عکاسی با نوردهی طولانی در حالت‌های مختلف

در فیلم‌های آموزش عکاسی با نوردهی طولانی که در ادامه ملاحظه خواهید کرد و به زبان فارسی ترجمه و دوبله شده‌اند، کوشیده شده تا با استفاده از ایده­‌های خلاقانه و به‌کارگیری اشیا و لوازم ساده و دست­‌ساز، تکنیک‌ها و شیوه‌هایی از عکاسی را تجربه کنیم که در حالت معمول، نیاز به تجهیزات پیشرفته داشته و یا فراگیری آن‌­ها به­ صورت تجربی نیازمند صرف مدت زمان زیادی است.

همچنین در برخی موارد، مدرس کوشیده تا به ما نشان دهد که چگونه می‌توان با استفاده از شگردها و مفاهیم ساده و رایج عکاسی که ما اغلب به آن‌­ها بی­‌توجه هستیم، جلوه‌­هایی بدیع و جذاب ایجاد نمود.

موضوعات و مباحثی که در فیلم‌‌های آموزش عکاسی با نوردهی طولانی که در ادامه ارائه می­‌گردد، علی­‌رغم مطرح کردن مباحث تکنیکی که ممکن است برای بخش وسیعی از عکاسان تازه­ کار جذاب باشد، می‌تواند برای عکاسی جدی و حرفه‌ای نیز آموزنده و مثمر ثمر باشد.

علاوه بر این، در این مجموعه دروس سعی بر آن بوده تا تکنیک‌ها و شیوه‌های پیچیده و دشوار عکاسی به زبانی ساده و به صورت گام‌به‌گام به مخاطب آموزش داده شود.

نقاشی با نور در عکاسی

در اکثر مواقع در عکاسی، سرعت شاتر کسری از ثانیه است. منظور از سرعت شاتر این است که پرده یا مسدودکننده کوچکی که داخل دوربین قرار دارد، در کسری از ثانیه کنار رفته، نور از طریق لنز به سنسور حساس دوربین تابیده شده و دوباره پرده مورد نظر بسته می‌شود و جلوی نور را مسدود می‌کند.

هنگامی که سرعت شاتر را بالاتر می‌بریم یعنی روند باز و بسته شدن پرده داخل دوربین را طولانی‌تر می‌کنیم. به این عمل، عکاسی با نوردهی طولانی گفته می‌شود.

اصلی‌ترین و پرکاربردترین منبع نور در این سبک، چراغ‌قوه است که کار با آن بسیار راحت‌تر می‌باشد.

ما در سبک نقاشی با نور، از زمان‌های نوردهی بالاتری استفاده می‌کنیم و همزمان، منبع نوری را از زوایای گوناگون به سوژه مورد نظر می‌تابانیم.

نقاشی با نور در عکاسی

نقاشی با نور در عکاسی

در عکاسی با نوردهی طولانی به سبک نقاشی با نور، مشخص می‌شود که ما می‌توانیم نور را از جهات مختلفی به سوژه بتابانیم. مثلا می‌توان نور را هم جهت با دوربین و از بالا به سوژه بتابانیم و یا این‌که نور را به سمت دوربین بگیریم تا حرکات و خطوط نور را ثبت کنیم.

بسیاری از افراد حرفه‌ای که در این زمینه هستند، حالتی که نور از جلو به دوربین تابانده می‌شود را طراحی با نور نامیده و حالتی که نور از بالا تابانده می‌شود را نقاشی با نور می‌نامند.

اگر قصد دارید اطلاعات دقیق و تکمیل‌تری در این باره به‌دست آورید، حتما ویدئو زیر را مشاهده کنید:

عکاسی با نوردهی طولانی از آسمان شب

از آن‌جایی که زمین به دور خورشید می‌چرخد و ستاره‌ها هم به دور ستاره قطبی می‌چرخند، اگر دوربین‌مان را به سمت آسمان شب بگیریم تا از ستاره‌ها عکسبرداری کنیم، ستاره‌ها به صورت خطوط کشیده‌ای ثبت خواهند شد.

عکاسی با نوردهی طولانی از آسمان شب

عکاسی با نوردهی طولانی از آسمان شب

بهترین راه برای ثبت حرکات ستاره‌ها توسط عکاسی با نوردهی طولانی این است که چند عکس پشت سر هم با نوردهی‌های طولانی بگیریم و بعد از آن در نرم‌افزار، آن‌ها را ترکیب کنیم.

اما عکاسی از آسمان شب، نیاز به رعایت نکات مهمی دارد که می‌توانید آن‌ها را در ویدئو زیر مشاهده کنید:

عکاسی با نوردهی طولانی به‌صورت HDR

زمانی که از یک منظره طبیعت در حال عکسبرداری باشید، مطمئنا به علت میزان متفاوت نوردهی در بخش‌های مختلف منظره، خروجی خوبی دریافت نخواهید کرد. برای رفع این مشکل در عکاسی HDR می‌توانید از منظره مورد نظر، چندین عکس با فوکوس‌های متفاوت بگیرید تا در بخش‌های مختلف منظره، نوردهی مناسبی داشته باشید. در انتها با ترکیب تمام این عکس‌ها در نرم‌افزار، یک عکس با کیفیتی مطلوب خواهید داشت.

عکاسی با نوردهی طولانی به‌صورت HDR

عکاسی با نوردهی طولانی به‌صورت HDR

ضمنا در چنین شرایطی که قصد ثبت چندین عکس از یک منظره را دارید باید توجه کنید که زاویه دوربین در تمامی عکس‌ها ثابت باشد. برای این کار باید حتما دوربین را بر روی پایه قرار دهید تا هیچ لرزشی وجود نداشته باشد. همچنین می‌توانید از یک دکلاین‌شور استفاده کنید تا در هنگام ثبت عکس باعث لرزش در دوربین نشود.

عمل دیگری که می‌توان در عکاسی HDR انجام داد تا عکس‌های باکیفیت‌تری داشته باشیم، این است که در تنظیم دوربین، فرمت عکسبرداری را روی حالت RAW قرار دهیم. زیرا عکس‌هایی که با این فرمت ثبت می‌شوند، نسبت به فرمت JPEG اطلاعات بیشتری در ارتباط با نوردهی‌ها در اختیار ما قرار می‌دهد.

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر، ویدئو زیر را مشاهده کنید:

لطفا نظرات خود را درمورد این ویدئوها در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید.