چطور به یک مربی موثر در تولید ویدیو آموزشی جذاب تبدیل شویم؟

تاکنون از چه روش‌هایی برای تولید ویدیو آموزشی استفاده می‌کردید؟ با چه چالش‌ها و تجربه‌هایی در تولید روبه‌رو شده‌اید؟ با بهره‌گیری از این راهکار‌ها، خود را در تولید ویدیو آموزشی تقویت کرده و با تولید آن‌ها کسب درآمد کنید.
تولید ویدیو آموزشی جذاب یکی از بزرگترین چالش‌ها و دغدغه‌ها برای معلمان و مربیان آموزش آنلاین است. زیرا ویدیو می‌تواند تجربیات یادگیری را فراتر از کلاس درس ایجاد کند. اما اشتیاق آموزگار به این موضوع در تولید ویدیو آموزشی جذاب بسیار مهم است. امروزه ویدیو آموزشی جایگاه ویژه‌ای در میان دانشجویان و دانش‌آموزان دارد.

وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک رسانه آنلاین، فرصت‌های منحصربفردی را برای خلاقیت در پخش ویدیو ارائه می‌دهند.

تمرکز بر روی مخاطبین

درهنگام تولید برنامه‌های آموزشی، مخاطب همیشه باید اولویت اول شما باشد. یکی از بهترین راه‌ها برای تمرکز بر روی مخاطبانتان این است که سوالات کلیدی را برای خود مطرح کنید. به عنوان مثال چه کسانی مخاطبین من هستند؟ در این زمینه چقدر تخصص دارند؟ مخاطبان در چه گروه سنی هستند؟ و… این سوالات سبب می شود تا شما نیاز مخاطبان خود را بشناسید و براساس آن ویدیوهای آموزشی تولید کنید.

از بین بردن اضطراب در زمان تولید ویدیو آموزشی

اضطراب و استرس سبب می‌شود تا شما نتوانید با مخاطبان ارتباط برقرار کنید درواقع، اضطراب بر روی عملکرد شما تاثیر منفی می‌گذارد. قبل از ضبط ویدیو آموزشی، با استفاده از راهکارهایی نظیر ورزش کردن، گوش دادن به موسیقی، پیاده‌روی و نوشیدن چای استرس خود را تا حد ممکن از بین ببرید. همچنین داشتن تمرین و تسلط کافی بر روی موضوع آموزشی قبل از ضبط برنامه لازم و ضروری است.

به مخاطبان خود انرژی القا کنید.

همیشه هنگام تولید ویدیو آموزشی با انرژی تدریس کنید. زیرا یک مربی با انرژی، ارتباط بهتری با مخاطبان برقرار می‌کند. در واقع، یک مربی پر انرژی، اشتیاق یادگیری را در مخاطبان خود ایجاد می‌کند. همچنین در هنگام ضبط ویدیو آموزشی لبخند را فراموش نکنید. زیرا لبخند در ابتدا و پایان یک ویدیو، اثربخشی زیادی روی مخاطب ایجاد می‌کند. تا حد ممکن از نشستن بر روی صندلی در هنگام آموزش خودداری نمایید، نشستن در هنگام تدریس سبب می‌شود تا سطح انرژی شما کاهش بیابد.

به ظاهر خود اهمیت دهید.

در تولید ویدیو آموزشی ظاهر مناسب شما، نشانه شخصیت و اهمیت دادن به مخاطبان است. پس در انتخاب پوشش خود دقت نمایید. به عنوان مثال از هم‌رنگ بودن لباس با استودیو ضبط، خودداری نمایید.

با مخاطبان خود به خوبی ارتباط برقرار کنید.

جمله‌بندی‌های خود را سخت و پیچیده نکنید. همیشه سعی کنید ساده و به وضوح صحبت کنید و کلمات را درست تلفظ کنید. زیرا سبب می‌شود تا با مخاطبان خود به خوبی ارتباط برقرار کنید. از صحبت‌های تکراری بپرهیزید. زیرا معمولا مخاطبان از تکرار مباحث خسته می‌شوند و حتی در بعضی مواقع، دیگر شما را دنبال نمی‌کنند. برای جلوگیری از تکرار مطالب در تولید ویدیو آموزشی همیشه خلاصه‌ای از عنوان‌هایی که قصد دارید در ویدیو خود آموزش دهید را با خود داشته باشید.

ارتباط با کاربران در تولید ویدیو آموزشی

ارتباط با کاربران در تولید ویدیو آموزشی

به مخاطبان خود اهمیت بدهید.

همواره قبل از به اشتراک گذاشتن ویدیو آموزشی خودتان آن‌ها را چندین بار بازبینی کنید و تمام نقاط ضعف آن را برطرف کنید. زیرا نقص در ویدیوها سبب می‌شود تا اعتماد مخاطبان نسبت به شما کم‌رنگ شود.

با رعایت چند نکته ساده که در این مقاله بیان شد شما می‌توانید یک محتوا ویدیویی جذاب تولید کرده و مخاطبان زیادی را جذب نمایید.

نتیجه‌گیری:

در این مطلب به بیان عوامل تاثیرگذار در تولید ویدیو آموزشی ازجمله تمرکز بر روی مخاطب، اینکه چطور اضطراب را در زمان تولید ویدیو آموزشی از بین ببریم، چگونه به مخاطبان خود انرژی بدهیم، جلو دوربین چه ظاهری داشته باشیم، نحوه ارتباط برقرار کردن با مخاطب و اهمیت دادن به آن‌ها پرداخته شده است.
همچنین می‌توانید با دریافت پکیج تولید محتوا آموزشی مناسب برای سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مهارت خود را در تولید ویدیو آموزشی و تولید محتوا افزایش دهید. ما در این پکیج جامع، آموزش‌هایی را قرار دادیم تا بتوانید به عنوان یک مربی، آموزش‌های خود را بفروشید و از آن‌ها کسب درآمد کنید.