حرفه فیلمنامه نویسی با انجام چه کارهایی تقویت می‌شود؟

حرفه فیلمنامه نویسی راهی بلندمدت است. بهترین راه برای حرفه‌ای شدن در این مسیر و اینکه مهارت خود را بهبود دهید این است که هر روز بنویسید و در هر زمینه‌ای تبدیل به یک فیلمنامه‌نویس استاد شوید. ولی عوامل دیگری نیز هستند که باید در کنار نوشتن، هر روزه انجام دهید تا به شما کمک کنند فیلمنامه‌نویس بهتری شوید. بیایید با هم به مهم‌ترین این عوامل نگاهی بیندازیم:

۱) فیلمنامه بخوانید.

تا زمانی که ندانید حرفه‌ای‌ها چگونه فیلمنامه می‌نویسند، خودتان نمی‌توانید فیلمنامه‌نویس شوید. ۵۰ تا از بهترین فیلمنامه‌ها در هر ژانر را بخوانید تا مزیت‌های فیلمنامه خواندن را بفهمید و بتوانید یک برنامه خواندن برای خود بچینید. این کار باعث می‌شود چند ساعت از نوشتن هفتگی‌تان به خواندن اختصاص داده شود، ولی قطعا ارزشش را دارد.

۲) یک طرح کلی بنویسید.

این تمرین بی‌نظیری است که باعث می‌شود مهارت‌های ساختار فیلمنامه‌نویسی، طرح، کاراکتر، صحنه‌ها و دیالوگ را بیاموزید. این کار را انجام دهید. به تماشای یک فیلم بنشینید، لپ‌تاپ خود را باز کنید و خلاصه کوتاهی از اتفاقاتی که در هر صحنه می‌افتد، بنویسید.

هر صحنه کارکردی دارد و این همان چیزی است که شما باید در طرح کلی خود بیاورید. هر جمله را در یک یا دو خط بنویسید و فقط پایه‌ای‌ترین اتفاقات هر صحنه و نتیجه‌اش را بنویسید.

ما در حرفه فیلمنامه نویسی پیشنهاد می‌کنیم با یک مکان شروع کنید مثلا «در خانه مادری». سپس همان‌طور که فیلم را تماشا می‌کنید، مهم‌ترین اتفاقات را بنویسید. به لباس‌های کاراکتر و صحبت‌های بی‌اهمیت آن‌ها توجه نکنید.

مغز و هدف صحنه را بیابید که چه چیزی عوض شده است؟
در نهایت، باید چهار یا پنج صفحه نوشته داشته باشید. حالا وقت آن است که فیلم را به پرده‌ها و سکانس‌ها بشکنید. وقتی تمام شد، آن را بخوانید. چگونه هر صحنه، سکانس و پرده به هم مربوط می‌شوند؟ دنبال الگو باشید.
ببینید نویسندگان چگونه داستان را صحنه به صحنه می‌نویسند. یک پایگاه داده از این نوشته‌هایتان درست کنید و کم‌کم راهکارهای حرفه فیلمنامه نویسی را می‌آموزید.

داستان نویسی

داستان نویسی

۳) کتاب‌های فیلمنامه‌نویسی بخوانید.

بعضی از نویسندگان حرفه‌ای معتقدند که حرفه فیلمنامه نویسی را نمی‌توان از طریق خواندن کتاب‌ها یاد گرفت ولی ما مخالفیم.
اگر می‌خواهید فیلمنامه‌نویس شوید، چرا نباید کتاب‌های فیلمنامه‌نویسی بخوانید؟ احتمالا اگر کتاب Save the Cat را بخوانید بیشتر یاد می‌گیرید تا اینکه یک مطلب راجع به گربه‌ها بخوانید.
هر چه بیشتر کتاب‌های فیلمنامه‌نویسی بخوانید، بیشتر در آن غرق می‌شوید، و هر چه بیشتر غرق شوید، نویسنده بهتری خواهید بود. از لیست بهترین کتاب‌های فیلمنامه‌نویسی انتخاب کنید و شروع کنید.

۴) به لس‌آنجلس نقل مکان کنید.

خیلی از نویسندگان و فیلمنامه‌نویسان دیدگاه منفی‌ای نسبت به نقل مکان به لس‌آنجلس دارند.
ولی اگر می‌خواهید یاد بگیرید چگونه یک فیلمنامه‌نویس شوید باید به طور جدی به این مسئله فکر کنید. اگر می‌خواهید یک استارتاپ موفق داشته باشید باید راجع به نقل مکان به سیلیکون ولی فکر کنید.

اگر می‌خواهید یک خواننده سبک کانتری شوید،‌ باید به‌طور جدی به نقل مکان کردن به نشویل فکر کنید. اگر واقعا دلتان می‌خواهد یک فیلمنامه‌نویس شوید، بهتر است به فکر نقل مکان به لس‌آنجلس باشید.
اینجا همان جایی است که همه آن اتفاقات می‌افتند و شما از آن الهام خواهید گرفت. علاوه بر آن، احتمالش خیلی بیشتر است که افرادی را در این صنعت پیدا کنید که بتوانند کمک‌تان کنند.

اگر فیلمنامه‌نویس شدن واقعا هدف شماست، جوان هستید و تعهدی ندارید، پولش را دارید و چیزی مانع شما نیست، تصمیم خود را بگیرید و به لس‌آنجلس نقل مکان کنید.

۵) برای خود یک راهنما پیدا کنید.

اگر زیر و بم زندگی همه فیلمنامه‌نویس‌های معروف را در بیاورید، می‌بینید که همه آن‌ها یک چیز مشترک داشتند: یک راهنما.
خیلی از افراد معروف در سینما، ورزش، هنر، موسیقی و غیره فقط با کمک یک راهنما به جایی که هستند، رسیدند.

آیا باب دیلان بدون حمایت وودی گوتری هیچ‌گاه به یکی از معروف‌ترین موسیقی‌دان‌ها بدل می‌شد؟
آیا وودی آلن بدون حمایت سید سزار هیچ‌گاه یکی از بهترین فیلمسازهای عصر ما می‌شد؟
آیا بیل گیتس بدون کمک وارن بافت هیچ‌گاه به یکی از غول‌های تکنولوژی بدل می‌شد؟

شکی نیست که در حرفه فیلمنامه نویسی یک راهنما می‌تواند نقش کلیدی را در پیشرفت یک استعداد بازی کند و اگر می‌خواهید یاد بگیرید چگونه یک فیلمنامه‌نویس شوید، حتما باید به دنبال یک راهنما بگردید. کسانی را نشانه بگیرید که فکر می‌کنید می‌توانند کمک‌تان کنند و دم دست‌تان باشند. واقعا پرسیدنش ضرری ندارد.

اگر با همکاری نمی‌توانید برای خود یک راهنما پیدا کنید، ما یک برنامه راهنمای فیلمنامه‌نویسی داریم که در آن به مدت حداقل دوازده‌ هفته با یک فیلمنامه‌نویس جفت می‌شوید و او راهنمای شما می‌شود.

نوشتن

نوشتن

۶) یک شغل مربوط به حرفه فیلمنامه نویسی برای خود دست‌ و پا کنید.

ما معمولا پیشنهاد می‌کنیم فیلمنامه‌نویس‌های تازه‌کار(در دهه دوم زندگی‌شان و بدون تعهد) سعی کنند در شرکت‌ها یا آژانس‌های این صنعت، کاری پیدا کنند. بله، کار در این دفاتر معمولا سخت است و ساعت‌های کاری، طولانی است ولی تجربه‌ای که به دست می‌آورید و با انسان‌هایی که آشنا می‌شوید، ارزشش را دارد.
بلافاصله بعد از آن، شما نسبت به نویسندگان مشتاق دیگر جلوتر خواهید بود چرا که یاد می‌گیرید این سیستم چگونه کار می‌کند. علاوه بر آن کلی دوست پیدا می‌کنید و آشناهایی که به درد شما خواهند خورد.

۷) در حرفه فیلمنامه نویسی به روز باشید.

بخشی از حرفه فیلمنامه نویسی به این معنی است که باید در جریان اتفاقات صنعت خودتان باشید.
چه چیزی خوب می‌فروشد و چه چیزی نمی‌فروشد؟ چه کسی خریدار است، چه کسی نمی‌خرد؟ و…
نمی‌خواهید که وارد یک جلسه شوید و هیچ اطلاعی راجع به تغییرات بزرگ صنعت فیلمسازی نداشته باشید؟ پس حتما حداقل یکی از سایت‌های زیر را بخوانید:

  • Deadline Hollywood
  • Done deal pro
  • Variety
  • The wrap

۸) کارشناسی ارشد فیلمنامه‌نویسی بگیرید.

در حرفه فیلمنامه نویسی اگر از پس پرداخت هزینه‌ها برمی‌آیید، دو سه سال غرق شدن در دنیای فیلمنامه‌نویسی هم می‌تواند کمک کننده باشد. گزینه دیگر این است که به یک کلاس پاره‌وقت فیلمنامه‌نویسی بروید یا یک دوره آموزشی آنلاین را بگذرانید تا بتوانید از خانه کار کنید.

۹) عضو یک گروه نویسندگی بشوید.

گروه نویسندگی مناسب هر کسی نیست ولی می‌تواند راه بسیار خوبی برای پیشرفت در نویسندگی باشد. یک گروه کوچک ۵ تا ۱۰ نفری فیلمنامه‌نویس پیدا کنید که بتوانند کار شما را نقد کنند و ایده‌های خوبی داشته باشند. باز هم می‌گویم اگر در لس‌آنجلس باشید، این کار خیلی ساده‌تر است.

همچنین پیوستن به یک گروه نویسندگی باعث می‌شود شما انضباط داشته باشید و هر بار چند صفحه‌ای که باید برای دفعه بعد نشان دهید را بنویسید.
در حرفه فیلمنامه نویسی پیدا کردن گروه درست می‌تواند سخت باشد اما در گروهی عضو نشوید که افراد فقط می‌نشینند و یا با هم بحث و جدل می‌کنند. از آن‌ها جدا شوید و یکی دیگر پیدا کنید و یا گروه خودتان را شروع کنید.

۱۰) از شغل روزانه خود استعفا دهید(البته شاید)

اگر جوان هستید و تعهدی ندارید، کمی پول پس‌انداز کنید، به یک خانه ارزان‌تر نقل‌مکان کنید و تمام روز را فیلمنامه‌نویسی کنید. همانند مایکل آرندت یک سال خود را درگیر کنید.
یا به پاریس نقل مکان کنید و تمام روز را فیلمنامه بنویسید و در راهش تجربه هم کسب کنید. یکی از اصلی‌ترین چیزهایی که مدیرها و نماینده‌ها به دنبال آن هستند، فیلمنامه‌نویسی است که تجربه زندگی داشته باشد.
هر چه تجربه‌های زندگی‌تان بیشتر باشند، انسان جالب‌تری خواهید بود و می‌توانید به چشم‌اندازهای بیشتری در نوشته‌هایتان بپردازید. برای همین است که ترک کردن شغل فعلی‌تان و زندگی کردن در یک ایالت یا کشور دیگر می‌تواند به فیلمنامه‌نویسی شما کمک کند.
البته مراقب باشید!
ما فقط این را به کسانی پیشنهاد می‌دهیم که شغل هیجان‌انگیزی ندارند و به اندازه کافی جوان هستند که بتوانند یکی دو سال این طرف و آن طرف رفتن را تحمل کنند.

اگر ازدواج کرده‌اید و سه بچه دارید و یک شغل خوب هم دارید، این کار ایده خیلی خوبی نیست.
اگر توانایی آن را ندارید که از شغل روزانه خود استعفا دهید، حداقل آن را با یک شغلی که کمتر استرس‌آور باشد عوض کنید. جایی که بتوانید در هنگام ناهار یا استراحت بنویسید. یا حداقل شغلی که در خانه نیز مجبور نباشید آن را انجام دهید.
در کل، اگر ۴۰ سال یا بیشتر دارید و به دنبال فیلمنامه‌نویس شدن هستید، درباره تصمیمات خود خوب فکر کنید. یک راه آسان در حرفه فیلمنامه نویسی می‌تواند آن باشد که قبل و بعد از کار و یا در آخر هفته‌ها، بنویسید.

نتیجه‌گیری:

در نهایت، توجه کنید که برای ورود به حرفه فیلمنامه نویسی باید عوامل زیادی را بشناسید تا بتوانید در این حرفه به موفقیت برسید. تنها کافی است کمی تلاش کنید.
همینطور می‌توانید برای افزایش خلاقیت و کیفیت نویسندگیتان از آموزش نویسندگی خلاق ایتوک سنتر استفاده کنید.

نظرات خود را در مورد حرفه فیلمنامه نویسی در پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.