درآمدزایی و ۱۰ مدل از محبوب‌ترین راه‌های ایجاد کسب و کار

درآمدزایی از جمله کارهایی است که هر فردی باید بتواند انجام دهد.

محصول، سرویس یا برنامه شما تنها زمانی مفید است که بتوانید آن را در دست مشتریان هدف خود قرار دهید. اما هنگامی که یک پیشنهاد نهایی ارائه می‌کنید، فروش آن باید آسان باشد، درست است؟ نه واقعا. فاکتورهای بی‌شماری وجود دارد که باید زمانی که محصول خود را به بازار عرضه می‌کنید، مانند صنعت مورد نظر خود، که می‌تواند محصول فروش اینترنتی باشد یا سخت افزار فیزیکی، کانال‌های مورد استفاده شما برای جذب، وجود داشته باشد. یعنی مشتریان شما و…

به همین دلیل ما یک راهنمای جامع را ارائه دادیم که برخی از مدل‌های معمول درآمد را به همراه مزایا و معایب هر کدام توضیح دادیم که برای کمک به انتخاب بهترین مدل درآمد برای شرکت شما به کار می‌رود.

کسب و کار

کسب و کار

مدل کسب و کار در مقابل مدل درآمد در مقابل جریان درآمد

قبل از اینکه به انواع مختلف راه‌های درآمدزایی وارد شویم، باید زمان کمتری بین تعاریف “مدل کسب و کار”، “مدل درآمد” و “جریان درآمد” تمایز قائل شویم، زیرا اغلب آن‌ها به‌طور مختلف استفاده می‌شوند. در مقاله GlowingStart، الکس جنادینیک تفاوت بین اصطلاحات مدل درآمد، جریان درآمد و مدل کسب و کار را به‌خوبی توضیح داده که در ادامه خلاصه آن را مشاهده خواهید کرد:

 • جریان درآمدزایی یک منبع منفرد، درآمد شرکت است. یک شرکت می‌تواند بسته به اندازه‌اش صفر و یا بسیاری از جریان‌های درآمد داشته باشد.
 • مدل درآمد استراتژی مدیریت جریان درآمد شرکت و منابع مورد نیاز برای هر جریان درآمد است.
 • مدل کسب و کار سازمانی است که شامل تمام جنبه‌های یک شرکت، از جمله مدل درآمد و جریان‌های درآمد است که توضیح می‌دهد که چگونه همه آن‌ها با هم کار می‌کنند.

انواع راه‌های درآمدزایی:

انواع مختلفی از راه‌های درآمدزایی وجود دارد. به همین دلیل، این لیست به هیچ وجه شامل فهرست همه آن‌ها نیست. به‌خصوص از آنجا که بسیاری از آن‌ها با نام‌های دیگری در جامعه راه‌اندازی می‌شوند. با این حال، در ادامه ۱۰ مدل از محبوب‌ترین و موثرترین مدل‌های درآمد به کار رفته در شرکت‌های بزرگ و کوچک را بررسی خواهیم کرد.

۱) مدل درآمدزایی مبتنی بر تبلیغات

مدل‌های درآمد مبتنی بر تبلیغ شامل ایجاد آگهی برای یک وب‌سایت، سرویس، برنامه یا سایر محصولات خاص و قرار دادن آن‌ها در کانال‌های استراتژیک و ترافیکی است. اگر شرکت شما یک وب‌سایت داشته باشد یا شما یک شرکت مبتنی بر وب دارید، گوگل AdSense یکی از رایج‌ترین ابزارهای تبلیغاتی است. برای اکثر وب‌سایت‌ها، AdSense حدود ۵ تا ۱۰ دلار برای هر ۱۰۰۰ نمایش، سود می‌دهد.

 • مزایا: درآمد حاصل از تبلیغات، یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اجرای مدل‌های درآمد است، به همین دلیل، بسیاری از شرکت‌ها از تبلیغات به عنوان منبع درآمد استفاده می‌کنند.
 • معایب: برای تولید درآمد کافی در این راه، شما باید میلیون‌ها کاربر را جذب کنید. علاوه بر این، اکثر افراد آگهی‌های مزاحم پیدا می‌کنند که به همین علت احتمال دارد کمتر کلیک کنند.

۲) مدل درآمدزایی وابسته(همکاری در فروش)

یکی دیگر از مدل‌های درآمدزایی مبتنی بر وب، مدل درآمد وابسته است که با ارتقا لینک‌ها به محصولات مربوطه و جمع‌آوری کمیسیون در فروش این محصولات کار می‌کند و حتی می‌تواند در ارتباط با تبلیغات یا جداگانه نیز به کار رود.

 • مزایا: یکی از واضح‌ترین مزایای استفاده از یک مدل درآمد وابسته، این است که به‌طور کلی پول بیشتری را نسبت به مدل‌های درآمد مبتنی بر تبلیغ ایجاد می‌کند.
 • معایب: اگر از مدل درآمد وابسته استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید که مبلغ پولی که می‌دهید، محدود به اندازه صنعت شما و انواع محصولاتی است که شما می‌فروشید.

۳) مدل درآمدزایی حاصل از معاملات

شرکت‌های بی‌شماری، تکنولوژی‌گرا باشند یا نباشند، تلاش می‌کنند تا بر مدل درآمد معاملاتی تکیه کنند. این روش یکی از راه‌های مستقیم تولید درآمد است. زیرا شامل “یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات یا محصول” و “مشتریان” می‌باشد.

 • مزایا: مصرف کنندگان به خاطر سادگی و مجموعه وسیع‌تر گزینه‌ها بیشتر جذب می‌شوند.
 • معایب: به دلیل مستقیم بودن مدل درآمد معاملاتی، بسیاری از شرکت‌ها این مدل را به کار می‌گیرند، که به معنی رقابت بیشتر و بدتر شدن قیمت است.

۴) مدل درآمدزایی اشتراک

مدل درآمد اشتراکی مستلزم ارائه یک محصول یا خدماتی است که مشتریان می‌توانند برای مدت زمان طولانی، معمولا ماه به ماه یا حتی سال به سال، آن را خرید کنند. با این کار، به نوعی می‌توان گفت که مشتریان، اشتراکی در شرکت شما خواهند داشت.

 • مزایا: اگر شرکت شما به اندازه کافی در حال توسعه است، این مدل می‌تواند درآمد تکراری را تولید کند و حتی می‌توانید از مشتریانی بهره‌مند شوید که برای لغو اشتراک خود بسیار تنبل هستند.
 • معایب: از آنجا که این مدل به داشتن یک پایه مصرف‌کننده بزرگ بستگی دارد، حفظ نرخ اشتراک بالاتر از نرخ لغو اشتراک بسیار مهم است.

دیو پارکر راه‌های مختلفی که یک شرکت می‌تواند محصول یا خدمات خود را به فروش برساند، به گونه‌ای که تاثیری بر نحوه قرار گرفتن محصول در بازار داشته باشد را تشریح می‌کند. در ادامه، روش‌هایی که او توصیف می‌کند را مشاهده می‌کنید:

مدل درآمد

مدل درآمد

۵) فروش وب

این یک بخش از مدل درآمد معاملاتی است که مشتری آن را به طور مستقیم برای یک محصول یا خدمات پرداخت می‌کند. به جز اینکه مشتری‌ها باید از طریق جستجو در وب یا بازاریابی خارج از کشور به شرکت شما وارد شوند و معاملات صرفا از طریق اینترنت انجام شود.

 • مزایا: کار فروش وب شامل طیف گسترده‌ای از ارائه‌ها، از جمله نرم‌افزار، سخت‌افزار و حتی سرویس اشتراک است.
 • معایب: اگر شرکت شما به مشاوره یا اقلام بزرگ(کالاهای با ارزش بالا از قبیل خانه‌ها، وسایل و ماشین‌ها) مرتبط باشد، باید مدل‌سازی صورت گیرد که با این مدل فروش، ناسازگار است.

۶) فروش مستقیم

دو نوع فروش مستقیم وجود دارد: فروش درونی، که در آن کسی برای ایجاد یک سفارش یا نمایندگی فروش از مشتریان دعوت می‌کند؛ و فروش خارج از کشور، که یک معامله فروش به صورت جهانی است.

 • مزایا: مدل‌های فروش مستقیم، با چرخه‌های فروش ارتباطات، فروش سازمانی یا فروش پیچیده که به چندین خریدار و نفوذکننده مربوط می‌شود، عالی عمل می‌کنند.
 • معایب: مدل فروش مستقیم، اغلب نیازمند استخدام یک تیم فروش از نوع خاصی است، که به همین دلیل برای فروش اقلام کوچک مطلوب نیست. اگر پیشنهاد شما در محدوده ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار قیمت باشد، در رقابت با شرکت‌های دیگر مشکل خواهید داشت.

۷) فروش کانال(یا فروش غیرمستقیم)

مدل فروش کانال، متشکل از نمایندگان یا نمایندگان فروش محصول است. مدل درآمد وابسته یک مدل همراه خوب برای این مدل است. به‌ویژه اگر پیشنهاد شما یک محصول مجازی است.

 • مزایا: مدل فروش کانال، برای شرکت‌هایی ایده‌آل است که دارای یک محصول خاص برای فروش هستند.
 • معایب: اگر محصول شما نیاز به تبلیغ در بازار داشته باشد، یا اگر محصول شما با شریک خود رقابت می‌کند از این مدل استفاده نکنید. به دلیل اینکه شما و دیگران را تحت فشار قرار نمی‌دهد.

۸) خرده‌فروشی

خرده‌فروشی به معنی ایجاد یک فروشگاه بزرگ سنتی است که شما در آن، کالاهای فیزیکی را به مشتریان خود ارائه می‌دهید. در نظر داشته باشید که مدل فروش خرده‌فروشی به فضای قفسه‌ای برای پرداخت نیاز دارد و برای محصولاتی که نیاز به تدارکات خاصی برای رسیدن به مشتریان خود دارند، مناسب است.

 • مزایا: خرده‌فروشی یک راه عالی برای ارائه معاملات و محصولات متناسب با یک پایگاه مشتری برای کمک به افزایش آگاهی از نام تجاری است.
 • معایب: مسیر خرده‌فروشی برای شرکت‌های نوپا که محصولات دیجیتالی مانند نرم‌افزار یا برنامه‌ها را ارائه می‌دهند، ایده‌آل نیست.

۹) محصول رایگان است، اما سرویس‌ها نه.

این مدل در مقایسه با سایرین منحصربه‌فرد است؛ در این مدل فروش، باید محصول خود را به صورت رایگان بفرستید، اما مشتریان نیاز به پرداخت هزینه نصب، سفارشی‌سازی، آموزش یا سایر خدمات اضافی را دارند.

 • مزایا: این مدل برای ایجاد اعتماد بر پایه مشتری و افزایش آگاهی مشتریان از برندتان عالی است؛ زیرا هر شرکتی که چیزی را به صورت رایگان ارائه می‌دهد، بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.
 • معایب: به یاد داشته باشید که استفاده از این مدل به این معنی است که شما اساسا سرویس کسب و کار را با محصول به عنوان هزینه بازاریابی اداره می‌کنید. همچنین، این نوع مدل درآمدزایی، در دراز مدت بهترین راه برای بزرگ کردن شرکت نخواهد بود، بنابراین خود را برای مدل‌های درآمد اضافی آماده کنید.

۱۰) مدل درآمدزایی فریمیم

مدل freemium مدلی است که در آن خدمات اساسی شرکت رایگان است، اما کاربران باید برای ویژگی‌های اضافی مثل حق بیمه، پسوند، توابع و… هزینه کنند. یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها در استفاده از این مدل Linkedin، محبوب‌ترین پلتفرم کسب و کار/رسانه‌های اجتماعی است.

 • مزایا: همانند مدل قبلی، مدل freemium چیزی برای کاربران فراهم می‌کند که یک راه عالی برای به دست آوردن طعم محصول و یا خدمات است، در حالی که در عین حال آن‌ها را مجذوب خود می‌کند تا بعدا چیزی را هزینه کنند.
 • معایب: این مدل نیاز به سرمایه‌گذاری قابل توجهی از زمان و پول برای رسیدن به مخاطبان دارد. همچنین نیاز به تلاش برای تبدیل کاربران عادی به مشتریان واقعی است.