خصوصیات چپ دست ها

چپ دست بودن برای شما عجیب است؟ اگر در اطرافیان خود فرد میانسالی که با دست چپ می‌نویسد می‌شناسید و از او سوال کنید، احتمالا به شما می‌گوید که در زمانی که با دست چپ می‌نوشت، قلم را از او می‌گرفتند و او را مجبور می‌کردند که با دست راست بنویسد یا غذا بخورد. چون اعتقاد داشتند دست راست، دست درست است یعنی(Right) که به معنی درست است. این نه فقط در زبان انگلیسی، بلکه در خیلی از زبان‌های دنیا نیز وجود دارد.

امروز حدود ۱۰ درصد جمعیت جهان را چپ دست‌ها تشکیل می‌دهند. اما اگر چپ دست بودن اشکال دارد، پس چرا در بدو تولد این اتفاق می‌افتد؟
چون برخلاف نظر خیلی‌ها، چپ دست یا راست دست بودن یک انتخاب نیست و دلایل روانشناسی دیگری دارد که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهد که چپ دست بودن سابقه تاریخی ۵۰۰ هزار ساله دارد. اما این موضوع قابل پیش‌بینی است و حتی می‌توان آن را در رحم مادر و قبل از تولد پیش‌بینی کرد.

پس اگر چپ دست بودن مادرزادی است آیا این موضوع هم می‌تواند ژنتیکی باشد؟ در حقیقت هم بله و هم خیر!!

دوقلوهایی که دارای ژن‌های مشابه هم هستند، ممکن است که دست‌های قالب متفاوتی داشته باشند(یکی چپ دست و دیگری راست دست باشد) و در واقع این اتفاق تقریبا برای هر خواهر و برادری اتفاق می‌افتد.

اما نکته جالب اینجاست که احتمال چپ یا راست دست بودن کودک، با بررسی پدر و مادر او مشخص می‌شود. یعنی اگر پدر، چپ دست و مادر، راست دست باشد، احتمال چپ دستی کودک حدود ۱۷ درصد می‌باشد در حالی که اگر هر دو آن‌ها راست دست باشند، این احتمال ۱۰ درصد است.

دلیل نامگذاری روز جهانی چپ دست‌ها

روز ۳۰ اوت برابر با ۲۲ مرداد روز جهانی چپ دست‌ها نام‌گذاری شده است.
دلیل نام‌گذاری این روز، انتقاد از این است که تمامی ابزارها و امکانات برای راست دست‌ها طراحی شده مانند دسته‌های صندلی، صندلی راننده در خوردرو، قانون‌های راهنمایی و رانندگی، میزهای پرکردن فرم در بانک‌ها، اداره‌ها و اینکه چپ دست‌ها را مجبور به کار کردن با این امکانات می‌کنند.
یکی دیگر از اهداف این روز، مبارزه با باورهای خرافاتی درباره چپ دست‌ها است.

چپ دست

چپ دست

چه اتفاقی می‌افتد که فرد چپ دست می‌شود؟

محققان هنوز درباره این موضوع کاملا مطمئن نیستند، اما تحقیقات بسیاری نشان داده که تعامل پیچیده‌ای از ژن‌ها و طبیعت باعت این مسئله می‌شود. این در حالی است که هنوز ژن خاصی به عنوان ژن چپ دستی پیدا نشده است. اما چیزی که دیده می‌شود این است که اشخاص چپ دست، در خانواده و اصل و نسبشان چپ دست‌های بیشتری داشته‌اند.

خصوصیات افراد چپ دست

اگر نیمکره چپ مغز شما فعال‌تر باشد و چپ دست باشید، به این معنا است که توانایی و درک شما در ریاضیات بیشتر است. چپ دست‌ها اغلب فردی منطقی هستند تا احساسی. آن‌ها بهتر می‌توانند تجزیه و تحلیل کنند، توانایی بیشتری در یادگیری زبان جدید دارند و مهارتشان در کار کردن با اعداد بسیار بالا است. چپ دست‌ها قبل از اینکه دست به کاری بزنند، همه جوانب را بررسی می‌کنند و به راحتی الگوریتم‌ها و داده‌های یک پروژه را متوجه می‌شوند.
اشخاص چپ دست به عنوان دانشمندان شناخته می‌شوند.

تفاوت‌های چپ دست‌ها و راست دست‌ها

صرف نظر از اینکه چه چیزی باعث چپ دست یا راست دست شدن اشخاص می‌شود، تحقیقات بعضی از تفاوت‌های فیزیولوژیکی و شخصیتی اشخاص چپ دست با راست دست را پیدا کرده‌اند.

۱) هنر خلاقیت و هنرپیشگی چپ دست‌ها بیشتر از راست دست‌ها است.

چپ دست‌ها پیچیده و جالب فکر می‌کنند و معمولا در یک گروه ایده‌های بهتری به ذهنشان می‌رسد. مطالعات نشان داده که در انجام یک کار، چپ دست‌ها کمتر به نقاط منفی فکر می‌کنند که به همین دلیل قدرت ایده‌پردازی بالاتری نیز دارند.

۲) قدرت شنوایی و سخنرانی چپ دست‌ها با راست دست‌ها متفاوت است.

چپ دست‌ها توانایی بیشتری در شنیدن تغییرات ریز در صداها را دارند. بهتر است بدانید که هر کدام از نیمکره‌های راست و چپ قدرت درک برخی صداهای خاص را دارند اما چیزی که واضح است این است که نیمکره راست مغز، یعنی همان نیمکره‌ای که چپ دست‌ها بیشتر از آن استفاده می‌کنند، قدرت بیشتری در تحلیل و درک تغییرات در صداها را دارد.

۳) چپ دست‌ها اغلب در مسابقات ورزشی راست دست‌ها را شکست می‌دهند.

اگر به ورزش و قهرمانان جهان نگاهی بیندازید، متوجه تعداد بالای قهرمانانی که چپ دست بوده‌اند می‌شوید. مخصوصا در ورز‌ش‌هایی مثل گلف، تنیس، بولینگ و بوکس.
در حقیقت می‌توان گفت که چپ دست‌ها در ورزش‌هایی که به تمرکز بالایی نیاز دارند، موفق‌تر هستند. مطالعات نشان داده که شانس موفقیت یک چپ دست در مسابقه ورزشی، هنگامی که رقیبش یک راست دست باشد، بیشتر است.

۴) احتمال ابتلا به بیماری‌های روانی در چپ دست‌ها بیشتر است.

مطالعات نشان داده در جامعه‌هایی که شیوع بیماری‌های عصبی و روانی در آن‌ها بالاتر است، درصد چپ دست‌های آن جامعه نیز بالاتر است. ۲۰ درصد از افراد مبتلا به بیماری‌های افسردگی، اسکیزوفرنی و شیدایی، چپ دست بوده‌اند. همچنین شیوع اختلالاتی مثل شنوایی، بیش‌فعالی و برخی اختلالات رفتاری در چپ دست‌ها بیشتر است.

۵) افراد چپ دست سرعت عمل بیشتری نسبت به راست دست‌ها دارند.

افراد چپ دست توانایی بیشتری در استفاده همزمان از دو نیمکره مغز را دارند به همین دلیل در کارهایی که نیازمند به هر دو نیمکره هستند، از راست دست‌ها ماهرترند.
محققان می‌گویند انسان‌ها درهنگام استفاده از بازی‌های رایانه‌ای، رانندگی و بازی‌های ورزشی از دو نیمکره استفاده می‌کنند. به همین دلیل افراد چپ دست سرعت عمل بیشتری در این کارها دارند.

چپ دست‌های مشهور تاریخ

افلاطون

آریتوکلس ملقب به افلاطون یا پلاتون یکی از فیلسوفان سه‌گانه یویانی است که بسیاری آثار مکتوب از او به جا مانده است. وی در زمان خود به چپ دستی معروف بوده است.

افلاطون

افلاطون

ارسطو

ارسطو در مقدونیه متولد شد. وی از فیلسوفان یونان باستان به‌ حساب می‌آید که شاگرد افلاطون و آموزگار اسکندر مقدونی بود. کتب و تالیفات وی در زمینه فیزیک، متافیزیک، شعر، زیست‌شناسی، منطق، علم بیان، سیاست و اخلاق بوده‌اند. ارسطو، سقراط و افلاطون از تاثیرگذارترین فیلسوفان یونان باستان بوده‌اند. ارسطو در زمان خود به چپ دستی شهرت داشته است.

ارسطو

ارسطو

لودویگ فان بتهوون

بتهوون در شهر بن به دنیا آمد. پدر وی دیوانه‌وار عاشق موسیقی بود و قصد داشت به هر ترتیبی که شده از پسر خود نوازنده و موسیقی‌دانی چیره‌دست بسازد.
بتهوون نیز در زمره چپ دستان قرار دارد.

بتهوون

بتهوون

ماری کوری

ماری کوری متولد سال ۱۸۶۷ فیزیکدان و شیمی‌دان لهستانی بود که دو بار جایزه نوبل را در رشته‌های فیزیک و شیمی گرفت. وی در سال ۱۹۴۳ در سن ۶۲ سالگی بر اثر ابتلا به سرطان خون از دنیا رفت.

ماری کوری

ماری کوری

چارلی چاپلین

یکی از مشهورترین بازیگران و کارگردانان سینما که برنده جایزه اسکار هم شده، چارلی چاپلین است. اکثر فیلم‌های او کمدی است. وی که ۶۵ سال در زمینه سینما فعالیت کرد، از جمله چپ دستان مشهور ایران است.

چارلی چاپلین

چارلی چاپلین

آلبرت انیشتین

آلبرت انیشتین یکی از مشهورترین چپ دستان تاریخ محسوب می‌شود. این پروفسور پایه‌های دانش را آن زمان به لرزه درآورد. تئوری‌های او درباره زمان و فضا، از رکن‌های اصلی علم فیزیک شدند و زمینه علوم مدرن را فراهم کردند.

انیشتین

انیشتین

اسحاق نیوتن

سر آیزاک یا اسحاق نیوتن فیزیکدان، ریاضیدان، ستاره‌شناس، فیلسوف و شهروند انگلیسی بود. او نخستین کسی است که قواعد طبیعی حاکم بر گردش‌های زمینی و آسمانی را کشف کرد. نیوتن فردی یکتاپرست بود که به پیش‌گویی‌های کتاب مقدس ایمان داشت. وی نیز از چپ دستان تاریخ به حساب می‌آید.

نیوتون

نیوتون

صحبت نهایی:

در انتها فراموش نکنید که ۱۰ درصد جمعیت جهان را افراد چپ دست تشکیل می‌دهند. ضمن اینکه طبق مطالعات انجام شده، اغلب افراد چپ دست، انسان‌های باهوشی هستند. پس سعی کنید که خصوصیات این افراد را بهتر بشناسید.