سود صادرات و تعیین میزان سود کالای صادراتی در تجارت

سود صادرات و تعیین میزان سود کالای صادراتی .

امروز در مورد این میخواهم صحبت کنم که چقدر میتوانید سود کنید در تجارت . خیلی مهم است ، من وقتی میخواهم کالایی را انتخاب کنم، بدانم دقیقا چقدر ممکن است در ان سود کنم .

مثلا میخواهم در مبلمان کار کنم ، باید بدانم که چقدر ممکن است سود کنم ، یا میخواهم در بلور و شیشه کار کنم، در کاشی سرامیک کار کنم ، در سنگ ساختمانی کار کنم.

در درب پیش ساخته و امثال اینها کار کنم، باید بفهمم چقدر سود می کنم. یک وقتایی محاسبه چنین سودهایی ، بله خیلی پیچیده است اما واقعیت تا ارزش افزوده این کالا را درک نکنیم نمی توانیم بفهمیم چقدر سود می کنیم .

بله ما همه مان می دانیم فروختن و‌ سود کردن یک کالا به اینکه چقدر بخری و چطور بخری مهم است ، یعنی اگر خوب بخری، ارزان بخری، خودش یک دنیا سود است.

اینکه چگونه بفروشی، خوب بفروشی و گران بفروشی، خودش یک دنیا سود است.

اما اینکه به چه کسی هم بفروشیم ، مهم است. اگر شما آمدی و به یک کسی فروختی که دم در خانه ات، همسایه ات بود، به این همسایه بخواهی بفروشی نمیتوانی گرون بفروشی ، اما اگر یکی آن طرف دنیا هست ، دسترسی به او سخت تر است ، آنجا تقاضایش بیشتر است،بخواهی بفروشی، سود بیشتری میکنی.

سود صادرات و تعیین میزان سود کالای صادراتی در تجارت

 

 

پس خیلی چیزها هست اما میخواهیم یک مدلی از انچه که چقدر سود می کنیم برای خودمان در بیاوریم. به کالا برمیگردد، ببینید چند قشر کالا داریم، من میخواهم سودهای تجاری را بگویم، یک وقتهایی سودها ، سودهای حاصل از مثلا بر فرض بیزینس های مثلا چمدانی است یا مثلا سودهای حاصل از تک فروشی است، اینها را نمیخواهم بگویم، میخواهم دقیقا یک مثالی بزنم، یک مدلی برایتان تعریف کنم که ذهنتان باز بشود که اگر کالای من این پارامترها را داشت احتمالا این حدود سود می کنم و اگر کالای من این پارامترها را داشت احتمالا اون حدود سود می کنم. یعنی یک حدودی از سود را بدانید .

من خیلی از کالاها را دوستان می ایند و می گویند و من به آنها این احتمالا اینقد سود می کنی، به این علت، به این علت، به این علت.

می گویی شما مگر این کالا را فروختی، می گویی نه این کالا را من نفروختم، شاخصا ممکن است ان کالا را من نفروخته باشم، درست است ۱۳ سال است دارم کار صادرات انجام میدهم، درست است چند هزار نفر اینجا کار کردند، اما همه چیز را که از بر نیستیم که ، یا همه چیز را کار نکردیم که .

خیلی از کالاها را کار کردیم این تجربه به ما یک دانشی داده، امروز میخواهم قسمتی از ان دانش را در اختیارتان بگذارم. قسمتی از ان اطلاعاتی که میتواند برای شما راه گشا باشد بفهمید دقیقا چقدر ممکن است سود کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

کالاها را تفکیک کنیم، یک سری کالاها، کالاهایی هستند که خریدارانشان یک بار می خرند. یعنی چه؟ یعنی مثلا مثل دستگاه، یک بار میخرد و بعد دیگر خریدی نمی کند. مثلا این دستگاه را میخرد تا یک سال ، دو سال، ده سال بعد دوباره خرید این دستگاه را ندارد.

حالا ممکن است دستگاه ها را کسانی بخرند که کارشان خرید و فروش دستگاه باشد. ولی دستگاه را ممکن است خود مصرف کننده بخرد، مثلا یک دستگاه بزرگ بستنی ساز، یک دستگاه مربوط به سورتینگ، یک دستگاه مربوط به ادوات کشاورزی، ممکن است کارش مربوط به توزیع و پخش و فروش ادوات کشاورزی باشد یا ممکن است یکی باشد که بخواهد برای فارم خودش، مزرعه خودش خریداری کند.

اینهایی که تک فروشی هستند، چون مشتری ای که میخرد، ببینید از سمت مشتری می آیم، گفتم نگاهتان را برعکس کنید تا مسیرتان عوض شود. از سمت مشتری می آیم ، چون مشتری که دفعه اول میخرد ، سابقه خرید زیادی ندارد و با هر کسی که معمولا ارتباط می گیرد، پارمترهای کیفی و کمی بازار جهانی اش را دفعه اول است آشنا می شود .

مثلا امروز به خرید آمده و خرید میکند و یک ماه، دو ماه است تحقیق می کند، اما این نیست که ده بار خریده باشد، اکثرا این هایی که تک خریدار هستند گران قیمت هستند، بالای ده هزار ، بیست هزار دلار، صدهزار دلار خرید دارند.

ممکن است حالا یک پک کامل مثلا ده تا کانتینر خرید کند اما یک بار میخرد . اینها سودشان می تواند تا صد در صد هم باشد. یعنی شما بین ۲۰ درصد تا ۱۰۰ درصد در ان راحت شیرین می توانید سود کنید . من دیدم کسانی که سه برابر هم فروختند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

حالا دیگر خودتان مثال ها را در ذهنتان مرور کنید. ببینید اصول را به شما می گویم، اصل کار را به شما می گویم. دارم به شما سنگ محک می دهم .

حالا می آییم این طرف. محصولاتی که خوراکی هستند و تکرار خریدشان زیاد است . مثل حبوبات، گندم، جو، ذرت، امثال اینها. بماند ان هایی که کالای اساسی هستند اکثرا چنین چالشی دارند یعنی مثلا در کالای اساسی چالش این است که قیمت بازار جهانی اش یک ریتی دارد. بعد مثلا بعضی از کشورها خیلی خوب تولید می کنند، خیلی بزرگ تولید می کنند و تامین کننده نرخ بازار هستند.

اما حالا میگوییم که اساسی، کالایی که مصرفی هست و فساد ان سریع نیست  (ببینید مهم است ، فساد سریع دارد یا فساد سریع ندارد) فساد ان سریع نیست، مثلا گفتم مثل این خشکبارها و امثال اینها و تکرار دارد یعنی مثلا  باید هر ماه، هر دو ماه هر سه ماه باید خرید کند، تکرار میشود. تاجرانش چون حرفه ای می شوند، از طرف بازار می ایند، تاجران چون حرفه ای میشوند، بر نرخ تمام شده این کالا مطلع می شوند و سود حاصل از این کالا ممکن است بین سه درصد تا ده درصد باشد . پس یک چنین نرخی وجود دارد .

پس این در مورد کالاهای اساسی، مثلا بر فرض شکر جزو این کالا حساب می شود، گفتم گندم، ارد، جو، ذرت، امثال اینها، حبوبات، همه اینها جزو این موارد حساب می شود.

حالا کالایی که مدت ماندگاری بالایی ندارد و ریسک صادرات ان بیشتر هست، از ده درصد تا پنجاه درصد سود میشود. مثلا میوه تره بار اینطور هست ، از ده درصد تا پنجاه درصد حتی تا صد هم میشود ولی خب ان کالایی که خیلی زود فسادپذیر هست، ریسک صادراتشان بالاست . یعنی ده بیست درصد در ان خیلی شیرین میشود سود کرد.

در مورد کالاهایی خوراکی نیستند و مصرفی هستند و دوره های خریدشان طولانی ترند ، یعنی ماه به ماه نمیخرند، سه ماه شش ماه یک بار میخرند، مثلا مثل بلور، شیشه، مبلمان چون خریدارت ممکن است واردکننده مبلمان باشد، تک خریداریش را کار ندارد، در حالت قشری که از شما میخرد، میتوانید بین ۲۰ درصد تا ۳۵ درصد و ۳۰ درصد در ان سود کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

و بازی شما روی سودش با تنوع مدل و کمی کیفیتی است یعنی اگر کالایتان مدل و تنوع کمی کیفی نداشته باشد، نه نمی توان این کار را کرد.

مثلا بر فرض مواد معدنی از شما می خرند این تکرار خرید دارد اگر ماده معدنی شناخته شده باشد در ایران و بدانند این کالا صادراتی است و کلا نرخشان براساس دلار تعیین کنند، این ماده معدنی مثل مثلا سنگ اهن ارزش… سود آنچنانی ایجاد نمی کند اما اگر این کالا مثل خیلی از مواد معدنی داخل ایران که شناخته شده نیست و فروشنده هایش داخل ایران به ریال می فروشند ، اصلا بحث دلار ندارند ، قیمت بازار جهانیش را هم نمی دانند، اینها در واقع سود خیلی خوبی می توانید در کارش بکنید .براساس ان مقدار فروشتان.

 مثلا ما خیلی از مواد معدنی داریم انها هم بین ده درصد تا سی درصد راحت سود می دهیم حالا هر چقدر ماده اش ناشناخته تر باشد و فرصت های صادراتی اش بیشتر، ممکن است درصدش بیشتر شود.

 پس کالاها مدل های مختلفی شد، کالاهایی که تکرار خرید دارند و فساد و ریسک زیادی در صادراتش وجود دارد، سودش بالاتر است، انهایی که تکرار خرید دارند، فساد و ریسکش پایین تر است، سود کمتر، مخصوصا کالاهای خوراکی، ارزاق مردم، یعنی مصرف کننده قشر عمومی.

شما نگاه کن کالایی که دارید میفروشید ، چون کالایی که میفروشید مدل هایش هم فرق می کند، یک وقتی کالایی که میفروشی خریدارانش ادمهای لوکسی هستند، پولدار هستند یا خریدارانش ادمهای ضعیفی هستند. وقتی خریدارانش ادمهای پولداری باشند، عدد شما بالا می رود، سود شما بالا می رود، اگر نباشند، سود شما پایین می اید .

امروز دیگر نمی خواهم فایل طولانی شود‌. نزدیک به ده دقیقه شد، یک سری راهکارها به شما گفتم که بفهمید چقدر مضنه این کالا در بازار جهانی را حدودا چقدر می توان پیش بینی کرد، این پارامترها از سمت مشتری بود، نرفتم در بحث های تکنیکال، امدم روی فاندامنتال صحبت کردم گفتم اقا مثلا اینگونه می توانید بررسی کنید در فلان جا و فلان جا یا شاید هم فرصتی شد در موردش صحبت کردیم.

امیدوارم موفق باشید و اگر سوالی در این مورد دارید با من در ارتباط باشید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات