی هستند و بعضی دوربین‌ها دارای فلاش خارجی یا اکسترنال. نوع دیگری هم به نام فلاش‌های ویدئویی هستند که از فلاش خارجی بزرگ‌تر و قوی‌ترند و در استودیو عکاسی از آن‌ها استفاده می‌شود.

کاربرد فلاش در عکاسی

بیشترین سوالاتی که در مورد عکاسی پیش می‌آید این است که آیا واقعا فلاش‌ها، برای عکاسی تاثیر دارند و مهم هستند؟

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که فلاش‌ها منبعی برای تولید نور مصنوعی هستند که می‌توانند برای ایجاد یک نور مطلوب در هر زمان و مکانی به ما کمک کنند. با استفاده از فلاش‌ها، می‌توان جهت تابش نور، اندازه و حجم نور و کیفیت آن را تنظیم کرد. اضافه کردن یک الی دو فلاش به مجموعه وسایل خود، شانس بزرگی در پیشرفت عکاسی برای شما ایجاد می‌کند. امروز قصد داریم کاربرد فلاش خارجی را برای شما بیان کنیم.

فلاش خارجی

فلاش خارجی

فلاش خارجی یا اکسترنال

کارخانه‌های زیادی هستند که برای دوربین‌های خود فلاش می‌سازند. بعضی از آنها بر روی کفشک دوربین قرار می‌گیرند و بعضی دیگر، فلاش‌های بزرگ استودیویی هستند. مواقعی که شما از یک فلاش روی دوربین خود استفاده می‌کنید، این فلاش می‌تواند قدرت نور را تعیین کرده و مطابق با آن فلاش بزند. به همین علت هنگامی که شما فلاش را از دوربین جدا می‌کنید، نیاز است به‌صورت دستی هم به فلاش و دوربین بگویید که چه کاری قرار است انجام دهد.

در این فیلم آموزشی، کاربرد فلاش خارجی در عکاسی حرفه‌ای را ملاحظه می­‌کنید که به زبان فارسی ترجمه و دوبله شده است:

 دلایل تهیه فلاش اکسترنال

فلاش خارجی یا اکسترنال، یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات عکاسی است. تقریبا هر شخصی که عکاسی می‌کند به این فلاش‌ها نیاز دارد. این فلاش‌ها مخصوصا برای عکاسی پرتره بسیار کاربرد دارند، البته کاربرد این فلاش‌ها محدود به عکاسی پرتره نمی‌شود و در عکاسی ماکرو، still life  (طبیعت بی‌جان) و همچنین بسته به نوع فلاش، در عکاسی با سرعت بالا برای ثابت کردن حرکت سوژه هم استفاده می‌شوند.

استفاده از فلاش اکسترنال برای اکثر افراد به‌قدری مرسوم شده است که برای آن‌ها عکاسی بدون فلاش عملا امکان پذیر نیست. و اما سوالی که پیش می‌آید این است که چرا هر عکاسی باید یکی از این فلاش‌ها را داشته باشد؟

۱) فلاش خارجی همراه همیشگی شما

بهترین مزیت این فلاش‌ها این است که به دلیل وزن کم و مناسب و اندازه کوچکی که دارند همیشه می‌توانند همراه دوربین شما باشند و نباید نگران سختی در حمل و نقل آن باشید.

فلاش های خارجی

فلاش های خارجی

۲) باتری

فلاش‌‌های خارجی باتری مستقلی دارند و از باتری دوربین شما بسیار کم مصرف می‌کنند.

بیشتر فلاش‌‌های خارجی از باتری‌هایی با سایز AA استفاده می‌کنند. این باتری‌ها انواع مختلفی مثل یکبارمصرف و قابل شارژ دارند.

۳) دستیابی به نور بهتر

فلاش‌‌های خارجی به دلیل قدرت نور بهتر، می‌توانند نور شدیدتر و قوی‌تری برای عکاسی فراهم کنند.

۴) انعطاف پذیر بودن در زاویه نورپردازی

فلاش خارجی به علت امکان تغییر مکان راحت و تغییر زاویه تابش نور و همچنین استفاده بی‌سیم بر روی سه پایه، امکان استفاده در شرایط مختلف را دارد.

۵) سرعت سینک بالا(HSS)

یکی از ویژگی‌های جدید و کاربردی در عکاسی پرتره، امکان سینک یا همزمان‌سازی شاتر با فلاش در سرعت‌های بالا است. به کمک این امکان که آن را High Speed Sync یا HSS هم می‌نامند، شما می‌توانید حتی در نور شدید آفتاب هم دهانه دیافراگم لنز خود را بسیار باز نگه ‌دارید(در نتیجه‌ عمق‌ میدان را برای محو کردن پشت زمینه سوژه‌تان، کاهش دهید) و در عوض با افزایش سرعت شاتر و امکان فلاش در سرعت‌های بالا از سوژه‌ خود عکس بگیرید.

به‌جز این کاربرد مهم، از امکان سینک فلاش در سرعت‌های بالای شاتر، برای فریز کردن حرکات(مانند به هوا پریدن) هم می‌توانید استفاده کنید. بنابراین، اگر وجود این امکان در فلاش برایتان مهم است، در هنگام خرید حتما توجه داشته باشید که فلاش مورد نظرتان دارای امکان سینک در سرعت بالا باشد. معمولا فلاش‌های خوب امروزی تا ۱/۸۰۰۰ ثانیه هم قابلیت سینک دارند.

۶) کنترل بهتر

فلاش خارجی معمولا توانایی تنظیم نور به شکل دلخواه و امکان کنترل نورپردازی بیشتری را به عکاس می‌دهند.

۷) امکان استفاده از لوازم جانبی

فلاش خارجی به شما در استفاده از لوازم جانبی مانند رفلکتورها، دیفیوزرها، فلیترها و سه پایه آزادی عمل می‌بخشند و باعث ایجاد خلاقیت‌های بسیاری در نورپردازی می‌شود.

فلاش های اکسترنال

فلاش های اکسترنال

۸) استفاده همزمان از چند فلاش

یکی دیگر از قابلیت‌های خوبی که  فلاش خارجی دارد، امکان استفاده از چند فلاش به صورت گروهی و همزمان با یکدیگر است که امکان نورپردازی برای گروه زیادی از سوژه‌ها یا اشیا مختلف را برای شما فراهم می‌کند.

۹) جلوگیری از ایجاد قرمزی چشم

به علت فاصله بیشتر این فلاش‌ خارجی با لنز و ایجاد زاویه بزرگتر بین لنز، فلاش و چشم سوژه، باعث ایجاد حالت قرمزی چشم در عکس‌های پرتره نمی‌شود.

نتیجه گیری:

در نهایت، پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد عکاسی در محیط‌های تاریک دارید و یا حتی می‌خواهید به‌طور کلی کیفیت مطلوب‌تری در عکاسی داشته باشید، حتما از فلاش خارجی که نیاز هر عکاس حرفه‌ای است، استفاده کنید.

لطفا نظرات خود را در مورد این ویدئو در پایین همین صفحه ببا ما به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


0