چطور فروش فیلمنامه به کمپانی های خارجی را بدون داشتن مدیر برنامه انجام دهیم؟

در زمانی که نقش نمایندگان یا مدیر برنامه‌ها(ایجنت‌ها) در بیزینس‌های مرتبط با کارهای هنری بسیار مهم شده است، فروش فیلمنامه به کمپانی های خارجی مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

قانون catch-22 بیان می‌کند که متن شما هرگز خوانده نخواهد شد مگر با داشتن نماینده یا مدیر برنامه. اما از طرفی هم تا زمانی که شما فیلنامه‌ای تهیه نکرده باشید، قادر به داشتن نماینده نخواهید بود.

بنابراین تبدیل شدن به یک نماینده(ایجنت) نمادی مقدس برای نویسندگان مشتاق این دوره شده است. اما این رویکرد کاملا اشتباه است. چون در حقیقت نمایندگان به این دلیل حضور پیدا می‌کنند که یک معامله‌ای بین فرد فیلمنامه نویس، تولید کننده و شرکت تولیدی یا استودیو برقرار کنند.کار نماینده(ایجنت) این است که معاملات بین افراد را به سرانجام برساند و اغلب اوقات، زمانی اتفاق می افتد که فیلنامه از نظر تجاری بسیار قوی و قابل فروش باشد.

از آنجایی که نمایندگان سینمایی تنها ۱۰ درصد مبلغ معامله انجام شده را دریافت می‌کنند، در صورت انجام معاملات بزرگ مبلغ قابل توجهی می‌توانند به دست آوردند که آن هم در معاملات سطح متوسط تا بالا خرج می‌شود. آن ها با انجام یک معامله در مورد فروش یک متن فیلمنامه، سود آوردی زیادی خواهند داشت.

توقف عوامل تعقیب کننده، شروع به تعقیب مدیران

با این حال، مدیران فیلمنامه نویس کاملا متفاوت با یکدیگر عمل می‌کنند، به عنوان مثال به شما کمک می‌کنند که نویسنده‌ای بهتر شوید، متن‌های خود را توسعه دهید، با شما کار می‌کنند، شبکه‌تان را می‌سازند و … اکثر مدیران حتی در پیدا کردن نماینده‌ای که می‌داند چگونه فیلنامه‌های شما را به فروش برساند هم، به شما کمک می‌کنند.

اگر می خواهید به هالیوود بپیوندید و فروش فیلمنامه به کمپانی های خارجی داشته باشید، پس به دنبال یافتن یک نماینده فیلنامه نویس که یک گام لازم برای انجام این کار است، باشید. اما در آینده در عوض اینکه تمام انرژی خود را صرف پیدا کردن یک نماینده کنید، به دنبال یک مدیر ادبی خوب باشید.

کارگردانی و فیلمنامه نویسی

کارگردانی و فیلمنامه نویسی

فروش فیلمنامه به کمپانی های خارجی را چگونه انجام دهیم؟

همان طور که گفته شد، قبل از اینکه قصد فروش فیلمنامه را داشته باشید، حتما باید از تکمیل بودن و صحیح بودن فیلمنامه خود اطمینان پیدا کنید. برای این کار باید وقت زیادی صرف شود تا فیلمنامه کامل شود. زیرا باید چندین بار از روی فیلمنامه خود رونویسی کنید تا مشکلات موجود در آن را رفته رفته بیشتر بشناسید و به حل آن‌ها بپردازید.

پس از اطمینان یافتن از فیلمنامه خود، حالا نوبت این است که بازار فروش مربوط به فیلمنامه‌تان را پیدا کنید. حتما در ابتدا فکر می‌کنید منظور از بازار فروش، یعنی کشورهایی که قدرت فیلم‌سازی در آن‌ها بسیار بالاست. اما اینطور نیست. شما باید به دنبال تهیه کنندگان خصوصی باشید که عموما به صورت مستقل کار می‌کنند. البته حتما می‌دانید که تهیه کنندگان فیلمنامه‌های زیادی به دستشان می‌رسد که همین موضوع باعث ایجاد رقابتی شدیدتر در میان فیلمنامه نویسان شده است. زیرا تهیه کننده‌ای که چندین فیلمنامه برای بررسی در دست داشته باشد، قطعا فیلمنامه‌ای را انتخاب می‌کند که از همه جذاب‌تر باشد تا در نهایت فروش اقتصادی بیشتری هم به دنبال داشته باشد.

ضمن اینکه در سینمای هالیوود، تعداد زیادی از تهیه کنندگان مبتدی وجود دارند که ضمن امکان دسترسی راحت‌تر به آن‌ها، می‌توانند به راحتی با شرکت‌های اصلی تولیدکننده فیلم هم ارتباط برقرار کنند.

همه این‌ها در صورتی است که تهیه کننده مورد نظر، خودش فیلمنامه شما را انتخاب کرده باشد. به طور دقیق‌تر، این نوع تهیه‌کنندگان نقشی مشابه مدیر فروش را برای فیلمنامه نویس ایفا می‌کنند.

شرکت‌های بزرگ تولیدکننده فیلم، متخصصان زیادی برای بررسی فیلمنامه‌ها دارند. اما این افراد بیشتر بر روی فیلمنامه نویسانی که شناخته شده‌ترند متمرکز می‌شوند. از این رو بهتر است به صورت قانونی، فیلمنامه‌تان را به مراحل بررسی برسانید. برای این کار باید از یک نماینده فروش استفاده کرد.

اما اگر نخواهیم از نمایندگان فروش برای فروش فیلمنامه به کمپانی های خارجی استفاده کنیم باید چه کاری انجام دهیم؟ همه تهیه کنندگان فیلمنامه‌ای که به دستشان می‌رسد را مطالعه می‌کنند اما قطعا اگر یک نماینده فروش، با آن‌ها در ارتباط باشد بسیار موثرتر است. زیرا در صورت وجود مشکلی در روند تایید فیلمنامه، تهیه کننده ترجیح می‌دهد با یک مدیر فروش که دانش تخصصی‌تری در این رابطه دارد صحبت کند. به همین دلیل باید سعی کنیم تا در همان جلسه اول که فیلمنامه خود را به تهیه کننده معرفی می‌کنیم، طوری رفتار کنیم که فرد مقابل، حس ارتباط با یک مدیر فروش را پیدا کند. خصوصا یک فیلمنامه نویس تازه کار باید از همان ابتدا رفتار حرفه‌ای خود را در برابر تهیه کنندگان نشان دهد و اجازه ندهد کسی با فیلمنامه او شانسی رفتار کند.

ارائه آسانسوری

یک قاعده کلی در اصول ارتباط، ارائه و جذب سرمایه‌گذار به نام ارائه آسانسوری وجود دارد. طبق این قاعده، توانایی شما باید در سطحی باشد که وقتی با یک کارفرما، سرمایه‌گذار و یا تهیه کننده، به صورت ناگهانی ملاقات داشته باشید، بتوانید هدف و ایده خود را به گونه‌ای توضیح دهید که انگار داخل یک آسانسور، همراه با کارفرما هستید و فقط به اندازه رسیدن آسانسور به طبقه بعدی زمان دارید. با نوشتن لاگ لاین به گونه‌ای می‌توان سرعت ارائه اولیه خود را بالا برد.

نوشتن لاگ لاین، گامی مهم در فروش فیلمنامه به کمپانی های خارجی

یکی از بهترین کارهایی که نمایندگان فروش، برای فروش فیلمنامه به کمپانی های خارجی انجام می‌دهند، نوشتن لاگ لاین است. همان طور که گفته شد، تهیه کنندگان وقت زیادی برای شنیدن توضیحات جهت شناخت فیلمنامه ندارند. به همین دلیل می‌توان یک خلاصه چند خطی در ابتدای متن فیلمنامه بنویسیم که هدف و موضوع کلی فیلمنامه در آن مشخص می‌شود. به این متن خلاصه چند خطی، لاگ لاین گفته می‌شود.

برای نوشتن یک لاگ لاین مناسب، ابتدا باید عناصر اصلی تشکیل دهنده فیلمنامه‌تان را بررسی کنید و آن‌ها را بشناسید. این عناصر که در همه فیلمنامه‌ها یکسان است موارد زیر را شامل می‌شود:

  • دنیای داستان

دنیای داستان، دقیقا همان تصویرسازی است که باید از فیلمنامه‌تان داشته باشید. مثلا نشان دهید که دنیای پیرامون فیلم در زمان معاصر است یا قدیمی‌تر.

  • حادثه متحرک

تقریبا می‌توان گفت که تمامی فیلمنامه‌ها در آغاز، زندگی شخصیت اصلی را بسیار آرام و عادی نشان می‌دهند تا اینکه با وقوع حادثه‌ای خاص، روند فیلم تغییر پیدا می‌کند. این دقیقا همان حادثه متحرک است که می‌تواند وجه تمایز فیلمنامه را با دیگر فیلمنامه‌ها نشان دهد.

پس باید به حدی جذاب باشد که فرد مقابل را برای شنیدن فیلمنامه اصلی به سمت خود بکشد.

  • قهرمان داستان

قهرمان داستان همان شخصیت اصلی فیلمنامه است که در نهایت همه چیز به سرنوشت او ختم خواهد شد. اما برای نوشتن لاگ لاین، هیچ گاه نباید نام شخصیت اصلی را افشا کرد. با این کار علاوه بر ایجاد جذابیت بیشتر، موضوع اصلی فیلمنامه نیز فاش نخواهد شد.

  • هدف فیلمنامه یا قهرمان داستان

پس از معرفی قهرمان داستان و حادثه پیش آمده، شما باید هدفی که شخصیت اصلی به دنبال رسیدن به آن است را توضیح دهید. اما توصیف شما باید به گونه‌ای باشد که مشکلات موجود بر سر راه شخصیت اصلی را جلوه دهد. با این کار دقیقا می‌توان هیجانی که در فیلمنامه خود ایجاد کرده‌‌اید را پررنگ‌تر کنید.

  • رقیب

فیلمنامه‌ها عموما به گونه‌ای نوشته می‌شوند که شخصیت اصلی، یک رقیب سرسخت هم دارد. رقیب همیشه به دنبال رسیدن به هدفی است که شخصیت اصلی در پی آن است. پس باید اشاره‌ای به مسیری که رقیب در حال طی کردن آن می‌باشد هم داشته باشیم.

  • تفاوت بارز

امروزه می‌توان گفت تقریبا در ارتباط با همه موضوعات، چندین فیلمنامه نوشته شده است. اما تنها عاملی که باعث فروش بیشتر فیلمنامه‌ها می‌شود وجه تمایزی است که در روند فیلمنامه وجود دارد. برای پررنگ‌تر کردن وجه تمایز فیلمنامه می‌توان خط قرمزهایی برای شخصیت اصلی تعیین کرد که برای رسیدن به هدفش باید از آن‌ها عبور کند.

نتیجه:

در نهایت در نظر داشته باشید که برای فروش فیلمنامه به کمپانی های خارجی بدون داشتن مدیر برنامه، باید تمام نکاتی که گفته شد را به طور دقیق بررسی کرده و آن‌ها را رعایت کنید. ضمن اینکه علاوه بر ارائه یک محتوای کامل و جذب‌کننده، باید اصول کاری یک مدیر برنامه خوب را هم بدانید و از آن‌ها در مسیر کاری خود استفاده کنید. برای این کار باید با تهیه کنندگان، کارفرماها و مدیران فراوانی ارتباط برقرار کنید و کارشان را دنبال کنید تا روش مناسب جذب آن‌ها را بیابید.