روش‌های خلاقانه تدریس توسط برنده جایزه یک میلیون دلاری

بچه‌ها در طول روز زمان زیادی را در مدرسه سپری می‌کنند و روش‌های خلاقانه تدریس تاثیر بسیار زیادی در ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان دارد. مهم‌تر از درس مدرسه، درس زندگی است که معلمان می‌توانند به بچه‌ها آموزش دهند.

دانش‌آموزان زمانی می‌توانند مهارت‌های لازم را کسب نمایند که در آن‌ها انگیزه و اشتیاق ایجاد شود. ایجاد انگیزه و اشتیاق از وظایف یک معلم کارآمد است. اما چگونه می‌توان در دانش آموزان انگیزه ایجاد کرد؟

درباره اینکه کدام روش تدریس موثرتر است، بحث‌های زیادی وجود دارد. با این حال، اکثر کارشناسان در مورد نیاز به نوآوری و خلاقیت در کلاس‌های درس، اتفاق نظر دارند. در این گزارش دو معلم را ملاقات می‌کنیم که در شیوه تدریسشان دست به سنت شکنی زده‌اند.

حنان و برنده شدن جایزه یک میلیون دلاری

حنان حروب، برنده جایزه یک میلیون دلاری «بهترین معلم دنیا» توجه بسیاری از کارشناسان دنیای آموزش و پرورش را به خود جلب کرده است. روش‌های خلاقانه تدریس حنان برای کودکان فلسطینی که دچار آسیب‌های روحی هستند، امروز الگویی برای بسیاری از آموزگاران است.

برای این معلم فلسطینی کلاس درس باید محلی برای شادی، آرامش و امنیت باشد.

حنان می‌گوید: دانش آموز، هنگامی خوب یاد می‌گیرد که خوشحال باشد و از طریق روش‌های خلاقانه تدریس می‌توانیم این حس را در کودکان ایجاد کنیم. یک نکته برای حنان مهم است. بچه‌هایی که در وضعیت ناگوار به سر می‌برند، نیاز به بازی دارند. او می‌گوید از وقتی خانواده‌اش تحت تهاجم ارتش اسرائیل قرار گرفت، به این مسئله فکر می‌کند.

خاطرات حنان حروب

حنان می‌گوید: خانواده‌ام سراسیمه بودند و باید راهی پیدا می‌کردند که تنش‌های روحی و روانی کودکانشان را از بین ببرند. زمانی که خودم بچه بودم در موقعیت‌های سخت و تنش‌زای فراوانی قرار داشتم و هیچ وقت حس امنیت نداشتم. اصلا دوران بچگی نداشتم.
الان من در کلاس با بچه‌ها بازی می‌کنم و با استفاده از روش‌های خلاقانه، در بچه‌ها انگیزه ایجاد می‌کنم. مثل این است که دوباره بچه شده‌ام و واقعا از این کار لذت می‌برم.

عقیده مادر حنان

مادر حنان هم از روش‌های خلاقانه تدریس حنان برای آموزش دخترش راضی است.

هانی صلاح‌الدین می‌گوید: حنان باعث شد افکار منفی در ذهن آن‌ها ناپدید شود. دنیایی که آن‌ها خواهند دید دنیای متفاوتی خواهد بود که نکته اصلی آن، جنگ و نابودی و نفرت نیست. آن‌ها به زندگی با دید دیگری نگاه خواهند کرد.

حنان حروب و جایزه بهترین معلم دنیا

حنان حروب می‌خواهد با جایزه بهترین معلم دنیا، دانشگاهی برای آموزگاران به وجود آورد. وی می‌گوید: با این جایزه به همه معلم‌های دنیا پیام می‌دهم که با هم می‌توانیم اوضاع را آن طور که می‌خواهیم تغییر دهیم و برای نسل‌های بعدی آماده کنیم، فقط لازم است که متحد عمل کنیم.

جو فادری و روش‌های خلاقانه تدریس

وقتی ۲۵ سال پیش جو فادری کار تدریس را شروع کرد، متوجه شد که دانش‌آموزانش به درس او توجه نمی‌کنند. اما او به جای اینکه ناامید شود، روش تدریس را کاملا نو کرد و از موسیقی و رسانه‌های مختلف استفاده کرد. فادری که در مدرسه‌ای در شهر کوچک افینگهام در ایالات ایلی نو آمریکا تدریس می‌کند به دانش‌آموزانش می‌گوید رویاهای بزرگ داشته باشند و شکست‌هایشان را بخشی از فرآیند شکوفایی خلاقیتشان بدانند.

جو فادری چگونه دانش‌آموزان خود را به درس علاقه‌مند کرد؟

سال‌ها پیش نزدیک بود فادری کار آموزش را رها کند. چون نمی‌توانست دانش‌آموزانش را به درسِ دستور زبان علاقه‌مند کند و در آن زمان به خود او چیزی الهام شد. وی می‌گوید اول از همه فهمیدم مشکل، خود من هستم و باید از همین امروز این مشکل را برطرف کنم، به این صورت که دنبال چیزهایی بگردم که دانش‌آموز را با دنیای واقعی مرتبط کند. بعد خود دانش‌آموز به من کمک می‌کند که چنین پروژه‌هایی را پیدا کنم.

درواقع جوفادری به کشف روش‌های خلاقانه تدریس پرداخت.

فادری کار را با موسیقی شروع کرد و از دانش‌آموزان خواست که بر اساس شعرهای کلاسیک ترانه‌ای بسرایند. امروز او در کلاس‌هایش هنر، چاپ سه‌بعدی، نویسندگی، نمایش و مهندسی هم درس می‌دهد و دانش‌آموزان آزادند هر چه دوست دارند خلق کنند.

روش‌های خلاقانه تدریس

جو فادری می‌گوید روش‌های خلاقانه تدریس، یعنی اینکه دانش‌آموز برای اینکه در زندگی موفق باشد باید یاد بگیرد که چطور پروژه‌ای را اداره کند، چطور با دیگران همکاری کند، چطور با انتقاد سازنده و حتی انتقاد مخرب روبه‌رو شود. متاسفانه به بسیاری از دانش‌آموزان چنین آموزش‌هایی داده نمی‌شود.

روش‌های خلاقانه تدریس فادری در آغاز کار مورد انتقاد قرار گرفت اما امروز در مدرسه‌ها، روش‌های تدریس متکی بر دانش‌آموزی که او به‌وجود آورده است را به تعداد بیشتری از معلم‌ها آموزش می‌دهد و باعث رونق اقتصاد محلی شده است. چون بچه‌های خلاق در شهر می‌مانند و برای آغاز زندگی حرفه‌ای خود به شهر دیگری نمی‌روند.

پروژه‌های دانش آموزان فادری نه تنها هنری هستند بلکه اغلب دیدگاهی جهانی نیز دارند.

روش‌های خلاقانه تدریس

روش‌های خلاقانه تدریس

با توجه به موارد ذکر شده موفقیت دانش‌آموزان در گرو ایجاد انگیزه از سوی معلمان و استفاده از روش‌های خلاقانه تدریس می‌باشد. دبیران و معلمان با انگیزه در تربیت و آموزش به دانش‌آموزان موفق‌تر هستند.
هم چنین دبیران گرامی همواره به این نکته توجه کنید که آینده جامعه در دست شما می‌باشد.
دبیران و معلمان هستند که می‌توانند افراد متخصص و با انگیزه را برای آینده آماده کنند.

در این ویدئو آموزشی که به زبان فارسی دوبله شده است، به سراغ آموزگارانی می‌رویم که روش‌های خلاقانه تدریس را به‌کار می‌گیرند: