سرمایه گذاری کودکان چقدر برای شما مهم است؟

در نسل‌های مختلف، افکار و توانایی‌های کودکان نیز متفاوت است. برای مقایسه سرمایه گذاری کودکان کافی است نیم نگاهی به نسل‌های قبلی بیاندازیم تا متوجه اختلاف آن‌ها با نسل جدید شویم. به نظر می‌رسد، باید بپذیریم که کودکان نسل امروز بسیار باهوش‌تر، خلاق‌تر و فعال‌تر از نسل گذشته می‌باشند. بنابراین، رقابت بین رشد کودکان بسیار پیچیده‌تر شده است. با این تفاسیر وقت آن رسیده که بخواهیم با سرمایه گذاری برای کودک دلبندمان، به آینده آن‌ها کمک کنیم و گام مهمی برای پیشرفت او برداریم. در ادامه با راه‌های مختلف سرمایه گذاری کودکان آشنا خواهیم شد.

۴ روش مطمئن و آینده‌دار برای سرمایه گذاری کودکان

روش‌های مختلفی جهت سرمایه گذاری کودکان وجود دارد، اما مطمئن‌ترین آن‌ها را در اینجا معرفی خواهیم کرد:

افتتاح حساب بانکی

کودکان از لحظه تولدشان، هدایا، عیدی و حتی اصطلاحا پول توجیبی‌های مختلفی می‌گیرند. به علاوه، خود والدین نیز می‌توانند سرمایه‌هایی هر چند اندک را، به صورت هفتگی، ماهیانه و یا سالانه برای کودک خود پس‌انداز کنند، که انجام همه این کارها با افتتاح حساب جهت سرمایه گذاری کودکان، بسیار راحت‌تر خواهد بود.

بیمه عمر

بیمه عمر، یک سرمایه گذاری آتیه‌دار با سود تضمینی است که با پرداخت مبالغ معین، می‌تواند کودکان را از پوشش بیمه‌ها بهره‌مند سازد.

بورس

با آموزش گام به گام بورس به کودکان، می‌توان آن‌ها را راهنمایی کرد تا بتوانند آینده بهتری داشته باشند. البته این کار نسبتا با ریسک بیشتری روبرو می‌باشد.

خرید طلا

شاید مطمئن‌ترین و آتیه‌دارترین راه برای سرمایه گذاری کودکان، خرید زیور آلات و نگهداری آن‌ها در طولانی مدت باشد.

سرمایه گذاری برای کودکان

سرمایه گذاری برای کودکان

حداقل سن جهت افتتاح حساب سرمایه گذاری کودکان

بسته به بانک‌های مختلف، شرایط افتتاح حساب نیز متغیر است. اما تقریبا امروزه تمامی بانک‌ها قابلیت افتتاح حساب برای کودکان را فراهم کرده‌اند و در واقع هیچ محدودیت سنی برای این کار وجود ندارد. اما در کل یک سری محدودیت‌ها در چگونگی استفاده و دسترسی به حساب مورد نظر وجود دارند. به عنوان مثال، والدین می‌توانند برای نوزاد خود حساب بانکی افتتاح کنند اما اختیارات این حساب تا ۱۲ سالگی فرزندشان، با خودشان است. از سن ۱۲ سالگی به بعد کودک می‌تواند به نام خود، حساب بانکی داشته باشد اما باز هم برداشت و جابجایی پول فقط با والدین است. از ۱۵ سالگی به بعد، برداشت پول نیز توسط کودک امکان‌پذیر است.

مزایای بیمه عمر

در سال‌های نه چندان دور، مردم فکر می‌کردند هزینه‌هایی که برای بیمه صرف می‌کنند، تنها پس از فوت قابل استفاده هستند، اما بیمه عمر می‌تواند در پایان مدت قرارداد، مبلغ نسبتا خوبی را با توجه به سود سالانه و میزان تورم، برای فرد بیمه شده به ارمغان آورد. بیمه عمر علاوه بر خدماتی که ارائه می‌کند، می‌تواند نقش به خصوصی در سرمایه گذاری کودکان داشته باشد. به همین علت است که مدت قراردادهای آن اصولا طولانی مدت بوده و بیشتر از ۱۵ سال است، زیرا در این صورت بیمه‌گذار، بیشترین سود ممکن را می‌تواند بدست آورد.

مزایای بیمه عمر

مزایای بیمه عمر

انواع پوشش بیمه‌ها برای کودکان

پوشش سرمایه فوت عادی:

هدف اصلی از تحت پوشش بیمه بودن، این است که سرمایه افراد در زندگی آینده‌شان مورد استفاده قرار گیرد. اما در صورتی که فرد، در طول مدت قرارداد فوت کند، مبلغی حدود ۳۵ برابر سرمایه به او تعلق خواهد گرفت.

پوشش سرمایه فوت بر اثر حوادث:

اگر فردی بر اثر حوادث طبیعی یا غیرطبیعی فوت کرده باشد، خسارت سرمایه فوت عادی و فوت بر اثر حادثه را شامل می‌شود.

پوشش نقص عضو:

در صورت نقص اعضا، پوششی به اندازه سرمایه فوت، شامل فرد می‌شود.

پوشش های دیگری نیز هستند که ما در اینجا به مهمترین آن‌ها اشاره نمودیم. انتخاب پوشش‌ها به اختیار خودمان است، اما باید در نظر داشته باشیم که هر چه تعداد این پوشش‌ها کمتر باشد، سودی که در انتهای قرارداد به افراد می‌رسد بیشتر است.

بدون خرید طلا، آینده دشوارتر می‌شود.

در طول تاریخ هیچ گاه نبوده که از ارزش طلا کاسته شده باشد و همواره رشد قابل توجهی در آن دیده شده است. بنابراین به نظر می‌رسد با خرید زیور‌آلات مختلف، می‌توان کاری کرد که کودک‌مان همواره، از نوزادی تا میانسالی، یک سرمایه بسیار مناسب با خودش همراه داشته باشد. با نگاهی دقیق‌تر به نمودار زیر که نشان دهنده میزان تغییرات قیمت سکه از سال ۵۷ تا ۹۷ است، بیشتر به اهمیت این موضوع پی می‌بریم.

نمودار تغییرات قیمت طلا

نمودار تغییرات قیمت طلا

پیشنهاد ما چیست؟

این سرمایه گذاری‌ها، همگی ثمربخش خواهند بود. اما شاید برای عموم جامعه امکان‌پذیر نباشد که به راحتی همه این سرمایه گذاری‌ها را برای کودک خود فراهم کنند. پیشنهاد ما این است که با داشتن دیدگاه بلندمدت، به اختیار خودتان حداقل یکی از روش‌های سرمایه گذاری کودکان را انتخاب کرده و با سرمایه اندکی شروع به سرمایه گذاری برای فرزندتان کنید. نگران نباشید و همواره به یاد این ضرب المثل باشید که “قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود”. این جمله هرچند کلیشه‌ای است، اما می‌تواند کلید حل بسیاری از مشکلات باشد.