تاثیر آموزش همراه با بازی برای کودکان از سن ۴ سالگی

آموزش همراه با بازی در دوران کودکی تاثیر مثبتی بر رشد فرد در آینده دارد. اما چگونه می‌توان از بازی در آموزش استفاده کرد؟ آیا می‌توانید فرزندتان را از سنین خیلی پایین برای رفتن به دانشگاه آماده کنید؟

در این ویدئو که به زبان فارسی دوبله شده است به بررسی دو طرح نوآورانه برای تاثیر آموزش همراه با بازی در چین و ایالات متحده آمریکا می‌پردازیم:

بازی و بازی کردن بخش جدایی‌ناپذیر دوران کودکی است. اما چطور می‌توان با ترفندهایی خاص به آن رنگ و بوی آموزشی داد؟

محققان آموزش معتقدند که بازی کردن در دوران کودکی، نقش مهمی در رشد مهارت‌های شناختی کودک دارد، و هم شالوده یک عمر یادگیری را فراهم می‌کند. به حدی که حنان حروب با اینگونه روش‌های خلاقانه تدریس توانست برنده جایزه یک ملیون دلاری شود.

آموزش همراه با بازی کودکان

آموزش همراه با بازی کودکان

تاثیر آموزش همراه با بازی آنجی در چین

در چین، آموزش بطور سنتی بر مبنا یادگیری طوطی وار است. اما روش آموزشی که برای ۱۴ هزار کودک ۳ تا ۶ سال در مهد کودک‌های دولتی منطقه آنجی در شرق کشور به کار برده می‌شود، کاملا با شیوه سنتی تفاوت دارد. این رویکرد آموزشی مبتنی بر آموزش همراه با بازی است که آنجی نام دارد.

دولت محلی هم از این برنامه که از ۱۵ سال پیش در کودکستان‌های منطقه آنجی اجرا می‌شود، حمایت می‌کند.

روش آموزش همراه با بازی باعث تقویت خلاقیت و افزایش استقلال شخصیت در کودک می‌شود. مبتکر آن، چنگ چوئه چین نام دارد که مسئول آموزشی تمام کودکستان‌های شهرستان آنجی است.

خانم چنگ چوئه چین درباره تاثیر آموزش همراه با بازی و تفاوت آن با آموزش سنتی در چین می‌گوید: طبق آموزش سنتی در چین، مربی سر کلاس یک چیزی می‌گوید و دانش آموز هم گوش می‌کند. اما در این روش کودک حق بازی کردن دارد و می‌تواند آزادانه در محوطه داخل و خارج کودکستان بگردد.

نحوه کارکرد روش آنچی

کودکان ما خوشحالند و به نظر من شادی در زندگی یک فرد خیلی مهم است. در بازی می‌توانیم روی چیز خاصی متمرکز شویم. به این ترتیب آن‌ها قابلیت‌هایی خواهند داشت که در آینده به دردشان می‌خورد.

در این روش آموزشی، کودکان صبح پس از انجام نرمش صبحگاهی به جای اینکه تمام روز را جلوی تخته سیاه بگذرانند، در محوطه بیرون مهدکودک با قطعاتی که از گیاهان درختان بامبو این منطقه تهیه شده، مشغول ساخت و ساز می‌شوند تا فروشگاه، کافی شاپ و هر چه دلشان می‌خواهد، بسازند.

در آموزش‌های دوره پیش دبستانی تاکید بر استقلال کودکان است. طبق روش آموزش همراه با بازی آنجی، کودکان خودشان به تنهایی نهار می‌خورند و بعد از نهار هم بعد از مرتب کردن وسایلشان می‌خوابند.

خانم چنگ چوئه چین می‌گوید که این روش آموزش همراه با بازی آنجی در شهرهای دیگر چین و حتی در ایالات متحده هم الهام بخش بوده است.

امسال به سان فرانسیسکو، بوستون، و مدیسون رفتم؛ در مدیسون مسئولان، کودکستان مخصوص افراد محروم که اغلب آفریقایی تبارهای آمریکا بودند، می‌خواستند بازی آنجی را در کودکستانشان به اجرا در آورند.

مشکل خانم چنگ چوئه در ابتدای کار این بود که پدر و مادرهایی را که نگران کثیف کاری و خطرات احتمالی این بازی برای فرزندانشان بودند، قانع کند. مدتی طول کشید تا وی توانست فواید یادگیری در حین بازی را به والدین این کودکان توضیح دهد.

نقش مربیان مهد و تاثیر آموزش با بازی

مربی مهد کودک از کودکان حین بازی کردن فیلم می‌گیرد. این معلمان در نظام آموزشی‌ای تربیت شده‌اند که در آن آموزگار باید تمام مدت دانش آموز و کوچکترین رفتار او را زیر نظر داشته باشد. در پایان روز مربی از کودکان می‌خواهد که بگویند چه چیزهایی ساخته اند.

یکی از مربیان مهدکودک می‌گوید: آموزش همراه با بازی خیلی خوب بوده و باعث تقویت مهارت‌های زبانی کودکان می‌شود. چون درباره چیزی حرف می‌زنند که تجربه ساختنش را داشته‌اند. و می‌خواهند این تجربه را با دیگران به اشتراک بگذارند. بنابراین جرات حرف زدن پیدا می‌کنند. علاوه بر این، طی مدتی که مشغول ساختن هستند ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند و درباره این مشکلات هم با بقیه حرف بزنند.

آموزش همراه با بازی کودکان

آموزش همراه با بازی کودکان

شکسپیر و تاثیر آن بر آموزش همراه با بازی

در نیویورک شهری که هرگز نمی‌خوابد، برخی از پدر و مادرها با توجه به اهمیت آموزش همراه با بازی می‌خواهند به آموزش فرزندانشان سرعت بدهند. مثلا جولیت، مادری است که امید و آرزوهای زیادی برای آینده کوچکترین فرزند خانواده دارد. جوناس فرزند چهار ساله‌ او به مدرسه گودارد می‌رود. مدرسه گوارد تضمین می‌کند که صددرصد شاگردان مدرسه به بهترین دانشگاه‌های آمریکا راه خواهند یافت.

در اینجا بازی دانش آموزان هدف مشخص آموزشی دارد.

جولیت می‌گوید: دوست دارم پسرم به دانشگاه برود، لزوما هاروارد یا ییل نه. به هر دانشگاهی که خودش بخواهد. اما آرزویم این است که به دنبال تحصیلات عالی برود. و آنچه در این مدرسه می‌آموزد شالوده محکمی برای این هدف است.

کودکان سه و چهار ساله در کودکستان گودارد از طریق نمایش عروسکی با ویلیام شکسپیر آشنا می‌شوند. در حالیکه در آمریکا عموما دانش آموزان در سن ۱۴ سالگی شروع به خواندن آثار شاعر و نمایشنامه‌‌‌نویس انگلیسی می‌کنند.

دیوید اندرو لاوز، بازیگر تئاتر و مربی این مدرسه می‌گوید: همه از کلیشه رفتن به دبیرستان، دانشگاه و یادگیری آثار شکسپیر و تأثیری که بر دانش آموز دارد آگاهند.

دانش آموز قبل از خواندن اثری از شکسپیر می‌گوید: من شکسپیر را نمی‌خواهم. در حالی‌که حتی صحنه‌ای از نمایش‌های او را ندیده است، باز هم از آن فرار می‌کند.

اما اگر زودهنگام با شکسپیر پیوند برقرارکنند، بعدها به یاد خواهند آورد که شکسپیر اسمش آشناست؛ یادم می‌آید که با شکسپیر خوش گذشت؛ داستانی که اینجا بازگو می‌کنیم همان داستان شکسپیر است. پس دیگر از او فرار نکرده و بلکه بیشتر به خواندن آثار او روی می‌آورند.

تاثیر آموزش همراه با بازی با استفاده از شطرنج در مدارس

این روش در مورد بازی شطرنج هم در این مدرسه به کار برده می‌شود. تیلور شوارتز، موسس سازمان شطرنج در نیویورک است که اغلب به مدرسه گودارد می‌آید.

او می‌گوید بازی شطرنج توانایی‌های فرزندانشان را در ریاضیات و منطق تقویت خواهد کرد. او برای این که کودکان به بازی بزرگسالان علاقمند شوند، برایشان داستان تعریف می‌کند، داستان پادشاهی که برای غذا نیاز دارد پیاده‌های صفحه شطرنج را بخورد.

تیلور شوارتز می‌گوید: معمولا با آموزش همراه با بازی، یادگیری خواندن و نوشتن در اینجا بین ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر می‌شود، چون کودکان با داستان‌هایی پیچیده‌تر از آن چه که هست روبرو می‌شوند.

با شطرنج در سه سالگی آشنا می‌شوند و علاوه بر این که یاد می‌گیرید شطرنج بازی کنند، حافظه‌شان نیز تقویت شده و بهتر حساب کتاب می‌کنند. همچنینو مهارت‌هایشان در انجام کارهای عملی هم بیشتر شده و خواندن و نوشتن را هم بهتر یاد می‌گیرند.

شهریه مدرسه گودارد تقریبا بیست هزار دلار در سال است که دو برابر هزینه مدارس دولتی است.

نظر شما چیست؟ به نظر شما تاثیر آموزش همراه با بازی چه کمکی به تربیت کودکان ما می‌کند؟

لطفا نظر خود را درمورد این ویدئو آموزشی در پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید: